Jorginho''ya Yaklaşık %90 Başarı Sağlayan İlginç Penaltı Stili

EURO 2020'den akılda kalanlardan biri de şüphesiz İtalyan futbolcu Jorginho'nun penaltılarıydı. Tecrübeli futbolcuya %90 oranında başarı sağlayan bu penaltı stilinin sırrı nedir?
Jorginho''ya Yaklaşık %90 Başarı Sağlayan İlginç Penaltı Stili

bug'lı bir penaltı stilidir jorginho'nunki.

yeni sistemde kalecinin çizgiden ayrılamadığı bir durumda atması çok daha kolay hale gelmiştir. zaten çok yüksek gole çevirme oranına sahiptir.

jorginho topa koşarken topa değil, devamlı kaleciye bakarak koşar ve kalecinin hareketlerini süzerek nereye atlayabileceğini kestirmeye çalışır. asıl olayı o duraksama anıdır. birkaç milisaniyelik o duraksama anında kalecinin vücut pozisyonuna göre topu ters köşeye atma üstüne kuruludur. 


jorginho,  yaklaşık olarak %88'lik bir oranla penaltıları gole çeviriyor. tüm kariyerinde euro 2020 finali de dahil sadece 5 kere kaçırdı. bunlardan 2 tanesi seri penaltı atışlarında. kaçan penaltılarda kaleciler son saniyeye kadar kıpırdamayarak blöfü yememiş oldular. zaten temel olarak yan filelere vurma üzerine kurulu olmadığından blöfü yemeyen kalecilerin kurtarma şansı yüksektir. gelgelelim, neden bu kadar kaleci bu blöfü yiyor, anlamış değilim.


aslında bu zor bir stildir. panenka gibi atmak yürek ister çünkü kaleci bunu yemez. sinirlerine hakim olur da son ana kadar yatacağı köşeyi açık etmezse kaçmaması çok zor. çünkü son adımda öyle sekerken topa sert vurmak imkansızlaşıyor ronaldo'nun sadece kalçadan güç alarak vurması gibi çok acayip bir şut tekniğiniz yoksa ve topu kaldırarak kalecinin yetişemeyeceği köşelere atmak vücut simetrisini bozduğunuz için çok riskli. 

Ederson'un kurtardığı Jorginho penaltısı

sorun şu ki jorginho'nun bu stilini artık bilmeyen kaleci yok gibi bir şey. pickford da ne olacağını gayet iyi biliyordu. arada bir bunu es geçip köşeye sert penaltılar da atarsa gerçekten iş çok acayip bir noktaya gidebilir. sekecek mi, sekmeyecek mi elementini de eklerse tarihin en etkili penaltıcısı olmaya aday. kalecilerin sadece sinirleriyle değil, kumarbazlıklarıyla da oynayarak zaten çılgın olan yüzdesini daha da yukarı taşır. penaltıdan yaklaşık yüzde 90 atan adam iyi penaltıcıdır, bunun tartışılacak hiçbir tarafı yok. istatistik işi, sizin keyfiniz olsun diye kimse di baggio gibi, southgate gibi kaçırdığı tek bir penaltıyla hatırlanmak istemez. kaldı ki jorginho da kariyerinde kaçırdığı toplam 5 penaltıdan 3 tanesini premier lig'de üst üste kaçırdı, muhtemelen zihinsel olarak stabil olmadığı bir dönemdi. eline ve rakibin blöfünü görmeye inanılmaz güvenen bir poker oyuncusu gibi şu anda, kendi blöf oyununu da geliştirmeyi seçerse neredeyse yenilmez olabilir.