Kadında ve Erkekte Alkolün Sekse Etkisi Nasıl Oluyor?

Alkol, libidoyu arttırır mı? Alkol, sertleşme ve ıslanma konusunda avantaj mı sağlar yoksa dezavantaj mı? Alkollü seks hakkında bunlar gibi pek çok merak edilen soru var. Bilim ışığında bu sorulara cevap arıyoruz.
Kadında ve Erkekte Alkolün Sekse Etkisi Nasıl Oluyor?
iStock

üstüne bir çok yanlış şey söylenmiş olan mitlerle dolu bir konudur alkollü seks. 2 cinste de libidoyu arttırır mı? alkol aldığımız zaman neden rahat hissederiz? bazı kişilerde alkol sonrası arzu seviyesi neden artar? erkeklerde serleşme, kadınlarda ıslanmada avantaj mı yoksa dezavantaj mı sağlar? alkolle birlikte çirkin biri size güzel görünür mü? alkol sonrası hafıza kaybı veya öylesine biriyle fark etmeden sevişmemiz mümkün mü? hepsini altta bilimsel olarak açıklayacağım.

öncelikle şu bilimsel araştırmaya bakalım ve açıklamalara geçelim: https://www.healthline.com/…alcohol-and-sex#females


alkol alan kadınlar nasıl hisseder?

1) alkol miktarı testosteron seviyesini arttırır. cinsel istekte bu hormon oldukça etkilidir, psikolojik açıdan kişi rahatlar ve kendini daha arzu edilir hisseder ve sonuçta bu durum kendi kendini gerçekleştiren kehanete dönüştürerek, içtikçe daha iyi seksi hisseder, seksi hissettikçe içersiniz.

2) alkol miktarı aşırıya kaçarsa genital bölgedeki hassasiyeti azaltır. (referans: sciencedirect)

3) 1 bardaktan bir şey olmasa da kana aşırı karışan alkol orgazm fonksiyon bozukluğuna yol açar, kısaca orgazm olamazsınız. sonunda bir mutlu son aktivitesi olarak rahatlamak için mastürbasyon yapmak zorunda kalabilirsiniz.

4) aşırı alkol kadınları rahatlatsa da ıslanmalarını zorlaştırarak, cinsel ilişkiyi acılı bir hale sokar.


alkol alan erkekler nasıl hisseder?

1) ereksiyon zorlaşır. çünkü penise giden kan akışını yavaşlatır. angiotensin hormonunu arttırarak ereksiyonu zorlaştırır. bunların yanında sinir sistemini baskıladığı için sertleşmede ciddi sorun yaşarsınız.

2) aşırı alkol boşalma süresini uzatır (referans). erkekte 30 dk'nın üstüne çıkabilir. belki türk erkeklerine daha çok içirmek gerekiyordu? bir diğer yazdığım girdi de türk erkeklerin seks süresinin 3,3 dk ile dünyada en kötü ortalamalardan biri olduğunu açıklamıştım:


3) biraz alkol, kadınlarda olduğu gibi cinsel isteği arttırsa da fazlası azaltır. araştırmalara göre 86 kg'a kadar 1-2 bardak kabul edilebilir düzeydedir. fazlası burnunuzun üstüne çakılmanıza ve yumuşak bir penise sebep olabilir.

4) erkeklerde kadınlara göre cesaret daha fazla artar ve yaklaşımları rahatlar. kısacası sosyal baskınız azalır ve daha rahat, samimi şekilde kadınlarla konuşabilirsiniz. bununla ilgili çalışma bile yapılmış. bunu kendimden de biliyorum. gece 3'de neredeyse minimum konuşmayla başardığım işler olmuştu. ayık kafayla hayatta yapamazdım. (referans)


alkollü seks konusunda genel mitlere bazı örnekler

1) içince herkes seksidir! bu kısmın doğru. buna "bira gözlükleriyle" etrafa bakmak deniyor. çok içtiğinizde hem siz hem çevreniz seksi görünüyor, makaleye göre zaten çekiciyseniz puanınız çok artmazken, çekici olmayan bireylerin puanının arttığı görülüyor. (referans)

2) "herkesin alkol toleransı aynıdır." hayır, değildir. kadınların erkeklere göre aynı kiloda olsalar bile vücutlarında daha az su mevcuttur. bu sebeple kana daha fazla alkol karışır, yani içtiğiniz alkol miktarları aynı olsa da kadın daha fazla etkilenir. 


3) en sevdiğim ve kadınların da genelde sığındığı kısım: "alkol alınca kendimi kaybediyorum ve kiminle seviştiğimi bile hatırlamıyorum! (hadi oradan!)

bu, kadınlarda görülen tipik savunma mekanizmasıdır. zaman zaman erkekler de yapar ama daha komik olur. çünkü erkek, kadını bir de baştan çıkartmak için uğraşan taraftır. erkeklere tavsiyem: sevgilinizi/eşinizi aldatıp "alkol yüzünden oldu" demeyiniz, daha iyi bir bahane bulunuz.

kadınlarda ise ego kontrolü id'i daha az baskıladığı için o an için rahat davranır fakat ardından pişmanlık duyarak "savunma mekanizması" geliştirir. hatırlamamayı seçer. bir adamla sevişip, sonra "çok alkollüydüm, farkında değildim, çok üzgünüm seni dün gece aldattım" demeyiniz. akıllı bir erkek bunu yemez.

kısacası, alkol miktarı ne olursa olsun o an ne yaptığınızın farkındasınız. 

kaynak

Evrimsel Süreçte Oral Seksin Bir Yeri Var mı?

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?