Kaçırılıp İşkence Gördüğü Örgütle Banka Soyan Patty Hearst'in Bir Garip Hikayesi

1974'te Amerika'da çok ünlü ve zengin bir ailenin kızı olan Patty Hearst, bir gerilla örgütü tarafından kaçırılır ve sonrasında birtakım ilginç olaylar gelişir.
Kaçırılıp İşkence Gördüğü Örgütle Banka Soyan Patty Hearst'in Bir Garip Hikayesi

çok ilginç ve garip bir olay bu. 1974'te ünlü ve zengin bir aile olan ve bir yayımcılık şirketine sahip olan hearst ailesi'nin kızı patty hearst, symbionese liberation army (symbionese kurtuluş ordusu - sla) tarafından kaçırılır. aylarca gözü bağlı bir dolapta tutulur. tecavüz edilir.


bu sırada ailesinden manyak manyak fidyemsi şeyler isterler. misal; amerika'daki bütün fakir insanlara yiyecek dağıtımı veya sla'nın istediği bokların bu şirket tarafından yayınlanması gibi... zavallı hearst ailesi de bunları yerine getirmeye çalışır ama güçleri yetmez tabii. 

bu arada sla, basına periyodik olarak çeşitli kasetler gönderir. patty'nin ağzından. patty'nin bu kasetlerde gittikçe sla'ya sempati duymaya başladığı belli olur. günün birinde patty hearst'in, elinde eşek kadar silahla sla bayrağının önünde bir fotoğrafı yayınlanır. bundan sonra da bir silahlı banka soygununda patty de yer alır.. 

Banka soygunundan bir kare. Sağ üstteki Patty.

bu olay üzerine herkes dumura uğrar... hala merak edilmektedir; patty gerçekten bunlara katıldı mı gönlüyle yoksa baskı mı yapıldı? ya da geçirdiği psikolojik dumurdan aklı mı döndü?

patty hearst 1976'da yakalanmış, 1979'a kadar hapiste kalmıştır. sla tarafından işkence gördüğünü ve beyninin yıkandığını söylemiştir. o yıl, başkan carter'ın affıyla hapisten çıkmış ve normal bir hayat kurmuştur. 

kendisi hakkında 1988 yapımı patty hearst adlı bir film yapılmış, kendisi de cecil b demented dahil olmak üzere john waters'ın birkaç filminde görünmüştür.

şimdilerde 67 yaşındadır ve new york'ta hayatına devam etmektedir.