Sigara Sektöründe Çalışmış Bir Ekşi Sözlük Yazarının Paylaştığı "İçeriden" Bilgiler

Bir dönem sigara sektöründe çalışan bir Ekşi Sözlük yazarı, sektörün içinden her yerde bulamayacağınız bazı bilgiler paylaşmış.
Sigara Sektöründe Çalışmış Bir Ekşi Sözlük Yazarının Paylaştığı "İçeriden" Bilgiler

- hemen hemen bütün sigaraların harmanları birbiri ile aynıdır. ayni firma içi fiyat farkı, ithal tütün oranına göre belirlenir.

- zam zamanı firmalar kar etmek için stok yaparlar; bunun için bazı özel zamanlarda bayilerde sigara bulmak zorlaşır. çünkü bayi de kendi kar etmek için stok yapar.

- sigara yükte hafif, pahada ağır bir ürün olduğundan ve satış elemanları yüklü miktarda nakit para ile dolaştıklarından sigara arabaları yüksek risk altındadır. çoğu firma gps ile araçlarını takip eder. eleman bir yerde gereğinden fazla durursa ya da rota dışına çıkarsa kontrol sağlanır. bu kural; bayisi, tanıdığı, akrabası tarafından rota dışına çağırılıp saldıraya uğrayan ve hayatını kaybeden çalışanlardan dolayı titizlikle uygulanır. aynı nedenle araçların farklı noktalarında hem kamera, hem de en az iki tane olmak üzere panik butonu vardır.


- firmalar, bayilere koyulan stantlar için kasaya olan konumlarına göre ödemeler yapar. bu ödemeler 200-300 tl gibi gönül almalık olabileceği gibi, 100.000 tl gibi yüksek tutarlara da ulaşabilir.

- üst düzey yöneticiler genellikle sigara kullanmazlar.

- kadınlara karşı genellikle ayrımcılardır.

- sigaralar rafa gelmeden önce fabrikada özel bölgelerde bekletilir. tütünlerin istenilen tada gelmesi, tüketicinin alıştığı tadı bulması için bu süreç önemlidir. ancak yılbaşı gibi özel günlerde, fiyat değişikliği gibi tüketimi arttıran oynamalarda ya da paket değişikliği nedeniyle bu adım atlanabilir. bu da sizlerin dert yandığı tat değişikliğinin en temel sebebidir.


- paketlerde bulunan mail'lere yazılan şikayetler cidden, büyük bir özenle okunur ve istek ya da şikayete göre aksiyon alınır.

- koku yapmayan sigara yoktur. az koku bırakan sigara da yoktur. ne marlboro touch, ne winston slender, ne de davidoff'un özel kağıdı sigara kokusunu engeller. sadece sigaranın boyutu ve harmanlarda yapılan oynamalar halihazırda sigara kullanıcısı olan kişilere daha hafif gelebilecek bir duman oluşturur. hatta türkiye'deki hemen hemen tüm fabrikalarda kullanılan kağıtlar aynı üreticiye aittir ve aralarında radikal farklılık yoktur.

- sigara kağıdına baktığımızda gördüğümüz daireler yanma halkalarıdır. bu halkalar ile sigarayı içmeseniz bile belli bir sürede bitmesi sağlanır. kapitalizm ;) bu halkalar bildiğim kadarıyla sadece davidoff'larda yok.