Japonya Açıklarında 1 Milyon Kişinin Yaşaması İçin Tasarlanan Yüzen Şehir: X-Seed 4000

Tarihin en fütüristik mimari tasarımlarından biri Japonların X-Seed 4000'i.
Japonya Açıklarında 1 Milyon Kişinin Yaşaması İçin Tasarlanan Yüzen Şehir: X-Seed 4000

x-seed 4000, japonya açıklarında bir milyon kişiye ev sahipliği yapacak ve yapay bir ada olarak tasarlanmış yüzen bir "okyanus şehri". bu tamamlanmamış ultra gökdelen projesi ilk olarak 1995 yılında taisei corporation tarafından tasarlandı. toplam taban alanı 17.300 dönüm (7.000 hektar) olan projenin taban katı 21.300 feet (6.500 m) çapında ve denizin üzerinde yer almaktadır. x-seed 4000'in genişliği yükseldikçe giderek daralır ve gökdelen 12.388 feet (3.776 m) ile japonya'nın en yüksek dağı olan fuji dağı şeklini alır. x-seed 4000'in 30 katının her biri 330 fitte (100 metre) bir tamamlanmaktadır.

x-seed 4000'in maliyeti

binanın en belirgin özellikleri, deniz kıyısındaki konumu ve japonya'nın ikonik fuji dağı'ndan esinlenerek tasarlanan formu. uzun, kıvrımlı tüplerle birbirine bağlanan birkaç düğümden oluşan bir piramit şeklindedir. her bir düğüm minyatür bir şehir gibidir ve içinde spor salonu, süpermarket ve bahçe de dahil olmak üzere sakinlerinin binayı terk etmesine gerek kalmayacak kadar çok tesis bulunmaktadır.

bu üst yapının yapımında üç milyon tondan fazla çelik kullanılacaktı. dolayısıyla x-seed 4000'in inşasının 30 yıl sürmesi ve 170 trilyon yen ya da 1,3 trilyon abd dolarına mal olması bekleniyordu. şimdiye kadar öngörülen ilk insan yapımı dağ olan x-seed 4000'i inşa etmenin maliyeti birçok ülkenin yıllık bütçesinden daha fazla olacaktır. ancak fiyat etiketi değişiklik gösterebilir. bu rakam 2006 yılında yaklaşık 900.000.000.000 dolar, 2016 yılında ise yaklaşık 1.000.000.000.000 dolardır. x-seed 4000 2023 yılında bugünün parasıyla 1.300.000.000.000 usd'ye mal olacaktır.


x-seed 4000'in tasarımı

x-seed 4000, 4.000 feet (1.300 metre) yüksekliğiyle tokyo'daki babil kulesi'nin (6,2 mil veya 10 km yüksekliğinde ve toshio ojima tarafından tasarlanmıştır) ardından en yüksek ikinci insan yapımı yapı olacaktır. çünkü bina şu anki yüksekliğiyle everest'in neredeyse yarısına denk geliyor.

vizyoner bir proje olan x-seed 4000, biyoçeşitliliği korumaya odaklanması nedeniyle bir arkoloji örneğidir. konik logaritmik yapısı, koni şekli, geniş tabanı ve giderek daralan üst bölümleri ile yapı, kendisine uygulanan herhangi bir kuvvete dayanacak ve çökmeyecek şekilde iyi bir donanıma sahiptir.

yüksekliği nedeniyle zirvesi her zaman karla kaplı olacak, bu da onu hem kayak alanı hem de hava gözlemevi olarak kullanım için ideal hale getirecektir. parklar, hastaneler, marinalar gibi diğer olanakların yanı sıra bir üniversite de bulunacaktır (çünkü şehir yapay bir ada üzerine inşa edilmektedir). proje tokyo'nun aşırı nüfus ve çevre sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır; bu nedenle basit bir gökdelenden daha fazlasıdır.

x-seed 4000'in şantiyesi

planlamacıların hayal gücü sınırsızdır. çoğu zaman, doğrudan bilim kurgudan çıkmış gibi görünen, ancak aslında kapsamlı araştırma ve dikkatli hesaplamaların sonucu olan fikirler formüle edilir. ancak, bu önerilerin sadece küçük bir kısmı, en azından önümüzdeki 30 yıl içinde uygulanabilir olacaktır.

x-seed 4000'in tasarımı peter neville'in fikirlerine dayanmaktadır. bununla birlikte, bu yapı herkesin bildiği gibi zor olduğundan, şimdiye kadar proje için uygulanabilir hiçbir seçenek araştırılmamıştır. projenin devasa büyüklüğü nedeniyle, x-seed 4000 için seçilen inşaat yeri tokyo körfezi'nde ve su üzerinde olacak. süper gökdelen, tokyo körfezi'ndeki temelinde neredeyse iki mil karelik bir alanı kaplayacak ve 750.000.000 feet kare yaşam ve çalışma alanına ayrılacak.

