Orgazm Nedir ve Nasıl Orgazm Olabilirim?

Orgazm nedir? Nasıl orgazm olunur? Erkek orgazmı ile kadın orgazmı farklı şeyler mi? Orgazm hakkında merak edilen pek çok sorunun cevabı.
Orgazm Nedir ve Nasıl Orgazm Olabilirim?

orgazm nedir sorusunu; orgazm fizyolojisi üzerine çalışan bir sinirbilimci ve bağımsız bir araştırma enstitüsü olan liberos'un kurucusu olan nicole prause, “eğer ben bir klinisyensem ve bir hastamla konuşuyorsam, bunun en üst düzeyde bir zevk deneyimi olduğunu söyleyebilirim," diyor ve devam ediyor..."bilim adamı şapkamı takarsam, pelvik kas sisteminde meydana gelen ve yaklaşık 0,8 saniye arayla başlayıp durana kadar gecikme süresi artan 8 ila 12 kasılma olduğunu söyleyebilirim."

orgazmın gerçekte nasıl bir his olduğuna dair bu çözülmemiş gizemi çözmek amacıyla, bazı cevaplar almak için bir sinir bilimci, bir jinekolog ve bir seks terapistinden yararlanarak hazırlanmış bu yazı, orgazm biliminden orgazm olup olmadığımızı nasıl anlayacağımıza kadar orgazmla ilgili soruların yanıtlarını kaleme almış. diğer soru ve cevaplar için devam edelim.

tam olarak orgazm nedir?

temel bilgiler: prause'nin belirttiği gibi, bilimsel olarak konuşursak, orgazm, cinsel uyarılma ve/veya uyarılmayı takip eden pelvik kasların bir dizi kasılmasıdır. northwestern üniversitesi'nde kadın hastalıkları ve jinekoloji profesörü ve the menopoz podcast 'in sunucusu olan lauren streicher, bu kasılmalar istemsiz ancak koordineli ve ritmiktir , yaklaşık 20 saniye kadar sürebilir ve "yoğun bir zevk hissiyle sonuçlanır" diyor.

lauren streicher bu kasılmaların meydana gelmesinin nedenini, cinsel hazzın zirvesindeyken, artan pelvik kan akışı nedeniyle kas gerginliğinin ve dokuların tıkanıklığının artması ve tüm bu gerginliğin serbest bırakılması için bir çıkışa ihtiyaç duyulması” olarak açıklıyor ve kasılmalara ek olarak “nabzınız hızlanacak ve göz bebekleriniz genellikle genişleyecektir." sonrasında da bir çözülme, kas gevşemesi ve memnuniyet hissi yaşamanız gerektiğini söylüyor.

orgazm nasıl bir duygu?

streicher, orgazmın bireysel bir tepki olduğunu, bu nedenle her insan için farklı şiddette olduğunu söylüyor. bu yüzden bazıları diğerlerinden daha güçlü ve çok daha yoğun orgazm hissedebilir. yine fizyolojik açıdan bakıldığında, pelvisinizde bir dizi istemsiz kas kasılmasını hissetmeniz gerekir.

prause, bir kez başladıktan sonra durduramayacağınız bir hapşırık gibi yani kasılmaların da refleksif olduğunu söylüyor ve açıklıyor: "bu kasılma serileri başlatıldığında, ne yaparsanız yapın durduramazsınız ve bu kasılmalar zevkli hisler verir." nörolojik açıdan bakıldığında, orgazmdan hemen önce peri-orgasmic ("yakın" veya "çevreleyen" orgazm anlamına gelir) bir duruma geçiş olduğunu söylüyor. zihninizin yarıştığını hissedebilir, hiperventilasyon yapabilir, hatta yoğun bir zevk dönemine girmeden önce bir süreliğine gerçeklikle bağlantınızı koparabilir ve kaybedebilirsiniz.

streicher'e göre gerçek bir orgazmın işareti olan çözülme hissine (veya bir şeyin bittiği veya tamamlandığı) sahip olmalısınız.

her ne kadar, "orgazm olduğunuzdan emin değilseniz, muhtemelen olmamışsınızdır" cümlesini duymaktan bıkmış olsanız da, bu ifadede doğruluk payı vardır. "en önemli olan şeylerden biri de, birisi orgazm yaşadığında, bir doruk noktası ve 'zirveye ulaşma' hissi vardır. yani bu zevkli duygulara ve kas kasılmalarına ek olarak, bir çözülme hissi ve heyecanın sona ermesi gerekir ve birçok insan gerçekten oraya ulaşamıyor." diyor.

erkek ve kadın orgazmları nasıl farklılık gösterir?

prause, "aslında hepimiz aynı yapıdan geliyoruz ve sinirsel olarak konuşursak, erkek ve kadın orgazmları çok benzer görünüyor" diyor. kendi laboratuvarında hem erkek hem de kadın katılımcıların kasılmalarını kaydettiğinde, "bir erkekten mi yoksa kadından mı kayıt yaptığımızı ayırt edemiyoruz" başka bir deyişle, aynı görünüyorlar diyor.

ancak cinsel uyarılma söz konusu olduğunda, biraz farklılık var. prause, "erkekler kadınlardan daha fazla ve daha çabuk uyarılma eğilimindedir" diye açıklıyor. yani ateşli bir sevişme ya da ön sevişme sırasında tahrik olmanız biraz daha uzun sürüyorsa sorun sizde değil sadece biyolojinizde.

oldukça bariz olan bir diğer fark ise boşalma deneyimidir. prause, erkeklerin tipik olarak orgazm sırasında da boşalma eğiliminde olduğunu, kadınların ise tipik olarak boşalmadığını söylüyor.

orgazm olduğunuzda beyninizde neler olur?

