Judy Filmiyle Tekrar Gündeme Gelen Judy Garland Kimdir?

Renee Zellweger'a bu sene En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını kazandıran Judy, "Judy Garland kimdir?" sorusunu da beraberinde getirdi. Kısaca açıklayalım.
Judy Filmiyle Tekrar Gündeme Gelen Judy Garland Kimdir?

judy garland... şu sıra kafayı taktığım eski hollywood yıldızı. neden diye soracak olursanız hayatı beni çok etkiledi. çok yetenekli, en az sesi kadar güzel bir kadınmış.

asıl adı frances ethel gumm. 1922 doğumlu bu kadın ablamız annesinden çok çekmiş. annesi manyağın tekiymiş çünkü. küçük yaşlarda turnelere çıkmaya başlayan bu ablamıza daha o zamanlar uyku ilaçları içiriyormuş. yol boyunca uyusun da sahneye çıktığında zinde olsun diyerekten. işte böyle başlamış judy’nin ilaç bağımlılığı.

hatta hasta olduğu zamanlar “kalk ve şarkı söyle. yoksa seni yatağa zincirlerim ve öylece bırakır giderim” dermiş.

daha sonra özellikle the wizard of oz filminde canlandırdığı dorothy karakteriyle ünlenmiş. hatta filmde söylediği somewhere over the rainbow şarkısı baya bir ün katmış ününe.


judy büyüdükçe çok ağır şartlar altında çalışmaya başlamış. 18 saat aralıksız çalıştığı oluyormuş. bu nedenle sürekli uyarıcı maddeler kullanıyormuş. yanlış hatırlamıyorsam on dört ya da on beşindeyken çalıştığı ajansta cinsel tacize uğramış.

on dokuz yaşında gizlice vegas’ta david rose ile evlenmiş. çünkü çalıştığı ajans ve annesi kariyerine engel olur diye evlenmesini istemiyorlarmış. zaten evliliği çok uzun sürmemiş. bu evliliğinde hamile kalmış ama yine kariyerine engel olur diyerek kürtaj olmak zorunda kalmış. sanırım daha sonra da bir sevgilisinden hamile kalmış ama onu da aldırmış.


ardından yönetmen vincent minelli ile evlenmiş. minelli, judy’nin o zamanlardan intihara meyilli olduğunu fark etmiş. ama iyileşir diye umut ediyormuş. çünkü kadıncağız sürekli ilaç kullandığı için genelde kafası güzel ve ne yaptığını bilmeden dolaşıyormuş. hatta kızı liza minelli annesi için şöyle demiş: mutlu olduğu zamanlar aşırı hareketli, aşırı sevinçli oluyordu. ama tam tersi zamanlarda da ondan mutsuzu olmazdı. hep en uç duygularda yaşıyordu demiş.

daha sonra kocasını başka bir erkekle basınca boşanmışlar. üçüncü evliliğini ise iş adamı sid luft ile yapmış. iki çocuğu daha olmuş bu evlilikten fakat judy’nin çocuklarla iletişimi çok kötüymüş. bu adamdan da onu dövdüğünü söyleyerek boşanmış.

Müzik kariyeri de olan Garland, konser albümleriyle sükse yapmıştı.

dördüncü evliliğini aktör mark herron ile yapmış. ama ondan da kendisine vurduğu için boşanmış. ve ilginçtir ki bu adam da minelli gibi, erkeklerle birlikte oluyormuş.

beşinci evliliğini ise mickey deans ile yapmış. evlendikten üç ay sonra ise deans, judy’nin cesedini banyoda bulmuş.

judy zaten hayatı boyunca pek çok kez intihara kalkışmış. bir keresinde fazla ilaç içerek zehirlemeye çalışmış kendisini. bir keresinde de üçüncü kocası luft’un dediğine göre bileklerini kesmiş ve “bak hayatım ne yaptım? bolca kanıyor.” demiş. yine luft’un iddiasına göre judy 13 yıllık evlilikleri süresince yirmi kere falan intihara kalkışmış.

en sonunda da haziran 1969’da fazla ilaç alımından dolayı ölmüş.


ölümüne yakın beş parasız kalmış ve düşük miktarda paralar karşılığı barlarda şarkı söylemeye başlamış. o zamanlar yeni ünlenen kızı liza minelli annesine bu dönemde çok yardımcı olmuş.

bir keresinde judy, “judy garland olmak ne kadar zor biliyor musun?” diye sormuş gazetecilere.

trajik bir hayat. üzüldüm açıkçası. şöhretin bedeli bu kadar ağır olmamalı kimse için. ne diyebilirim ki?

Bonus: Judy Garland - Somewhere Over the Rainbow

Bohemian Rhapsody Filminde Gerçek Hikayeden Saptırılmış Şekilde Anlatılanlar