evet, x-seed 4000 bir "deniz dağı". çünkü böylesine devasa bir yapının inşa edilebileceği tek pratik alan, bu iş için uygun arazi bulunmaması nedeniyle su üzerindedir.

x-seed 4000'in özellikleri

4000 metre ya da 2,5 mil uzunluğundaki çelik dağ, 600 metre kalınlığındaki çelik bir taban tarafından desteklenerek x-seed 4000'in okyanus üzerinde yüzmesini sağlıyor. çok sayıda ayrı "bina hücresi" açık tarzdaki çelik çerçeveye yerleştirilmiştir. çelik ayaklar yürüme yolu bağlantılarını tutmaktadır. devasa manyetik asansörler aynı anda 200 kadar yolcuyu çelik kollar arasında taşıyabilmektedir. binanın tepesinde tüm yıl boyunca kayak yapmak mümkündür ve maglev'ler (manyetik olarak havalanan hızlı trenler) sayesinde binanın tepesine ulaşmak yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

x-seed 4000'in ilk planları 1980 yılında hazırlanmıştır. ancak hiç kimse onu inşa etmeyi ciddi olarak düşünmemişti. bir dağ şeklinde inşa edilen gökdelen, en son teknolojiyi çevre dostu bir tasarımla harmanlayan son teknoloji ürünü bir yapıdır. x-seed 4000 inşa edilseydi, dünyadaki birçok yüksek dağdan daha uzun olacaktı. aslında, japonya'nın en yüksek dağı olan fuji dağı'ndan neredeyse 738 ft (225 m) daha yüksek olacak ve dünya'daki bir adanın yedinci en yüksek zirvesi olacaktır.

içeride, elektromanyetik bir tren sistemi hem insanları hem de yükleri kompleks boyunca taşımaktadır. diğer gökdelenlerden farklı olarak, x-seed 4000, yüksekliğiyle, sakinlerini sadece yerçekimi kuvvetlerinden değil, aynı zamanda dışarıdaki değişen sıcaklıktan da korumalıdır. ekolojik konfor, binadaki çevresel kontrollerin varlığıyla sağlanmaktadır.

yapının planı, ısıtma ve soğutma amacıyla güneş enerjisinin kullanılmasını içermektedir. x-seed 4000'de fotovoltaik enerji, tüm mikro iklim destek sistemine güç sağlamak için ışığı, sıcaklığı, hava basıncını vb. kontrol eder.

ayrıca, asya-pasifik volkanik bölgesindeki (pasifik ateş çemberi veya dünyanın en güçlü volkanik faaliyet bölgesi) konumu göz önüne alındığında, x-seed 4000, shimizu mega şehir piramidi'nin de karşılaşacağı tehditler olan tsunami ve depremlere karşı yeterince dayanıklı olmalıdır. yapının muazzam yüksekliği, "normal" gökdelenlerin aksine, sakinlerini doğrudan şiddetli hava basıncı farklılıklarından ve aşırı iklimsel değişimlerden korumak için idealdir.


x-seed 4000'in amacı

japonların bir süre önce x-seed 4000 gökdeleninin inşasına başlamak üzere olduğuna dair söylentiler vardı, ancak artık böyle bir durum söz konusu değil gibi görünüyor. dünya genelindeki binalar hakkında bilgi tutan buildings & data şirketinin genel müdürü georges binder, x-seed 4000'in "asla inşa edilmeyeceğini" iddia ediyor. binder'e göre bu planın amacı şirkete itibar kazandırmaktı ve işe de yaradı.

2007 yılında, sears tower ve taipei 101 dünyanın en yüksek binası seçilmek için kıyasıya yarışırken, taisei'nin teoride 828 metre veya 2,716 feet yüksekliğiyle dünyanın şu anki en yüksek binası olan burj dubai'yi geçebilecek x-seed'i inşa etmeyi planladığına dair söylentiler dolaşmaya başladı. proje hayata geçirilemeyecek gibi görünse de, bina son yıllarda bir efsane haline geldi.

taisei'nin dünya çapındaki bölümünün planlama departmanı müdürü shohei ogawa, şirketin şu anda x-seed 4000 için bir planı olmadığını söylüyor. tüm proje, şirketin gelecek için öngördüğü teknik ilerleme türlerine ilişkin fantezi önerisiydi.

