Sigarayı Bırakan Ekşi Sözlük Yazarlarının Yaşadığı Fiziksel Değişimler

Sigarayı bıraktıktan kısa bir süre sonra bile vücuttaki olumlu değişimleri gözlemleyebilmek mümkün. İşte bunu yaşamış Ekşi Sözlük yazarlarının sizi bu konuda gazlayabilecek değişimleri.
Sigarayı Bırakan Ekşi Sözlük Yazarlarının Yaşadığı Fiziksel Değişimler

sigarayı bıraktım, 1 hafta oldu, canım çok istediğinde kendimi oyalamak için e-sigara içiyorum. fazlasıyla işe yarıyor. karşınızda yakın arkadaşınız fosur fosur sigara içerken canınız çekerse iki "fırt" çekiyorsunuz e-sigaranızdan ve hop, bir anda istek geçiyor. üstelik o karşınızda sigara içen kişinin sigara kokusu burnunuza gelirse iğreniyorsunuz. iradeniz var ise, ver bir tane de ben yakayım demiyorsunuz. bırakmak isteyenler için neler olduğunu ben birinci ağızdan anlatayım:

1. öncelikle vücut ağrılarım geçti. kendimi daha mutlu hissediyorum
2. göz altlarımdaki morluklar geçti, yüzüm daha genç ve güzel görünüyor
3. akciğerlerim resmen kendini temizliyor. bunu hissedebiliyorum sürekli öksürüyorum ve sabahları boğazım kuru uyanıyorum ama bunun bir temizlik süreci olduğunu biliyorum.
4. ilk 3 gün burnum tıkandı ancak şimdi çok daha iyi nefes alıyorum.
5. psikolojik olarak daha iyi hissediyorum. sinirli ya da gergin değilim, beynimdeki gerilim hattı normale dönmüş gibi...
6. sabahları daha zinde ve mutlu uyanıyorum. üstelik uyandığımda ağzımdaki kötü tat ve odamdaki kötü koku da artık yok.

3 ay güncellemesi: sigarayı bırakalı 3 ay kadar oluyor ve değişimi, bırakmayı düşünen arkadaşlarla paylaşmak istedim. öncelikle artık yokuş, merdiven vs. çıkarken nefes nefese kalmıyorum. e-sigarayı o kadar az içiyorum ki neredeyse onu da bıraktım. bir süre sonra ihtiyaç duymamaya başlıyorsunuz. başlarda zaman geçmiyor sigara olmayınca ancak daha sonra anlıyorsunuz ki daha kıymetli zaman geçiriyorsunuz. beynimdeki gerginlik hissi tamamen kayboldu ve artık daha huzurlu, daha az sinirli bir insana dönüştüm. artık herhangi bir öksürüğüm yok, nefesimde herhangi bir hırıltı da yok.

insanlar yanımda yaktıklarında anlık bir istek geliyor ancak 2 saniye kadar falan sürüyor bu istek ve sonrasında duruluyor, hatta kokusu geldiğinde iğreniyorum midem bulanıyor. özellikle e-sigaraya başladıysanız yanında asla normal sigara içmemeniz gerekir, gerçekten bırakmak için çok önemli. nefsinize hakim olabilirseniz bir kaç güne zaten tiksineceksiniz..

altın kural: "bir kerecik içeyim ne olacak yaa", "bana bir şey olmaz" gibi cümleler kurmamak. ağzınıza bile sürmemenizi tavsiye ederim. "bırakamayanlara" selamlar, bırakmak isteyenlere sağlıklı günler dilerim...

- solunum yolu enfeksiyonların 3-4'te 1'ine düşüyor ya da hiç olmuyor.
- cildindeki bozukluklar geriliyor ancak bazılarının gitmesi için ekstra bakım gerekiyor.
- bazı çok spesifik durumlar dışında aklına gelmiyor.
- bazı sigaraların leş gibi koktuğunu anlıyorsun.
- kendinin de leş gibi kokuyor olabileceğini anlıyorsun.
- sigara içen birisi yanına geldiğinde aşağı yukarı ne kadar süre önce sigara içtiğini anlayabiliyorsun.
- işlere başlamak için ekstra bir ritüele ihtiyaç duymuyorsun doğrudan başlıyorsun.
- koku ve tat duyuları hızla normale dönüyor.
- yoğun stres azalıyor, kalp ritmi daha düzenli hale geliyor.
- fiziksel aktivite performansın (spor, cinsel, koşu vb.) normale dönüyor.
- maddi durumun kesinlikle iyileşiyor.
- bir esaretten kurtuluyorsun, camdan kafayı uzatmana gerek kalmıyor.
- düzenli fırçalanıyorsa dişler geri beyazlıyor, şeker yenmiyorsa diş ağrısı olmuyor.

