Kadınlara Yaz Kış Fark Etmeksizin Gelen Ani Üşümelerin Sebebi Nedir?

Ortam gayet sıcakken kız arkadaşınızın birden üşüyüp ayağına çorap giydiğini fark etmişsinizdir ya da tişörtle oturduğunuz bir cafede birdenbire şal isteyen bir kadın görmüşsünüzdür. Her şeyin olduğu gibi bu durumun da bir sebebi var.
Kadınlara Yaz Kış Fark Etmeksizin Gelen Ani Üşümelerin Sebebi Nedir?
iStock.com / Ullver

kadınların yaşadığı haller içinde en çok sevdiklerimden biri de "aniden bastıran üşüme" halleridir. 

bilmiyorum bana o anda çok tatlı geliyorlar. böyle kızaran burunları, yavaş yavaş kolları göğüste kavuşturup hacmini küçülterek cenin pozisyonuna geçmeleri, sarıldığınız zaman kendi sıcaklığınızı ve onun yavaş yavaş ısınan vücuduyla sıcaklıklarınızın eşitlenmesini hissetmeniz. hem kadınlar üşümenin getirdiği ürpertiden sıcak bir vücuda doğru kayınca keyifleri yerine gelip yüzleri gülüyor, hem de erkekler kadınını ısıtabilmenin ve keyiflendirmenin verdiği ruh haliyle biraz ego tatmini yapıyorlar. ha o ilişki başlamadan önceki ilk zamanlarda yakınlaşma için (malum kadınlar bu konularda direk bir şey yapmaz. genel olarak bir şey yapmazlar aslında... haliyle senin atak olup yapmanı istiyorlar ve yönlendirmeyi tercih ediyorlar...) çekilen keyifli numaralardan biridir ayrıca.

fakat kadınların bu halleri evde de devam eder. bilindiği üzere bu güzellikler 40 derece yaz sıcağında bile akşam ayaklarında çorapla dolaşma kapasitesine sahiptir. ilk olarak elleri ve ayakları bembeyaz kesilerek üşümenin ilk belirtilerini gösterirler. buna anlam veremeyen, numara sanan erkekler için kadınlara dair kafanızdaki "yuh bu sıcakta nasıl lan ?" sorusuna cevap vermek isterim.

insan fizyolojisi atalarımızdan gelen mirasla çevre etkenlere karşı vücut tepkilerini belirlemiştir. eski insanlar çok fazla korunaklı barınaklarda ve koruyucu kıyafetlere aşina olmadığı için vücutları soğuğa karşı farklı önlemler geliştirmiştir.

erkekler genel olarak hareket ettiği ve avlandığı için vücuttaki kanı tüm organlara ve uzuvlara eşit dağıtacak şekilde evrimleşmiştir. bu sayede kışın zor koşullarında bile ani gelişen bir tehlikeye, aynı anilikte tepki verebilecek bir tetikliğe sahip olmuşlardır. sadece üreme için kritik öneme sahip olan taşşaksonları korumak için yaz vakti iki avuca zor sığan arkadaşları, 2 ufak ceviz boyuna gelene kadar vücudun içine gömebilme yetisini kazanmıştır. bu sayede bizim ufaklıklar vücudun iç bölgelerinde kısmen daha sıcak bir ortamda korunacaktır.

kadınlarda ise durum gene ve yine üreme üstüne kurulu. kadınlarda üreme organları vücudun karın ve kasık bölgesinde olduğu ve ilk öncelikli olarak soğuktan orayı korumaya çalıştıkları için, beyin soğuğu gördüğü zaman kol ve bacak uzuvlarında bulunan kanları da rahim, yumurtalık ve göğüs bölgesine yönlendirmektedir. bu nedenle hafif soğuk bir hava akımı hissedince, beyniniz istemsizce o anda eller ve ayaklarda dolaşan kanı, üreme bölgesi ve iç organların kullanımına gönderirken geriye yaz vakti çorap giyip, "ellerimi ısıtsana ya" diyen, zaten 40 derece olan vücut sıcaklığımızı sürtünmenin etkisiyle 50 derecelere çıkartan kadını bize armağan etmektedir... hoş canlarını yerim onların... zaten yanmışız güzellikleriyle bir kaç derece daha eklensin şanındandır...

ha ama yaz mevsiminde sevgililik de zor zanaat usta... çok zor...