x-seed 4000'i inşa etmek mümkün mü?

x-seed 4000, bir japon firmasının talebi üzerine v.i. travush ve rusya'daki ostankino tv kulesinin baş tasarımcısı m.v. nikitin tarafından 1966-1967 yıllarında ortaya atılan bir fikirden esinlenilmiştir. ancak daha sonra projeye süresiz olarak son verilmesine karar verildi. x-seed 4000'in inşaat firması, büyük ölçüde projenin planlarının gerçekten tamamlanmış olması nedeniyle tanındı. bu nedenle, o dönemde mevcut olan teknolojiler kullanılarak tam inşaat planları geliştirilmiş olsaydı inşa edilebilecek bir yapıdır.

x-seed 4000'i inşa etmek şu anda imkansız gibi görünse de, aslında hedefler ulaşılabilir durumda. çünkü herhangi bir açıklığa veya yüksekliğe sahip hemen hemen her bina projesi teknik açıdan inşa edilebilir. elektromanyetik trenler ya da maglevler, böylesine büyük bir binada dolaşmayı kolaylaştırabilir ve insanların 800. kata ulaşmak için asansör bekleme süresini ortadan kaldırabilir. ancak proje yine de gerçekte uygulanabilir olmayabilir.

x-seed 4000'i oluşturmanın zorlukları

bir trilyon doların üzerinde bir maliyete sahip olabilecek bir projenin finanse edilmesi ve yapının inşa edilmesi için gerekli izinlerin alınması zor olacaktır çünkü hiçbir vatandaş yanı başında 2,5 mil yüksekliğinde bir gökdelen istemeyecektir. iki mil yüksekliğindeki bir gökdelen zaten tabanında bir hava akımına neden olacak ve vatandaşların üzerine uzun gölgeler düşürerek sokakları neredeyse kalıcı olarak karartacaktır.

asansörler, su sistemleri ve yangın güvenliği ekipmanlarının, dünyanın mevcut en yüksek binasından neredeyse beş kat daha yüksek olacak bir gökdelene monte edilmesi özellikle zor olabilir. öncelikle, trilyonlara mal olacak böylesine büyük bir gökdelenin inşası ve bakımı için yapılacak çok yüksek harcamalar, bu binayı insanların büyük çoğunluğu için karşılanamaz hale getirecektir. binanın nüfusunu yoğunlaştırmak mali baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir. sadece 1 milyon yerine 100 milyon insan yerleşirse, masraflar daha eşit dağılacaktır.

x-seed 4000'in öngörüldüğü şekilde inşa edilmesi, projenin ölçeği nedeniyle pratik değildir; sadece üretim maliyetleri çok yüksek olmakla kalmaz, aynı zamanda rüzgarın neden olduğu yapısal salınımlar ve bu kadar yüksek bir yükseklikte farklı bir atmosferik basınç gibi doğal kaza yüklerinin gerçek deneyleri ve doğrulanması ile ilgili ikincil sorunlar ve içinde yaşayacak insanlar üzerindeki tepkiler ve etkiler de projeyi sorunlu hale getirir.

böyle bir yapının inşası için gerekli mühendis sayısı ve süreç konusunda netlik bulunmamaktadır. bununla birlikte, japonya'nın nüfusunun 2050 yılına kadar azalacağı tahmin edildiğinden, hızlı bir nüfus artışını karşılamak için inşa edilen yapı daha önemsiz hale gelmektedir. bu nedenle x-seed 4000 projesinin ilerlemesi pek olası görünmüyor.

kohn pedersen fox associates tarafından tasarlanan şanghay'daki dünya finans merkezi (2008), yüksek yapılar inşa etmek için mükemmel bir örnektir. bu binanın şekli bir kanadı andırmaktadır ve tepesinde, en sık görülen rüzgarların özelliklerine göre ve bu rüzgarların gökdelen ve içinde çalışan insanlar üzerindeki etkisini sınırlamak için özel olarak yapılmış büyük bir lomboz bulunmaktadır.

şimdiye kadar planlanmış en yüksek insan yapımı yapılar

san francisco'nun 3.218 metrelik (10.558 fit) ultima kulesi, dubai'nin 2.400 metrelik (7.900 fit) şehir kulesi, japonya'nın 2.004 metrelik (6.575 fit) shimizu mega şehir piramidi ve hong kong'un ya da şangay'ın 1, 228 metrelik (4.029 fit) biyonik kule, tokyo'daki 13.100 fitlik (4.000 metre) x seed 4000 ile birlikte insanlık tarihinde şimdiye kadar planlanan en yüksek beş insan yapımı yapıdan biridir.

kaynak