Kaçıranlar İçin Silikon Vadisi'nde Deprem Etkisi Yaratan OpenAI Olayının Özeti

Geçtiğimiz günlerde ChatGPT'nin yaratıcısı olan OpenAI şirketinde enteresan olaylar yaşandı.
Kaçıranlar İçin Silikon Vadisi'nde Deprem Etkisi Yaratan OpenAI Olayının Özeti

sam altman, dillere destan chatgpt'nin yaratıcısı olan openai'ı yöneten ekibin kurucusu. sam ceo ve kar amacı gütmeyen bir kurula rapor veriyor. bu kurulun en temel amacı, openai'ın uygun güvenlik önlemleri olmadan çok hızlı ilerlemesini önlemek (deceleration, yani ai'nin çok hızlı gelişip bizi öldürmemesini sağlamak). bu kar amacı gütmeyen kurul, ilya adında bir yapay zeka bilimcisi, greg adında bir mühendis ve üç başka kişiden oluşmakta.

birkaç hafta önce sam, microsoft'un ceo'su satya nadella ile beraber bir sunum yapıyor. microsoft, openai'nin en büyük yatırımcısı (%49'una sahip) ve gpt'yi ürünlerinde kullanmak için özel sözleşmeleri falan var, bu nedenle microsoft, openai'nin başarısından en çok kazanç sağlayacak olan şirket. yani microsoft için openai kritik derecede önemli.

OpenAI yönetim ekibi

sunum sırasında, sam ve satya, gpt'nin ne kadar ilerlediğinden (hiç beklemedikleri kadar iyi olduğundan) bahsediyorlar, bu da ilya sutskever'i çok ürkütüyor (çünkü onun görevi ai'nin çok tehlikeli hale gelmesini durdurmak). bu kısım spekülatif tabii ama hikayeye uyuyor.

(burada bir makul alternatif spekülasyon daha var:

bu 3 kişiden biri de quora ceo'su adam d'angelo. bu adam poe adında bir platform yapıyor. bu platformda kendinize custom bot oluşturup bundan para kazanıyorsunuz. sam, devday'de “custom gpt” ve “gpt store” tanıtıyor. bu, poe'nun aynısı! yani sam, board'daki birinin yaptığı işi direkt kopyalamış gibi görünüyor. d'angelo bu duruma çok öfkeleniyor ve kurulu sam'in onlardan bilgi gizlediğine ve ona güvenemeyeceklerine dair kışkırtıyor (blog posttaki metinle örtüşüyor). aynı şekilde ilya'yı da manipüle ediyor ve sam'e karşı dolduruyor.

hikayenin geri kalanında ilya yine başrolde ve görüşmeleri o ayarlıyor.)

ilya, bu diğer üç kişi ile bir araya gelerek sam'ı işten çıkarmaya karar veriyorlar ve zehir zemberek bir blog post yayınlıyorlar (biz insanlar bu noktada haberdar oluyoruz), greg'i de kuruldan çıkarıp yeni geçici ceo olarak belirledikleri mira'ya bağlarlar (mira normalde cto). bu kararı açıkladıklarında greg hemen istifa eder ve sam'in tarafında yer alır, openaı'daki birçok kıdemli ve önemli mühendis de öyle yapar. şirkette kurulun beklemediği bir kan kaybı başlar ve ortalık bir anda karışır.

satya nadella (en büyük yatırımcı) bunu öğrenince çok sinirlenir (galiba): neticede hayatının işi, microsoft ve openai arasındaki ortaklığı kurmaktı ama openai, en iyi insanlarını kaybedebilir ve en ileri yapay zeka şirketi olma yolundan uzaklaşabilirdi. üstelik piyasa kurtlar vadisi gibiyken.

bu nedenle satya, tüm hafta sonunu yatırımcıları ve mühendisleri sam'i geri getirmek için ikna etmeye çalışarak geçirir. ama kurul bunu bir şekilde reddeder, bu yüzden satya başka bir fikirle gelir: sam ve greg'i microsoft içinde bağımsız bir yapay zeka laboratuvarı kurmaları için işe almak ve onlara ai'nin gelecek büyük sıçramalarını geliştirmeleri için sınırsız para ve imkan sağlamak. kurul sam yerine eski twitch ceo'su emmett shear'ı işe alır. emmett kurulun istediği “güvenli hızı” sağlayacaktır (güya).

satya bu sırada yüzlerce openai çalışanına da sam ve greg'e kurmayı vadettiği yapay zeka laboratuvarının kapısını açık bırakmıştır. yüzlerce openai çalışanı da sam'i destekleyerek sam'i kovan kuruldan hemen istifa etmelerini, aksi halde microsoft'un tümüne sunduğu iş teklifini kabul edip oraya gideceklerini söyleyen bir bildiri yazarlar. bu kurula çok sert bir tehdittir.

ama bu mektubu imzalayanlar arasında tüm bu sürece sebep olan ilya da vardır (biz şok). ilya çok pişman olduğunu ve yaptığını düzeltmek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyler ve o da sam tarafına geçer, sam de onun özrünü kabul eder ve x'te (twitter) kalpleşirler.


(ilya'nın taraf değiştirmesi konusunda d'angelo'nun manipülasyonuna uğramış olduğunu fark etmesi de muhtemel, eğer yukarıdaki d'angelo spekülasyonu doğruysa.)

tüm bu süreç satya nadella için çok ustaca bir hamle çünkü openai'nin en iyi yeteneklerine (sam, greg hatta ilya da) ve onları takip edecek yüzlerce yapay zeka mühendisine sahip oldu (770 kişinin 700'ü). satya, openai'nin bir gün çok büyük olacağını ve microsoft ile rekabet edeceğini ve değerli gpu'ları (yapay zeka teknolojisini çalıştıran çipler) satın alacağını biliyordu.

yani satya, sam'i işe alacak, her yaptığını görecek ve gpt'nin arkasındaki algoritmaları da elde etmiş olacak. hem de tamamen bedavaya.

ve bunların hepsini pazartesi sabahı borsa çanı çalmadan önce yapıyor. microsoft en büyük yatırımındaki kriz nedeniyle zarar edecekken satya'nın ustaca hamlesi sayesinde kara geçiyor. (satya övgüsü)

tüm bu hikayede her şeye sebep olan aslında ilya gibi görünüyor (idealleri uğruna şirketi p*ç etti). sonradan taraf değiştirmesine rağmen.

hikaye henüz bitmedi, neler göreceğiz bilemiyoruz.

https://x.com/…adev/status/1726695041433731475?s=46