Zübük Filminin Restore Edilmiş Versiyonunda Çaktırmadan Kesilen Sahneler

1980 tarihli Kemal Sunal klasiğinin yeni versiyonunda bazı değişiklikler fark etmiş bir Sözlük yazarı.
Zübük Filminin Restore Edilmiş Versiyonunda Çaktırmadan Kesilen Sahneler

zübük... orijinali ya da dolaşımda olan restore edilmemiş hali ile restore edilmiş hali arasında aşağı yukarı 3 dakika fark olan film. filmlerde sansür öyle bir şey ki, bazı sahneleri hayal meyal hatırlarsınız ama yıllar sonra filmleri izlediğinizde o sahnelerin olmadığı görüp kendinizden şüpheye düşersiniz. zübük filminde de bu mevzu hep kafama takılırdı. oturup restorasyonsuz hali ile restorasyonlu halini izlediğimde filmin neredeyse 20 defa makaslandığını gördüm.
gerçi bazıları filmin kendisini tehdit olarak gördükleri için filmi komple yok saymayı seçmişler, o nedenle yediği ufak tefek makaslar pek bir önemsiz oluyor.


kesilmiş sahnelere gelirsek

• filmin başındaki gazete manşetlerinin döndüğü sahnede peşi ardına fırlatılan gazeteler restorasyonlu versiyonunda kesilmiş. sanırım gazetedeki yazılar restorasyonda sorun çıkardığı için bu sahneler kesildi.

• 4. dakikada minibüs'te gazeteci metin serezli'nin sigara ikram ettiği tabaka sahnesi kesilmiş, hani şu "tabakan da çok güzelmiş" repliğinin geçtiği. muhtemelen sigara sansüründen dolayıdır, film açısından oldukça önemli bir sahne bence, bir nevi foreshadowing.

• 5. dakikanın sonlarında zeybekzade'nin köy kahvesinde kendisini tanıtırken sigara tüttürdüğü sahne kesilmiş, bu da sigara sansüründen dolayı. zübük'ün atası hakkında yapılmış sıfat komboları nedeniyle bu sahnenin de kesilmesi kötü olmuş.

• 11. dakikada yola uzunca zoom yapılan bir sahne var orası kısa kesilmiş anlık bir şey. 2-3 saniyelik bir olay. sanırım bu da restore edilemediği için kesilmiş.

• 17. dakikada meyhanede zübük'e rakı servisi yapılan ve akabinde rakı içtiği sahne içki sansüründen dolayı kesilmiş. sahnenin hemen ardında şemsi inkaya'nın meyhaneye girdiği kısımdan da ufak bir kesinti var. 30-40 saniyelik bir kesinti bu da. işin garip kısmı hemen ardındaki sahnede rakı yudumladığı sahnede sadece rakı bardağı sansürlenmiş.

• 21 . dakikada zübük'ü öldürmeye niyetlenen ahali, köy kahvesinin önünden geçerken bülent kayabaş'ın "bizim mesleğe de göz dikmiş bunlar" dediği sahne ve ardı kesilmiş. zübük'ün öldürülmesi üzerine geçen 3-5 diyalog korkutmuş galiba.

• 26. dakikada bülent kayabaş'ın yaptığı bir el hareketi kesilmiş.

• 30. dakikada muhalif kadir ile sofrada yemek yedikleri sahnede zübük'ün bekarlıktan bahsedip rakı servisi akabinde rakı içtikleri sahne komple atılmış. neredeyse 1 dakika gitmiş.

• 31. dakikanın sonlarında zübük'ün yektane güzellemeleri yapıp rakısını yudumladığı sahne de kesilmiş.

• 34. dakikada şemsi inkaya'nın, yektane'ye "şu kasabada yapmadığı ademoğlu kalmadı, seni de yapar!" repliğinin olduğu sahne kesilmiş.

• 38. dakikanın sonlarında meyhane, geniş açıdan görünmesin diye 5 saniyelik filan bir kesinti yapılmış. sahnenin devamında da şerefe kadeh tokuşturulan sahne de anlık olarak kesilmiş.

• 47. dakikanın sonlarında yektane'nin okuduğu telgrafın son satırları ve ağlayarak "başbakan stop" dediği sahne kesilmiş. burası neden kesilmiş anlayamadım, nevra serezli'nin oldukça sempatik olduğu bir sahneydi.

• 57. dakikada gazinin at arabası eşliğinde meydanda tellallık yapıp cami yapılacağı müjdesini ahaliye duyurduğu sahne uzun uzadıya kesilmiş. sadece esnaf derneğinde toplantı olacağı bilgisinin verildiği kısım kalmış. millet vaadi duyup gerçekle bağlantı kurar diye çekindiler herhalde.

• 01:12:50'de dakikada merdivenden inen kadınlar, havuza atlayan bikinili kadınların olduğu sahne de kesilmiş. akabinde yapılan pazarlık sahnesinde zübük'ün viskisini yudumladığı sahne de silinmiş. (bu kısım bazı restorasyonlu versiyonlarda mevcut)

• 01:16:39'daki restoran sahnesinin giriş kısmı kesilmiş. geniş açıdan içkili mekan gösterme fobisi var sanırım. hemen ardında masada başkanın gelişine dair yapılan konuşmanın olduğu sahne de kesilmiş.

• 01:19:22'deki rakı kadehi tokuşturma sahnesi de kesilmiş.

• 01:23:06'daki meşhur tabakadan ikram edilen sigara sahnesi de kesilmiş.

• 1:26:33'teki metresin "ibrahim sen misin canım" repliği kesilmiş, akabindeki sahneler de kesilen sahneden pek farklı değil. restorasyonda sorun çıkardığını tahmin ediyorum.

bir de restorasyonda bazı renkler değiştirilmiş, açık maviler yeşile çevrilmiş. hatta yektane'nin köy meydanında zübük'ü patakladığı sahnede giydiği etek, düz etekten puantiyeliye dönüşmüş, bluzunun desenlerini almış. (hata olabilir.) toplantıda avukat burhan'ın lacivert takım elbisesi ise çizgili kahverengi bir takıma dönüşmüş. bir de avukat burhan'ın aldığı 16 oy, tasnif sonrası 15 yapılmış. geçersiz oy düşümü filan mı yapılmış yoksa adamın aldığı 16 oyu mu çok gördü zübük bilmiyorum.