Kahve İçmeyi Pratik Hale Getiren Granül Kahve Nasıl Üretilir?

Granül kahve ya da diğer adıyla hazır kahve, 1901 yılından beri insanlığın pratik kahve ihtiyacını karşılıyor. Öğütülmüş kahve çekirdeğinden farklı bir görüntüde olan bu hazır kahveler nasıl elde ediliyor?
Kahve İçmeyi Pratik Hale Getiren Granül Kahve Nasıl Üretilir?

granül kahve 1901 yılında ortaya çıkmıştır. üretim işlemi şu şekildedir:

kahve çekirdekleri 200 derecede büyük fırınlarda kavrulur. kavrulan çekirdekler endüstriyel değirmenlerde öğütüldükten sonra sıcak buhar kazanlarında basınçla birlikte kahve özü haline getirilir. elden edilen bu öz -50 derecelerde dondurulur. dondurulan kahve özleri daha sonra granül haline getirilir. son işlem ise süblimasyon, içinde hala su bulunan granüller düşük basınçlı bir tüpün içinde 5 saat kadar 60 derecede ısıtılır. böylece, basınç altında bulunan granüllerdeki su buharlaşır.


tüketmek bana çok mantıklı gelmiyor. bu kadar işlemden sonra kahve yağlarının ve aromanın da buharlaştırılan suyla birlikte zarar göreceğini düşünüyorum. portakal suyu yapıyorsun evde, dondurup 60 derecede süblimasyona maruz bıraktıktan sonra posasını yanında götürüp üzerine tekrar su ekleyip içiyorsun.


dahası, sağlık açısından zararları da yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. filtre kahveye göre 2 kat daha fazla akrilamid içermektedir. zaten kimse içer içmez sinir sistemi hasarına sebep olur ya da kanser yapar demiyor. ama uzun süre yüksek dozda maruz kalındığında sağlık sorunlarına sebep olacağı belirtilmiştir. araştırmak isteyen 'instant coffee and cancer risk' diye aratarak ilgili makalelere ulaşabilir.