Kadroda Yenilenmeye Giden Anadolu Efes'in Sezon Öncesi Detaylı Değerlendirmesi

Ciddi manada kabuk değiştiren Efes'i bu sezon neler bekliyor? Yeni kadroyu konuşalım.
Kadroda Yenilenmeye Giden Anadolu Efes'in Sezon Öncesi Detaylı Değerlendirmesi
Fotoğraf: Twitter @AnadoluEfesSK

yeni sezonun başlamasına sayılı günler kala, yenilenen kadroya ve genel olarak takıma dair beklentilerimi paylaşmak istiyorum.

5 yıllık ergin ataman döneminin sona ermesi ve yerine erdem can'ın koç olarak gelmesi ilk önemli değişiklik olarak görülebilir. fakat benim asıl dikkatimi çeken back-to-back şampiyonluklar yaşamış kadrodan sadece 3 oyuncunun, larkin, beaubois ve pleiss, takımda hala devam ediyor olması. doğuş ve dunston'ın da takımdan ayrılmalarıyla birlikte, larkin ve beaubois takımın birinci ve ikinci kaptanları oldular. her ne kadar elijah, clyburn ve zizic takımda kaldılarsa da efes'in yenilenen koç ekibini de dahil ettiğimizde ciddi bir kabuk değiştirme sürecinde olduğunu kabul etmemiz gerekir ki bu da bu sezona dair beklentilerimiz şekillenirken göz önünde bulundurulmalı.

hazırlık maçlarını büyük oranda takip ettim ve bu maçlarda beni heyecanlandıran ilk şey takımın, oyunu hızlı bir şekilde oynama çabası oldu

bu durum zaten koç erdem can'ın gelişiyle birlikte beklenen bir durumdu fakat sahada da bunun etkilerini hemen görmek sevindirici. takımın tecrübeli oyuncularının da bu oyunu benimseyeceklerinin izlerini gördük. kaldı ki larkin medya gününde verdiği röportajların birinde geçtiğimiz sezon takımın fazla yavaş oynadığını söyledi. bunun temel sebebi de özellikle vasa'nın topu çok fazla domine etmesi ve izolasyon oynamasıydı. vasa'nın da ayrılmasıyla birlikte bu durumun değişeceği aşikar. efes'in savunma ribaundunu aldıktan sonra tempolu bir şekilde karşı alana geçip geçiş hücumunu kovalamasını, set hücumundayken ise yine yüksek tempolu ve hareketli bir hücum düzeninde olmasını bekliyorum. vasa'nın yerine gelen darıus thompson, selefinden farklı olarak daha fazla top dağıtmayı ve takım arkadaşlarını oynatmayı öncelik edinmiş bir guard. thompson geçtiğimiz sezonu da maç başına 6.7 asist ortalaması ile alanında euroleague lideri olarak tamamladı. bu yeni düzende larkin'in daha fazla süt kullanan bir oyuncu olarak sahada yer almasını bekliyorum. thompson'ın da başkonia'da beraber oynadığı ve çok iyi bir şekilde uyum yakaladığı markus howard'a benzer bir tarzda fakat daha üst seviyede oynayan shane'i çok iyi besleyebileceğini düşünüyorum. efes özellikle geçtiğimiz iki sezonda ne zaman sıkışsa topu vasa'ya verdi ve o da bir şekilde kilidi çözebildi. dürüst olmak gerekirse sakatlık ve yaş faktörlerini de hesaba katarsak eğer, shane'in vasa kadar dominant bir şekilde kilidi çözen oyuncu olabileceğini zannetmiyorum, umarım yanılırım. elbette clyburn de bu sorumluluğu alıp maç kazandırabilir ki türkiye ligi playofflarında clutch olma konusunda bambaşka bir seviyeye çıkmıştı.

efes'in oyun kurarken thompson ve larkin'in yanı sıra çok ciddi bir şekilde elijah bryant'tan da destek alacağını bekleyebiliriz. geçtiğimiz sezon içerisinde ve hazırlık maçlarında bu yönde pozitif işaretler verdi. ayrıca kendisi euroleague seviyesinde de güvenilebilecek bir skorer. ilerleyen yaşı ile birlikte beaubois'dan geçmiş yıllardaki savunma ve hücum katkısını beklemek adil olmaz fakat ben yine de sağlıklı olduğu müddetçe kendisinden elit düzeyde skor katkısı bekliyorum. partizan maçına kadar oynanan diğer hazırlık maçlarında kendisini göremesek de bu takımda hala clyburn gibi en üst seviyeye çıkmış bir oyuncu var. kendisi 33 yasında ve artık zirve döneminin gerisinde kaldığını düşünebiliriz, bununla birlikte hala ne kadar elit bir skorer olduğunu geçtiğimiz sezonun ilk yarısında ve türkiye ligi playofflarında gördük. o da sağlıklı olduğu sürece takımı euroleague'de üst seviyede rekabet içerisinde tutabilecek bir oyuncu.


