Johnny Depp'in Amber Heard'e Karşı Kazandığı Karalama Davasının Detayları

Johnny Depp, eski eşi Amber Heard'e karşı açtığı, haftalardır kamuoyunun da yoğun ilgisiyle devam eden karalama davasını kazandı. İşte dava sonucu ve ikilinin bu sonuç karşısında yaptığı açıklamalar.
Johnny Depp'in Amber Heard'e Karşı Kazandığı Karalama Davasının Detayları


Dava sonucu

johnny depp ile amber heard arasında haftalardır görülen davada jüri; amber heard'ün, johnny depp'i karaladığı için 10 milyon dolar maddi ve 5 milyon dolar da cezai tazminat ödemesine hükmetti. 

mahkemede kararın açıklandığı anlar:


cezai tazminatlar, virginia yasalarına göre 350.000 dolar ile sınırlandırıldığı için 5 milyon dolarlık cezai tazminat 350.000 dolara düşürüldü ve amber heard'ün toplamda 10.35 milyon dolar ödemesine karar verildi.

verilen cezadan daha çok johnny depp'in aklanması önem arz ediyor. kendi deyimi ile "jüri, 6 yılın ardından hayatını ona geri verdi."

jüri ayrıca, amber heard'ün, johnny depp'in avukatının daily mail'e yaptığı açıklamalarda kendisini karaladığı yönündeki üç iddiasının birinin doğru olduğuna hükmederek johnny depp'i sorumlu tuttu. johnny depp'in 2 milyon dolar maddi tazminat ödemesine karar verildi, ancak cezai tazminata hükmedilmedi.

Dava sonrası Johnny Depp'in açıklaması

"altı yıl önce benim, çocuklarımın, bana yakın olanların ve uzun yıllar boyunca bana destek olan, bana inanan insanların hayatları sonsuza kadar değişti.

hepsi göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşti.

medya aracılığıyla üzerime yalan, çok ciddi ve suç teşkil eden iddialar yüklendi. bana karşı hiçbir suçlamada bulunulmamasına rağmen sonucunda nefret dolu tepkileri tetikledi. iddia bir nanosaniye içinde dünyayı iki kez dolaşmıştı, hayatım ve kariyerim üzerinde sismik bir etkisi oldu.

ve altı yıl sonra, jüri bana hayatımı geri verdi...

bu davayı açma kararım, karşılaşacağım yasal engellerin büyüklüğünü ve hayatıma dünya çapındaki kaçınılmaz etkisini çok iyi bilerek, ancak uzun süre düşünüldükten sonra verildi.

en başından beri bu davayı açmamın amacı, sonucu ne olursa olsun gerçeği ortaya çıkarmaktı. doğruyu söylemek, çocuklarıma ve beni desteklemekte kararlı olan herkese borçlu olduğum bir şeydi. sonunda bunu başardığımı bilerek kendimi huzurlu hissediyorum.

dünyanın dört bir yanından gelen sevgi seli, muazzam destek ve nezaket karşısında şaşkına döndüm. gerçeği söyleme arayışımın, kendilerini benim durumumda bulan kadın veya erkek herkese yardımcı olacağını ve onları destekleyenlerin asla pes etmemelerini sağlayacağını umuyorum. ayrıca, hem mahkemelerde, hem de medyada, kişilerin pozisyonunun suçluluğu kanıtlanana kadar masumiyet noktasında kalmasına etki edeceğini umuyorum.

bu noktaya gelmek için, kendi zamanlarını feda eden yargıcın, jüri üyelerinin, mahkeme personelinin ve şeriflerin asil çalışmalarına ve paylaşmama yardım etmede olağanüstü bir iş çıkaran, gayretli ve sarsılmaz hukuk ekibime teşekkür ediyorum.

en iyisi henüz gelmedi ve sonunda yeni bir bölüm başladı...

veritas numquam perit. (gerçek asla yok olmaz)"

kaynak

Dava sonrası Amber Heard'ün açıklaması

"bugün hissettiğim hayal kırıklığı kelimelerin ötesinde. kanıt dağının, eski kocamın orantısız gücüne, etkisine ve egemenliğine karşı koymak için yeterli olmaması nedeniyle kalbim kırık.

bu kararın, diğer kadınlar için ne anlama geldiği konusunda daha da hayal kırıklığına uğradım. bu bir gerilemedir. zamanı, sesini yükselten bir kadının alenen utandırılabileceği ve küçük düşürülebileceği bir zamana geri götürüyor. kadına yönelik şiddetin ciddiye alınması gerektiği fikrini ortadan kaldırıyor.

johnny'nin avukatlarının, jürinin, konuşma özgürlüğü konusundaki kilit sorunu gözden kaçırmasını ve birleşik krallık'ta kazandığımız davadaki kesin kanıtları görmezden gelmesini sağlamayı başardığına inanıyorum.

bu davayı kaybettiğim için üzgünüm. ama yine de bir amerikalı olarak sahip olduğumu düşündüğüm bir hakkı -özgürce ve açıkça konuşma hakkını- kaybetmiş göründüğüm için daha da üzgünüm."

kaynak