Japon Pop Müziğiyle Heavy Metal'i Birleştirerek Beyin Uçuran Ergen Kız Grubu: Babymetal

Kırk yıllık metalcileri nefret ve sevgi arasında bırakan bu acayip grubun günümüz popüler kültürünün ilginç sentezlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Babymetal, Japon Amuse Yetenek Ajansı tarafından üç genç kızın metal grubu KamiBand ile bir araya getirilerek oluşturulduğu bir müzik grubu. Amaçları heavy metal ile Japon idol müziğini birleştirmek.


Grubun üç vokalisti 1997 doğumlu Suzuka Nakamoto ve 1999 doğumlu Yui Mizuno ile Moa Kikuchi. Sahne performanslarını idol müziğiyle harmanlayarak icra ediyorlar. Idol, genç grup üyelerinin sevimliliğini marketing olayının parçası haline getiren bir Japon müziği ekolü.

Babymetal - Gimme Chocolate


Grup, 2014'te kendi isimlerini taşıyan ilk albümleri ile büyük çıkış yakaladı. Akabinde albümden yayınlanan klipleri YouTube'da on milyonlarca izlenerek internet dünyası sayesinde de grubun ününü artırdı.

Babymetal - Megitsune


İkinci albümleri "Metal Resistance" da aynı başarıyı devam ettirdi ve ünleri, Amerika'nın en ünlü rock starlarının ilgisini bile çekti. Lamb of God, Metallica, Slayer, Deftones, Abbath ve Limp Bizkit gruba destek veren grupların başında geliyor.

Metallica, Babymetal'i bayağı bayağı destekliyor.


Batı dünyasını şaşırtan tarzları, heavy metal'in aşırı sert ve muhalif stilini ticari pop tarzıyla birleştirmeleri karşısında insan grubu sevse mi sevmese mi karar veremiyor. Yorum sizin.


Sözlük yazarlarının yorumları da şu şekilde

insana zöttirik bir müzik grubundan çok farklı çıkarımlar yaptırırlar. şu el kadar kızların sahip olduğu ciddiyeti ayakta alkışlamamak mümkün değil. daha 15 yaşına basmadan saatler süren konserler vermek, dünya turnelerine katılmak, her üç beş ayda bir albüm çıkarmak, bu popülarite ve para altında şımarmadan işlerine devam etmek... bir de bu sürenin içine eğitimlerini aksatmadan devam ettiklerini ekleyin. şaka gibi.

japonlar çocuklarını çok küçük yaştan her konuda sorumlu ve bilinçli olacak şekilde yetiştiriyorlar. biz liseye başlamış eşek kadar çocuklara hala agucuk gugucuk yaparken japonlar çocuklara beş yaşından itibaren eğitim vermeye başlıyorlar. biz çocuğu kaçırırlar endişesiyle bir saat önceden gidip okul kapısında beklerken orada çocuklar ders bittikten sonra el birliğiyle sınıflarını ve okulu temizliyorlar. hayat boyu eğitimleri hiç bitmiyor. sabah okula gidiyor eve gelip yatmıyorlar. öğleden sonra mutlaka bir spor ve sanat dalı ile ilgili kurslarına gidiyorlar. o olmadı ek bir dil için eğitim alıyorlar. çocuklara hemen bir hayvan satın alınıyor. kedi olur köpek olur farketmez. küçüklüğünden o çocuğa emanet ederek bir canlının sorumluluğunu taşımayı öğretiyorlar. okulda yaptıkları temizlik yetmiyor bir de mahallenin haftalık temizlik günlerinde yaşlılara yardımcı oluyorlar.

orada yaşayan yakın bir arkadaşımın çocuğu aynen bu sistem içerisinde büyüdü. çocuk şu an 16 yaşında. japonca ve türkçe ana dili buna mukabil çok iyi derecede ingilizce konuşuyor ve fransızca derslerini şimdiden almaya başlamış. karate ve yüzmeyle profesyonel seviyede ilgileniyor. üstüne üstlük bir japon çalgısı olan shamisen çalmayı biliyor. şimdi bu çocuğun üniversiteye kadar daha iki senesi var. bir de düşünüp doğru karar verebilmesi için bir yıl boşluk yaratmışlar. o esnada neye dönüşeceği belli değil. lan biz bu çocuğun üniversite görmemiş hali kadar olabilmek için kırk yaşına kadar çabalıyoruz yine de o seviyeye erişemiyoruz. şimdi bununla bizim üç beş saatlik okuldan gelip anasına babasına şımarıp internet/tv başından kalkmayan çocuğu nasıl bir tutacağız?

babymetal'i o yüzden çok takdir ediyorum. bu yaşta bu kadar ciddiyetle üst seviyede işlerin altından kalkabilmelerine çok şaşırıyorum. batıda en son imkanlara sahip justin bieber gibi bebeler bile o stresi kaldıramadı. büyüyene kadar yemedikleri bok kalmadı. hatta bir çoğu büyüyemeden silindi gittiler. doksanların başında çıkan kris kross bebeleri bir kaç yıl sonra kendilerini kaybettiler. en son bir tanesi fakirlikle boğuşurken diğeri uyuşturucudan gitti. bizdeki örneklere hiç girmeyeyim. elimde başarısını devam ettirebilmiş tek örnek küçük emrah. onun da ne olduğunu az çok biliyorsunuz.

Babymetal - Headbanger


eski bir metal bağnazıyım; hala korn, slipknot gibi sikko şeyleri dinlemem. ama bu kızlar ve elemanlar iyi iş çıkarıyor. evet, müzikleri çok suni; grubun yapımcılar tarafından toplandığı falan belli ama bu ortaya fazlasıyla profesyonel bir iş konduğu gerçeğini değiştirmiyor. metal seviyorsanız ve japon kültürüne biraz aşinalığınız varsa beğenmeniz olası. korkmayın ısırmıyorlar; ya da ısırsınlar, 97'li japon hatunlar ısırdı dersiniz (keh keh).

umut sarıkaya'nın yıllar önce öngördüğü grup:


metal elitistlerini inanılmaz kudurtan japon grup. "gerçek metal" olup olmadığı tabii ki tartışılabilir. şahsi kanaatime göre piyanolu çellolu senfonik metal "gerçek metal" sayılıyorsa j-pop soslu metalin metal sayılmaması için bir sebep göremiyorum. metalci arkadaşların da kendince mantıklı açıklamaları var. benim uyuz olduğum konu zaten bu değil; hater metalci ergen kitle çok kanser. bir de babymetal'e antipati duyan bu metalciler sadece dinleyici kesim ile sınırlı (gate keeping). metal müziği direkt icra eden büyük reisler ise bu kızlarımızı direkt çatır çatır destekliyor.