Japonya'da Boş Bir Telefon Kulübesiyle Ortaya Çıkan Yas Tutma Yöntemi: Wind Phone

Wind phone, yani rüzgar telefonu, yasla başa çıkmanın oldukça romantik bir yöntemi.
Japonya'da Boş Bir Telefon Kulübesiyle Ortaya Çıkan Yas Tutma Yöntemi: Wind Phone

japonya'da 2011 sonrası ünlenen bir tür yasla başa çıkma yöntemi varmış. bilinen ismiyle wind phone japonca ismiyle de kaze no denwa diyorlar. gelin anlatayım...

70 yaşında bir bahçıvan olan itaru sasaki, 2010 senesinde kuzeninin yasını tutabilmek için otsuchi kasabasına (tsunaminin vurduğu) bakan tepenin üzerindeki bahçesine bir telefon kulübesi yerleştirmiş. telefon da bağlantısız, basit, eski dönemlerdeki çevirmeli türlerden. kuzeniyle konuşmak istediği zamanlarda gidip onu arıyormuş.


arıyor, kendi söylemek istediklerini söylüyor, geri kapatıyormuş. telefon kulübesinden hiç eksik olmayan rüzgarın da onun söylediklerini kuzenine ulaştıracağını düşünüyormuş. sasaki, bu şekilde kuzenini kaybetmenin acısıyla baş edebildiğini söylemiş.


2011 senesindeki (bkz: 11 mart 2011 japonya depremi) tsunamide 15.000 kişi canından olunca, bir şekilde bu wind phone haberi yayılmaya başlamış. tsunamide sevdiklerini kaybedenler, bu telefon kulübesine onlara söyleyemediklerini son kez dile getirmek için geliyorlarmış. telefon kulübesi bu şekilde yüz binlerce insanın yaslarıyla başa çıkmaları için bir alan yaratmış.

trt world wind phone hakkında kısa bir video yapmış