Kahve Çekirdekleri Neden Kavrulur?

Kahve çekirdeklerinin kavrulma amacı nedir? İdeal kavurma tipi ve süresi ne kadar olmalıdır? Kahve kavurma mevzusunun temel dinamiklerini açıklayan bir yazı.
Kahve Çekirdekleri Neden Kavrulur?

ideal kahve kavurma süresi, kahvenin türüne göre farklılık arz eder. ancak türkiye'de kahve satışı yapılan bazı yerlerde, alacağınız kahvenin ne kadar kavurulduğunu sorduğunuzda "sürekli kavruluyor" gibi ilginç cevaplar alabilirsiniz.

kahve kavurma süresinde, kavurma yöntemi ve kahvenin türü önemli bir husustur.

kahve kavurmanın genel anlamda iki yönteminden biri tamburlu makinelerle yapılanı, diğeri ise hava ile kavurma yöntemidir.

tamburlu makinelerde öncelikle tambur ısıtılır ve ısı ile temas eden kahve taneleri kavrulur. tamburlu kavurmada çekirdeklerin sürekli olarak karıştırılması ve eşit düzeyde ısınması çok önemlidir. standart kavurma süresi en çok 20 dakika kadardır.

hava ile kavurma yöntemindeyse ısınmış hava kullanılarak kahve karıştırılır ve ısıtılır. hava ile kavrulan kahve çekirdekleri homojen bir şekilde ısınır. kavurma süresi en çok 8-9 dakika kadar olur.

kavurma işleminin ilk amacı kahvenin içindeki nemi gidererek kurumasını sağlamaktır. böylece kahvenin raf ömrü uzar.


kahve kavurma işleminin diğer önemli işlevi ise kahvenin aromasını açığa çıkarmaktır. çünkü kavurma sırasında sağlanan ısı ile kahve çekirdeğinin içinde yer alan yağlar ve şekerler çekirdeğin dışına atılarak, kavrulmuş çekirdek hacim ve yüzey olarak genişler. ayrıca içindeki su giderildiğinden yoğunluk da artar.

kahvenin kavurma süresi içeriğindeki yağların ortaya çıkmasını sağlamak için de önemlidir. ayrıca kavurma süresinin yanında işlemin kaç derecede yapılacağı da önemlidir. en nihayetinde hangi kahvenin ne kadar ve hangi tipte kavrulacağı türüne göre de farklılık gösterir. örneğin vietnam'da elde edilen robusta çekirdekleri 170 ila 180 derece sıcaklıkta kavrulmalıdır. bu tip kahvelerde kavurma süresi fazla uzarsa aroma kaybolur ve acı bir tada sahip olur. ideal kavurma süresini tespit etmek için yeterli bir ölçüt olmasa da mutlaka çıtırtı sesini duymak gerekir.

etiyopya'dan gelen arabica kahve çekirdeklerinin kavurma sıcaklığı 180 ila 200 derece arasında olmalıdır. bunda ise ikinci bir çıtırtı sesi daha duyulana kadar kavurma işlemi sürdürülmelidir. eğer bu kahve türünün tadının daha yoğun olması isteniyorsa 200 derece üzerinde bir kavurma işlemi uygulanmalıdır.