Justin Timberlake'in Bugünlere Nasıl Geldiğini Açıklayan Kariyer Özeti

Justin Timberlake kimdir? Neler yaptı? NSYNC günlerinden buralara nasıl geldi? İşte Timberlake'in komple özeti.
Justin Timberlake'in Bugünlere Nasıl Geldiğini Açıklayan Kariyer Özeti

timberlake, yeni şarkısı selfies ile beraber 43. yaş gününü de kutlamakta

britney spears, christina aguilera ve gelecekteki nsync üyesi j.c. chasez ile birlikte timberlake sahne kariyerine 1980'lerin sonunda disney channel'ın the new mickey mouse club programında başladı. 1996 yılında chasez ile birlikte erkek pop vokal beşlisi *nsync'e dahil oldu. grubun 1998'de yayınlanan kendi adını taşıyan ilk albümü, yavaş bir başlangıcın ardından ticari olarak başarılı oldu ve ikinci çalışmaları no strings attached (2000), 14 milyondan fazla kopya satarak ve liste başı "ıt's gonna be me" de dahil olmak üzere bir dizi hit şarkıya yer vererek tarihin en hızlı satan albümlerinden biri oldu. timberlake, nsync'in üçüncü albümünün yayınlanmasının ardından 2001 yılında solo kayıt kariyerine başladı.

timberlake, nsync'deki görevi sırasında şarkı yazarı olarak rolünü geliştirdi ve uzun süredir aşk yaşadığı spears'tan ayrılması, grammy ödüllü (en iyi pop vokal albümü) ilk solo albümü justified'daki (2002), özellikle de "cry me a river "daki (en iyi erkek pop vokal performansı) bir dizi şarkıya ilham kaynağı oldu. timberlake 2003 yılında black eyed peas'in "where ıs the love?" adlı hit şarkısında konuk sanatçı olarak yer aldı. timberlake, 2004 super bowl'un devre arası performansı sırasında, tasarım gereği rol arkadaşı janet jackson'ın üstünün bir kısmını çıkardığında kötü şöhretli bir "frikik" skandalına karıştı. ikinci solo albümü olan prince etkisindeki futuresex/lovesounds (2006), timbaland ve rick rubin'in prodüksiyon çalışmalarını içeriyordu ve "sexyback" için en iyi dans kaydı da dahil olmak üzere dört grammy ödülü kazandı. timberlake eleştirmenler tarafından her zaman iyi karşılanmadı, ancak çok az kişi onun rhythm and blues (r&b) ve blue-eyed soul tarzındaki solo çalışmalarının balonlu dans-pop kökenlerini aşmadığını ve bu süreçte milyonlarca albüm sattığını iddia edebilir.

cana yakın ve çok yönlü bir şovmen olarak ün kazanan timberlake, filmlerde rol almaya başladı. ilk önemli rolleri cesur dramalar alpha dog (2006) ve black snake moan (2006) oldu. 2010 yılında, facebook'un kökenlerinin kurgusal bir anlatımı olan the social network'te canlandırdığı napster'ın kurucu ortağı ve facebook'un kurucu başkanı olan internet girişimcisi sean parker karakteriyle övgü topladı. aynı yıl, klasik tv çizgi filminin sinema uyarlaması olan ayı yogi'de ayı yogi'nin küçücük yardımcısı boo boo'yu seslendirdi.

timberlake daha sonra romantik komedi friends with benefits (2011), bilimkurgu gerilim filmi ın time (2011) ve online kumar draması runner runner'da (2013) rol aldı. ayrıca, bad teacher (2011), trouble with the curve (2012) ve ınside llewyn davis (2013) filmlerinde yardımcı roller aldı. animasyon filmi trolls (2016) için baş karakterlerden biri olan branch'i seslendirdi ve oscar adayı "can't stop the feeling!" şarkısını yazdı; trolls world tour'da (2020) rolünü tekrarladı ve filmin birkaç şarkısında işbirliği yaptı. woody allen'ın wonder wheel (2017) filminde timberlake, 1950'lerde coney adası'nda oyun yazarı olmak isteyen bir cankurtaranı canlandırdı. palmer (2021) filminde ise cinsiyete uymayan bir çocukla arkadaş olan eski bir mahkûmu canlandırdı. timberlake, saturday night live adlı televizyon skeç-komedi programında sık sık görünmesiyle daha fazla dikkat çekti.

timberlake'in odak noktası oyunculuk olmaya devam ederken, müzikteki geleceği hayranları için endişeli bir spekülasyon konusu haline geldi. ancak 2013 yılında, timbaland ile birlikte kaydedilen ve altı ay arayla piyasaya sürülen bir çift hit bombası şarkı süiti olan the 20/20 experience ile geri dönüş yaptı. hem çağdaş elektronik prodüksiyona hem de eski moda r&b'ye selam çakan the 20/20 experience, timberlake'in özellikle "mirrors" gibi single'larda rahat ve romantik olduğunu gösterdi. ilk albüm yayınlandığı ilk hafta amerika birleşik devletleri'nde yaklaşık bir milyon kopya sattı ve her iki albüm de (tek bir paket olarak da satıldı) billboard albüm listesinde zirveye yerleşti. ilk albüm, "pusher love girl" ile en iyi r&b şarkısı da dahil olmak üzere iki grammy daha kazandı. timberlake 2018'de, country esintili man of the woods'un çıkışıyla aynı zamana denk gelen bir performansla super bowl devre arası gösterisine geri döndü.