takımın dört numara rotasyonuna dahil olan derek willis pozisyonu için oldukça üst seviyede bir şutör ve efes bu hücum seçeneğini set hücumlarında alan açmak için çok ciddi miktarda kullanacaktır. bununla birlikte efes'in en büyük zaafının malesef yine uzun rotasyonunda olduğunu görüyoruz. ziziç ve pleiss'in devam eden kontratları sebebiyle burada istenen yenilenme yapılamadı. yeni gelen tyrique jones o bölgede eksik olan atletizmi artıracak olsa da efes'in aynı geçtiğimiz sezonda olduğu gibi ciddi bir ribaund problemi yaşayacağını bekleyebiliriz. efes eğer sezon içerisinde kadroya bir 4-5 numara oynayabilecek üst düzey oyuncu eklemesi yapamazsa bu takımdan geçmiş yıllardaki başarıları beklemek hayalcilik olur, özellikle de birçok oyuncunun prime dönemlerini geride bıraktıklarını hesaba katarsak.

türk oyuncu rotasyonunda da çok ciddi bir yenilenmeye giden efes'te maalesef en moral bozucu olay doğuş özdemiroğlu'nun belki de tüm sezonu etkileyecek olan sakatlığı oldu. kendisi bence kariyerinin zirvesindeydi ve bu sezon onun için çok ciddi bir sıçrama şansı olabilirdi. umarım en yakın zamanda sağlıklı bir şekilde parkelere dönebilir. erkan yılmaz ve ercan osmani transferlerinin çok başarılı hamleler olduklarını düşünüyorum. erkan hazırlık maçlarında da çok arzulu bir görüntü çizdi. ben bu iki oyuncunun sadece türkiye liginde değil, euroleague'de de bazı maçlarda 10 dakika civarında oynamalarını bekliyorum. erten gazi için ise bu sezon belki de son şans. eğer en üst düzeyde basketbol oynamaya devam etmek istiyorsa daha istikrarlı bir şekilde süt atmalı ve sahaya girdiği zaman yüzde yüzünü verip savunma yapmalı. dünya kupasında aleksa avramoviç'in sırbistan'ı nasıl üst seviyeye çıkardığını gördük. erten de bence kendisine böyle bir yol çizebilir.

erdem can'ın ergin ataman'dan çok çok farklı bir tarzda koçluk yaptığı açık

her iki tarzın da artıları ve eksileri var ve başarılı olmak için illa da bir tanesini seçmeye gerek yok. koç ataman kendi felsefesi ile efes'te büyük başarılar elde etti ve kendisine büyük minnet borçluyuz. fakat efes'in özellikle son iki sezonda oynadığı basketboldan ben pek keyif alamıyordum. o görece keyifsiz basketbol ile belgrad'da şampiyon olduk fakat geçtiğimiz sezon da playoff yapamadık. yıpranmış ilişkileri de düşündüğümüzde bence bir koç değişikliği şarttı ve benim için en ideal koç pablo laso'ydu. fakat laso'nun gelmediği senaryoda, efes'in de gelecek sezondan itibaren bütçe küçültmeye başlayacağını da hesaba katarsak eğer koç erdem can bence desteklenmesi gereken bir risk. risk diyorum çünkü bu takım yeni kuruldu ve bazı şeyleri sahada kanıtlamalı.

bitirirken, bir efes taraftarı olarak ben yeni sezona heyecanlı bir şekilde gireceğim

yenilenen koç ve oyuncu kadrosunu ve özellikle de uzun rotasyondaki eksikliklerini de hesaba kattığımızda, bugün itibarıyla bu sezon efes'ten final four beklemek haksızlık olur. bu takım için en gerçekçi hedef playoff potasında olmak olmalıdır. sezon başladıktan ve maçlar oynandıktan sonra hedefleri yukarı yöne doğru revize edebilirsek ne mutlu biz efes taraftarlarına. fakat ne kadar eksisi olsa ve takım yaşlansa da efes hala pahalı bir takım ve üst üste iki sezon playoffları kaçırmak, özellikle de back-to-back şampiyonluklardan sonra çok büyük bir hayal kırıklığı olur. dediğim gibi ben bu sezona dair heyecanlıyım, özellikle de shane, thompson ve clyburn'un yeni bir hücum sisteminde nasıl bir uyum yakalayacaklarını görmek için sabırsızlanıyorum. efes'in tavanını ise bu uyumun ne düzeyde yakalanıp yakalanmayacağı, oyuncuların ne kadar sağlıklı kalabileceği ve uzun rotasyonuna nasıl bir ekleme yapılacağı belirleyecektir.