Yetenekli Aktör Jake Gyllenhaal'ın Hayatı ve Filmleri

1980 doğumlu Amerikalı aktör Jake Gyllenhaal'ın hayatına ve filmlerine dair bilinmesi gerekenler.
Yetenekli Aktör Jake Gyllenhaal'ın Hayatı ve Filmleri

gyllenhaal, altın küre ödüllü senarist naomi foner ile yönetmen stephen gyllenhaal'un iki çocuğundan en küçüğüdür. kız kardeşi maggie gyllenhaal da tanınmış bir oyuncu ve yönetmendir. ebeveynlerinin işi, kardeşlerin film endüstrisine yakın olmasını sağladı ve jake gyllenhaal genç yaşta çalışmaya başladı. ilk uzun metrajlı filmini 1991 yılında city slickers adlı komedide billy crystal'ın canlandırdığı karakterin oğlu rolüyle yaptı.

gyllenhaal oyunculuğa devam etti, ancak filmlerinin çoğu babası tarafından yönetildi. bunlar arasında foner'in senaryosunu yazdığı romantik bir drama olan a dangerous woman (1993) ve homegrown (1998) yer alıyordu. gyllenhaal 1994 yılında homicide life on the street dizisinin babası tarafından yönetilen bir bölümünde rol aldı.


1998'de harvard-westlake school'dan mezun olduktan sonra, gyllenhaal oyunculuk yapmak için okulu bırakmadan önce iki yıl columbia üniversitesi'ne devam etti.

gyllenhaal'un ilk başrolü biyografik film october sky (1999) oldu. yoksulluğun üstesinden gelerek nasa'da mühendis olan homer hickam rolünde başarılı bir performans sergiledi.

gyllenhaal'un bir sonraki filmi donnie darko (2001) oldu ve bu filmde kendisini yaklaşan kıyamet konusunda uyaran insan boyutunda konuşan bir tavşanın vizyonlarını gören bir genci canlandırdı. filmde maggie gyllenhaal da rol aldı. donnie darko başlangıçta ticari bir başarı elde edememiş olsa da, sonunda bir kült haline geldi.


2001'deki diğer filmleri arasında komedi filmi bubble boy da yer aldı.

gyllenhaal daha sonra jennifer aniston'la birlikte the good girl'de (2002) rol aldı ve evli bir iş arkadaşıyla ilişkisi olan bir mağaza görevlisini canlandırdı.

2004 yılında felaket filmi the day after tomorrow'da dennis quaid'in karakterinin oğlu olarak yer aldı. film ılımlı eleştiriler alsa da gişede başarılı oldu.

gyllenhaal özellikle 2005 yılında çok meşguldü. o yılki filmleri arasında basra körfezi savaşı'nda görev yapan abd deniz piyadelerini konu alan jarhead ve ang lee'nin brokeback mountain'ı yer alıyor. sonuncusu, gyllenhaal'un karakteri ile heath ledger'ın canlandırdığı başka bir kovboy arasındaki gizli eşcinsel aşkı samimi bir şekilde tasvir etmesiyle medyada sansasyon yarattı.

annie proulx'un kısa öyküsünden uyarlanan film övgü dolu eleştiriler aldı ve gyllenhaal en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında akademi ödülü'ne aday gösterildi.

gyllenhaal 2007 yılında david fincher'ın zodiac filminde robert downey, jr. ve mark ruffalo ile birlikte rol aldı. (bkz: david fincher/@justin mcleod)

büyük beğeni toplayan dramada üç oyuncu, kaliforniya'da bir dizi cinayet işleyen zodiac katilini bulmaya kafayı takmış karakterleri canlandırdı.


gyllenhaal'un 2007'de rol aldığı diğer filmler arasında, şüpheli bir teröristin acımasızca sorgulanmasını sorgulamaya başlayan bir cıa analistini canlandırdığı rendition da yer alıyor. 2010 yılında aksiyon-macera filmi prince of persia the sands of time ile vites değiştirdi. bir franchise başlatması beklenmesine rağmen film gişede hayal kırıklığı yarattı.

bir terörist saldırıyı önlemek için deneysel bir makinenin kullanılmasını konu alan yenilikçi bir gerilim filmi olan source code (2011) daha iyi karşılandı.

gyllenhaal, aksiyon filmi end of watch'ta (2012) bir polis memurunu canlandırdıktan sonra, denis villeneuve'ün beğenilen filmi prisoners'ta (2013) kayıp iki kızın aranmasını konu alan bir dedektif olarak rol aldı.

çok yönlülüğünü göstermeye devam eden gyllenhaal, nightcrawler'da (2014) dehşet verici hikayeler arayan sorunlu bir haber kameramanını canlandırdı. 2015'teki filmleri arasında bir boksörü canlandırdığı southpaw ve efsanevi dağa yapılan lanetli bir keşif gezisini konu alan everest yer alıyor.


gyllenhaal, tom ford'un gerilim filmi nocturnal animals'da (2016) çift karakteri canlandırdı. daha sonra, bir kızın genetiği değiştirilmiş bir domuzla ilişkisini konu alan bong joon-ho'nun okja (2017) filminde yardımcı bir rol üstlendi.

on yıldaki diğer filmleri arasında western the sisters brothers (2018) ve çizgi roman süper kahramanı hakkında spider-man far from home (2019) yer alıyor. 2023 yılında guy ritchie'nin afganistan savaşı sırasında bir abd ordusu subayı ve tercümanı hakkında bir gerilim filmi olan the covenant'ta rol aldı.

gyllenhaal sık sık sahnede rol aldı. 2002 yılında kenneth lonergan'ın this is our youth adlı oyununda başrol oynayarak londra west end'de ilk kez sahneye çıktı.

oyunun sekiz haftalık gösterimi sırasında gyllenhaal büyük ölçüde olumlu eleştiriler aldı.

2015 yılında ilk broadway yapımı olan constellations'ta yer aldı. gyllenhaal daha sonra stephen sondheim'ın sunday in the park with george (2017) oyununun yeniden canlandırılmasında rol aldı ve 2019'da sea wall ile birlikte sahnelenen a life'ta rol aldı. her ikisi de genç babaları konu alan tek perdelik monologlardı. gyllenhaal, sea wall'daki performansıyla ilk tony ödülü adaylığının yanı sıra beğeni topladı.

daha sonra 2019'da slave play'de rol almaya başladı. prodüksiyon, covıd-19 salgını nedeniyle 2020-21'de askıya alındı ve gyllenhaal, aralık 2021'de yeniden açıldıktan sonra bir aydan fazla bir süre oyuna geri döndü.