27 yıl sigara içmiş, 40 yaşında bir adamın deneyimleri:

ilk önce kalp daha yavaş atmaya başlıyor, el ve ayaklarınız ısınıyor, vücutta daha fazla oksijen olacağından kalp krizi riskiniz azalıyor, koku alma ve ağzınızın tadı yerine geliyor. bunlar ilk etapta olanlar. bir hafta 10 gün sonra yürümek ve merdiven çıkmak daha kolaylaşıyor. enerji artıyor, öksürük ve nefes darlığı azalıyor. ilk bir hafta içerideki canavar, varını yoğunu kullanıyor tekrar içirebilmek için. en önemli zaman burası, ben etrafımdaki her şeyi sigaraya benzetiyordum ilk hafta, buna direnen herkes kurtulur bana göre. 

15 ay oldu bırakalı. ilk hafta haricinde sadece 3. ay içme isteği oldu o da bir kez. şimdi yaşadıklarım ise, her şeyden önce bence tek negatif yönü 8 kilo aldım. bu aralar vermek için yırtınıyorum. bi dönem gördüğüm her şeyi yutasım geliyordu. ancak vereceğiz bu kiloları inşallah. 

olumlu taraflarından bahsedeyim ama bunu zaten herkes bilir bu nedenle sadece birkaçı şöyle ki; artık daha kolay uyanıyorum, sabahları ağzımda bir pas kokusu olmuyor, ne kadar içersem içeyim sabah kalktığımda baş ağrısı ile karşılaşmadım şimdiye kadar, 25 sene sonra sebze yemeye ve hatta yemekten keyif almaya başladım. meğer bamya, kabak, ıspanak ne lezzetli şeylermiş öyle :) evim 9. katta. canım istediği zaman merdivenle çıkabiliyorum artık. önceden asansör arıza yaptığında yolda mola vermek zorunda kalıyordum, bu arada en önemli faydalarında biri de vücudun orta kısmına oldu; laf aramızda 40 yaşındayım ve hiç takviyesiz geceyi 3 hatta bazen 4 seferle kapatabiliyorum. en önemli tespitim de şu ki isteyen herkes bu mereti bırakabilir. bir zaman belirleyin ve deneyin hemen.

sigarayı yeni bırakmış bir insan olarak, kendimi çok daha iyi hissettiğimi söyleyebilirim.  değişimler de şunlar oldu: 

garip bir şekilde daha huzurlu oluyorsunuz. normalde sigarayı rahatlamak için içtiğinizi söylüyor, buna inanıyor, hatta belki de gerçekten öyle hissediyorsunuz değil mi? ama hayır, inanın o dumanı içinize almadan, sigara kokmadan çok daha huzurlu ve mutlu oluyorsunuz. tat alma duyunuz daha da gelişiyor. yediğiniz şeylerin tadını daha çok alıyorsunuz. daha enerjik oluyorsunuz ve günlük aktiviteler içerisinde nefesinizi daha sağlıklı kullanabiliyorsunuz. ben hep denizin altında nefesimi tutma alıştırması yapardım. her seferinde de o kadar az tutardım ki, bir gün bir boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalmamayı umardım. şimdi yüzmek için gittiğim bir yer var ve en son 5 gün önce orada nefesimi tutmayı denedim ve eskisine göre neredeyse 2 katlık bir gelişme olduğunu söyleyebilirim. sanki aldığım oksijeni tamamıyla kullanıyorum.

daha sağlıklı, daha mutlu ve daha düzenli birçok değişime girdiğim şu dönemde aldığım ve uyguladığım en iyi kararın sigarayı bırakmak olduğunu söyleyebilirim. size de tavsiyem bunu en azından bir hafta, 10 gün denemeniz. beğenmezseniz rahatlıkla iade edebilirsiniz. sadece deneyin. insanların kendi sağlıkları konusunda seçim hakkı vardır. insanların intihar etme hakkı bile varken, e her içen de zaten sigaranın zararlarını bilirken, onlara sigarayı bırakmaları gerektiğini söyleyemem. fakat sağlık konusunu es geçerek bir karşılaştırma yapıp, hangisinin daha iyi hissettirdiğini tartacak olursak, en azından iki hissi de bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. bir deneyin, daha sonra kararı yine siz vereceksiniz. şimdiden bol sabırlar ve güçlü bir irade dilerim herkese. azıcık sabredin, farkı kendiniz görün.