Kadının Orgazm Olamama veya Çok Zor Orgazm Olma Hali: Anorgazmi

Anorgazmi nedir? Cinselliğin tanısı konulmuş durumlarından birine göz atıyoruz.
Kadının Orgazm Olamama veya Çok Zor Orgazm Olma Hali: Anorgazmi
iStock

Nedir?

kadının hiç orgazm olamaması, geç olması veya yeterli uyaran (kime göre neye göre) olmasına rağmen çok güç orgazm olması hali. kadınların %10'unda rastlanan bir seksüel fonksiyon bozukluğu.

Sebepleri nelerdir?

anorgazmi... sanılanın aksine birçok çeşidi ve her çeşidine göre nedeni olan, çoğu zaman psikolojik kökenli olan cinsel işlev bozukluğu.

çocukluktaki travma, yaşınılan kötü bir anı, toplumsal normlar, cinsel bakış açısı gibi şeylerde bunu etkilediği gibi, kişinin aşırı mükemmelliyetçi olması, kontrolü elinden bırakmak istememesi (control freak), obsessif bir kişiliğe sahip olması gibi faktörler de bu bozukluğa neden olabilir.

gene sanılanın aksine, cinsellikten uzaklaştırmaz ve hayata küstürmez.

çeşitli makalelere göre, beyin ve omurilik arasındaki bağlantı (yani parasempatik sistem) cinsel ilişki ve orgazmdan sorumlu olduğunu düşünürsek, orgazm olamama durumu fazla "beyin" kontrolünden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

öte yandan, kişide şeker hastalığı, kalp bozukluğu vb sorunlar varsa, yine bu cinsel işlev rahatsızlığından muzdarip olabilir.

kadınlarda daha çok görülür. ama bu hastalık erkeklerde de vardır.

tedavi için psikoterapi şarttır 3 ay da, 3 yıl da sürebilir... yanına ufak cinsel yan etkileri olmayan antidepresanlar ve bitkisel haplar da önerilebilir.

Detaylandıralım

anorgazmi çok ciddi bir problemdir çünkü insanın en başta kendisiyle olan ilişkisinin en net dışavurumudur bu, kendisiyle, cinselliğiyle barışık olmadığının bir belirtisidir. ve sadece yataktaki dakikaları değil tüm gündelik hayatını oldukça kötü bir şekilde etkiler. (gerginlik, mutsuzluk, tatminsizlik (her açıdan), depresyon vs...)

öylece durup bir gün olmasını bekleyerek ya da "beni kimse orgazm edemedi" diye abuk subuk büyüklenip iyice uçarak bu soruna hiçbir çare bulunamaz. "n'apalım kısmet" diyip durumu kabullenmek diye bir seçenek yoktur bile. olmamalı. kadın uyanmalı, titreyip kendine gelmeli ve önündeki engelleri bizzat kendisi keşfederek hepsinden teker teker kurtulmalıdır. erkekler ise problemin düzelmesi için ancak birer araç olabilirler, o da kadın onları kendine uygun bir şekilde kullanmayı becerebilirse. yani diğer bir deyişle, utanıp sıkılmadan kendini dinleyip isteklerinin farkına varabilirse.

insanın yaradılışıyla hiç uyumlu bir durum olmadığından, tamamen toplumun, ailenin vs'nin b*k yemesi şeklinde tanımlanabileceğinden, biraz kararlılıkla ve iradeyle aşılabilecek bir sorundur, sadece artık kabullenmeyi kesip eehh ne bu böyle artık yaa diye dellenmeniz gerekiyor. (dellenin ama artık!)

evet her şey tamamen kadının zihninde. ve ellerinde tabii, hehe. yeter ki istesin, yeter ki utancını, bastırılmışlığını üzerinden atabilsin, bedeninin isteklerine uyabilsin (ara: muhtaç olduğun kudret.)

ayrıca konuyla ilgili olarak shortbus adlı muhteşem filmin izlenmesini öneririm, özellikle anorgazmik bünyelere. bunu aşmak için gösterilebilecek çabanın hiçbir sınırı olmadığını ve her şeye değeceğini görmeleri için.

kaynak