pelvik taban, rahim, rektum ve klitoristeki kaslarınızın kasılması dışında, orgazm sırasında vücutta başka şeyler de olur. yani beynimizde.

prause, örneğin orgazmdan hemen önce beyninizin büyük bir deaktivasyon sürecinden geçtiğini, yani beynin çoğu bölgesinde oksijenli kanda bir azalma olduğunu söylüyor, belki de bu yüzden bazı insanlar kendilerini ayrışmış ve bedenin dışında hissettiklerini bildiriyor.

prause, orgazmdan sonra beynimizin yavaşça tekrar devreye girdiğini, beyin dalgalarının uyarılma öncesi durumuna yani "normalleşmeye" başladığını açıklıyor. uyarıldığınızda ve doruğa yaklaştığınızda aktif hale gelen sempatik sinir sisteminiz de normal uyanıklık durumunuza geri döner.
prause, ayrıca prolaktin (emzirme hormonu), oksitosin (güven hormonu) ve epinefrin (savaş ya da kaç hormonu) gibi hormonlarda belirgin bir artış olduğunu söylüyor.

orgazm olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?

orgazmın ne olduğunu, beyni nasıl etkilediğini ve nasıl hissettirmesi gerektiğini az çok anladık ama gerçekten orgazm olup olmadığımızı nasıl anlarız?

öncelikle, o kas kasılmalarını hissetmek isteyeceksiniz. prause, "bir orgazmın ayırt edici özelliği bu kasılmalar dizisidir" diyor. "ve bunlar 'yüksek özgüllük' dediğimiz şeydir, yani doruk noktasından başka hiçbir zaman meydana gelmezler." prause, bu kasılmaları en kolay anüste (ama bazen vajinada da) gözle görebileceğinizi ve bir parmakla hissedebileceğinizi açıklıyor.

bunun ötesinde, dikkat edilmesi gereken birkaç işaret daha vardır. prause, orgazmın ayırt edici özelliklerinden birinin, kan basıncını düzenleyen ve romantik aşkla yakından ilişkili bir hormon olan vazopressin salınımının neden olduğu uyuşukluk olduğunu söylüyor. yani boşalmak sizi uykulu yapmalı.

seksten sonra süper aktif olma eğilimindeyseniz, muhtemelen gerçek bir orgazmın fizyolojik deneyimini yaşamıyorsunuz. "birisi 'sonrasında çok uyanık oluyorum' derse, gerçekten orgazmın fizyolojik tanımını yaşayıp yaşamadığını merak ederim çünkü bu kadar yüksek bir vazopressin dozundan sonra çok uyanık olmak oldukça sıra dışıdır."

orgazmın bir diğer özelliği de elbette "aşk hormonu" olarak da bilinen oksitosinin salgılanmasıdır, yani, az önce seks yaptığınız kişiye aniden kendinizi çok daha yakın hissediyorsanız, orgazm olma ihtimaliniz yüksektir.

nasıl daha iyi orgazm olabilirim?

"orgazm olmadan da tatmin edici bir cinsel deneyim yaşayabilirsiniz. orgazm olmadığınız takdirde 'iyi' seks yapmadığınız düşüncesi doğru değildir" diyor streicher.

yani, orgazm her türlü harika hissettirebilirken, orgazm olmadan da iyi, hatta harika seks yapabilirsiniz. prause'nin sözleriyle: "eğer kasılmalarınız yoksa, sorun değil. kimsenin umurunda değil, sadece eğlenin. uzmanların verdiği birkaç ipuçları ile orgazm oyununuzu güçlendirmenize yardımcı olabilir:

1. klitorisinizi tanıyın 

streicher, "hiç orgazm olmamış kadınların çoğu, klitoral stimülasyona ihtiyaç duydukları kendilerine hiç öğretilmemiş ve kendi anatomilerini bilmeyen kadınlardır" diyor.

2. su için 

vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için genel olarak bol miktarda suya ihtiyacı vardır. o halde mükemmel orgazmlar yaşamak için susuz kalmamanız şaşırtıcı değil. oriowo, "kaslarınız [susuz kaldığınızda] düzgün bir şekilde kasılamaz ve kasıldıklarında da iyi hissetmezsiniz çünkü bu kaslar sadece su için ağlıyor" diyor. ayrıca, vücudunuz çok çalışacağı ve terleyeceği için seksten önce biraz h2o almak isteyeceksiniz.

3. partnerinizle rahat olduğunuzdan emin olun

bu da oldukça açık görünüyor, ancak cinsel partnerinizin yanında kendinizi güvende hissetmek istemenizin bilimsel bir nedeni var. prause, "doruk teorilerinden biri, sinirsel olarak konuşursak, büyük bir senkronize ateşleme olabileceğidir" diyor. "eğer durum buysa, bunun başarılması zor bir durum olabileceği mantıklıdır çünkü korumalı bir alanda değilseniz böyle bir durumda olmak istememelisiniz." başka bir deyişle, partnerinizin sizi tuhaf mimiklerinizden dolayı yargılamayacağından eminseniz ve onların yanında gerçekten gevşeyecek kadar rahatsanız orgazma ulaşmanız daha kolay olacaktır.

4. hazır olun

oriowo, "terapi odasında danışanlarımla konuşurken sıkça duyduğum şeylerden biri, genel olarak seks yaparken dikkatlerinin dağınık olduğudur" diyor. seks sırasında eylemin kendisine ve nasıl hissettiğinize dikkat etmek yerine nasıl göründüğünüze çok fazla odaklanıyorsanız, orgazma ulaşmak zor olacaktır. amacınız orgazm yaşamaksa, orada olmak ve sizi neyin iyi hissettirdiğini ve neyi daha fazla istediğinizi not etmek daha iyi seks yapmanıza yardımcı olabilir diyor.

kaynak