John F. Kennedy'nin Suikaste Uğradığı Lincoln Continental Limuzine Ne Oldu?

22 Kasım 1963'te John F. Kennedy ile birlikte tarihe geçen ve basının "ölüm arabası" dediği bu limuzinin özellikleri neydi ve şimdi nerede?
John F. Kennedy'nin Suikaste Uğradığı Lincoln Continental Limuzine Ne Oldu?

1961'de, kennedy'nin başkanlığına kısa bir süre kala, beyaz saray, ford motor company tarafından wixom mich'teki fabrikasında inşa edilen, montaj hattında özel olarak modifiye edilmiş, 1961 model lincoln continental dört kapılı üstü açık bir araba kiraladı.

abd gizli servisi tarafından ss-100-x olarak kodlanan bu araç, telefonlar, açılır kapanır tavan ve yanıp sönen ışıklar, güvenlik ajanları için ayakta duran platformlar ve sonradan bakıldığında, daha kolay görülebilmesi için başkanın koltuğunu yükselten bir hidrolik asansör gibi ekstra özelliklere sahipti.

coconv 

bir başkan için yapılmış açık ara en pahalı ve sofistike arabaydı ama etkileyici olmasına rağmen ss-100-x'te yakında başkanlık limuzinleri için standart hale gelecek olan zırh kaplaması ve kurşun geçirmez cam yoktu.

otomobilin, çoğunlukla bagaja yerleştirilmiş şeffaf plastik panellerden oluşan altı parçalı bir tavan sistemi ve yolcuların daha iyi görülebilmesi için hidrolik olarak 10 inçten fazla yükseltilebilen bir arka koltuğu vardı. telsizlere veya telefon ahizelerine ayarlanmış cb radyolarına benzeyen iki telsiz telefon vardı.

Eric Friedebach 

arabanın en dikkate değer ekstrası, ikiye bölerek ve daha fazla alan yaratmak için arka yolcu bölmesini genişleterek ve kullanılmadığında katlanan öne bakan atlama koltuklarının orta sırasını sığdırarak kazandığı 3 1/2 fitlik uzunluğuydu.

peki plastik balonlu kapak kullanılsaydı o gün bir fark yaratır mıydı? dallas'ın dealey plaza'daki altıncı kat müzesi'nin merhum küratörü gary mack'e bunun kurşun geçirmez olmadığını söylemişti. hem zaten araç da koruyucu zırh da yoktu. çünkü bu araba bütün yükseltilmiş özelliklerine rağmen, çoğunlukla "pahalı ve gösterişli bir limuzin" olarak hizmet için üretilmişti.

suikasttan sonra ve hala kanlar içinde olan ss-100-x, dallas'tan washington dc'ye geri götürüldü ve burada beyaz saray'ın garajında saklandı ve fbi tarafından kanıt arandı.


1964 associated press hikayesinde sansasyonel bir şekilde "ölüm arabası" olarak adlandırılan kennedy'nin lincoln'ü, suikasttan sonra aceleyle yeniden inşa edildi.

henry ford müzesi'ndeki ulaşım küratörü matt anderson: "insanlar arabanın ya parçalandığını ya da bir yerlerdeki bir depoda kilitli olduğunu varsayıyorlar" , "başkanın bir geçit arabasına ihtiyacı olması basit bir çıkar meselesiydi ve mevcut arabayı yeniden inşa etmek, sıfırdan bir şey inşa etmekten çok daha hızlıydı." “bunlardan birinin orijinal planlamadan beyaz saray'a teslimine kadar tamamlanması dört yıl kadar sürüyor. yeni bir araba yapmak için zamanları yoktu. yeni başkan lyndon b. johnson'ın bir limuzine ihtiyacı vardı; bu, bunu yapmanın en basit ve en etkili yoluydu.” demişti bu durum için. bu nedenle, ss-100-x'in yeniden tamir edilmesine karar verildi ve projenin adına da "hızlı düzeltme" dendi.


araç, zırhlı araç yapımında uzmanlaşmış hess & eisenhardt firmasına gönderildi ve modifiye edilmeden önce tüm çıplak kemiklerine kadar sıyrıldı. kurşun geçirmez bir tavan ve pencereler ve patlak geçirmez lastiklerle birlikte gövdeye titanyum kaplama eklendi. ayrıca kimyasal saldırılara karşı koruma sağlamak için bir hava filtreleme sistemi ile donatıldı.
yeniden inşa edilen kennedy limuzini, yaklaşık yarım milyona mal olacak şekilde önemli ölçüde güçlendirildi.

o zamanın yüksek teknolojisi olarak, iki telsiz telefon, bir çevirmeli telefon, bir am-fm radyo, bir genel seslendirme sistemi, bir elektronik siren ve uzaktan kumandalı kapı kilitleri eklenmişti. ayrıca yeni, el yapımı, yüksek sıkıştırmalı v-8 motoruyla %17 daha fazla güç kazandı.

fakat başkan johnson, aracın bu son halinden memnun olmadı. çünkü limuzinin gece mavisi boyası değişmemişti ve bu rengin uğursuzluk getireceğine inanan başkan johnson, siyaha boyanmasını istedi.

Five Starr Photos

yeniden boyanan limuzin, jfk'nin öldürülmesinden altı ay sonra, mayıs 1964'te beyaz saray'a iade edildi. kaynaklara göre başkan johnson'ın 1968'e kadar resmi arabası olarak mecburen
kullandığı bu kötü şöhretli limuzine aslında binmekten son derece rahatsız olduğu söylendi. her şeye rağmen limuzin beklenenden daha uzun süre hizmette etti.

başkan richard nixon'un yönetimi boyunca ve jimmy carter yönetiminin ilk yılı olan 1977'ye kadar kullanıldı. o yılın sonlarında emekli oldu ve ford'a geri döndü ve firma da, müzenin en popüler sergilerinden biri olmaya devam eden bu limuzini henry ford museum'a bağışladı.

kaynak