JK Rowling, Cidden Harry'yi Hermione ile Evlendirmeliydim Diye Bir Açıklama Yaptı mı?

Harry Potter serisinin yazarı Rowling'in, seri bittikten sonra böyle bir şey dediğine dair çok fazla haber çıkmıştı. Peki nedir işin aslı astarı?
JK Rowling, Cidden Harry'yi Hermione ile Evlendirmeliydim Diye Bir Açıklama Yaptı mı?

"harry'yi yanlış kızla evlendirdim"

bu cümle, j.k. rowling'i ve 7. kitap da yazılıp seri bittiğinden beri, hikayenin bittiği noktadan sonra olmuş olanlar ve olmuş olabilecekler hakkında yaptığı açıklamaları takip eden ve bilen kişiler için çok da bir önem arzetmeyen, "ileride neler olmuş olabileceğine" yönelik bir akıl yürütmedir. "ben kitabı yanlış yazdım, çok üzgünüm, aslında böyle yazmalıydım" demek değildir.


j.k. rowling - a year in the life belgeselini izleyen ve o belgeselde hikayenin 19 yıl sonrasında yaşanan gelişmelerin bütün detaylarına kadar çizdiği aile ağacı sırasında yaptığı açıklamaları dinleyenler bilirler, kendisi fred'in vefatından sonra george ile fred'in eski sevgilisi angelina'nın evlenmesini anlatırken de "aslında çok sağlıklı bir durum değil, başka bir kadınla belki daha mutlu olabilirdi ama onunla evlendi" gibisinden bir laf söylemiştir. yani bir yazar olarak hikaye kurgusunu george ve angelina'nın evlenmesi üzerine tasarlamasına rağmen, "bu gelişmenin ışığında durup düşününce belki de george başka birisiyle daha mutlu olurdu" gibisinden akıl yürütmüştür. kurguyu yanlış yaptım dememiştir, yaptığı kurgunun "kendince" var olan gerçekliği üzerine kafa yorarak belki de öylesi onun için daha iyi olurdu (ama nihayetinde öyle olmadı) demiştir.

bu son açıklamasında da ben "kitabın kurgusunu yanlış yaptım, yanlış yazdım" dediğini sanmıyorum, "aslında harry'le hermione evlenselerdi daha mutlu olurlardı, belki ron'la evlilik danışmanına bile gitmişlerdir" diyerek o iki karakterin gelecekleri ile ilgili kendi zihninde kurduğu bir hayali belirtmiştir. zaten emma watson'la yapılan magazinel bir sohbet sırasında söylemiştir bunu, bbc'ye "kitabı yanlış yazdım" diye pişmanlık dolu itiraflar içeren bir basın toplantısı vermemiştir.


o dönem o şekilde öyle hissedip yazması için biraz fazla bariz bir eşleşmeydi ron - hermione ilişkisi. 1. kitapta ilk kıvılcımları atılan, 4. kitaptaki noel balosu'yla üstü kapalı ima edilen ve iyice su yüzüne çıkmaya başlayan, 7. kitapta da nihayetine eren bir ilişki bu. 6 kitap boyunca birbiriyle hiçbir elektriği olmayan iki karakteri pat diye alakasız bir şekilde evlendirmedi sonuçta 7. kitabın finalinde. her şey en başından beri planlandığı gibi başladı, ilerledi ve bitti.

7 kitaplık harry potter serisi iyisiyle kötüsüyle yazıldı ve bitti...her zaman da yazıldığı gibi kalacak...bundan gayrısı yazarın kendi hayalleri ve düşünceleridir. zaten olur da ileride bu evren üzerine tekrar bir şeyler yazıp çizecekse kendi yaratısı hakkında zihninde hala bir takım fikirlerin ve düşüncelerin dönüyor olması kadar da doğal bir şey yok. bundan sonra olası yeni bir seri yazar da orada ron'la hermione'yi boşandırırsa, o gelişme o serinin derdi olur artık. efsaneyi oluşturan 7 kitaplık seride değişen bir şey yok. müsterih olunuz efendim :)