Kahvehanelerde Sabah Akşam Oynanan Okey'in Orijin Hikayesi

Okey oyununun kökenini hiç düşündünüz mü? Basitliği ve taşlarla oynanması kadim bir oyun olduğunu sanmanıza neden olabilir ancak çıkışı çok daha yeni diyebiliriz. Buyrunuz.
Kahvehanelerde Sabah Akşam Oynanan Okey'in Orijin Hikayesi
iStock

1940'larda romanya'da iskambil kağıtları ile oyun oynamak iyi karşılanmıyor, hatta belki de sosyalist cumhuriyet döneminde yasak. bu yüzden, o zamanlar romanya'da yaşayan ephraim hertzano adında birisi iskambil kağıtlarının yerine başka bir ortam oluşturmak istiyor ve okey'de kullanılan bizde taş denilen plastik parçaları ve onların üzerine yerleştirildiği tahtaları icat ediyor. aynısının tıpkısını, hiç farkı yok. bunlarla oynamak için de ingilizcede rummy denilen türde bir oyun geliştiriyor.

Ephraim Hertzano

rummy oyunları desteden kart çekilip elden kart bırakılarak eldeki kartlarla çeşitli sıralamalar yapmak üzerine kurulu. örneğin konken böyle bir oyun. domino değil ama başka bir çin oyunu olan mah jong da bir rummy oyunu.

Mah Jong

bay hertzano 1940'ların sonunda ya da 1950'lerde israil'e taşınıyor. yarattığı bu oyun için takımlar yapıp bunları tüm dünyaya satmayı düşlüyor ve bu işe de girişiyor. oyununu rummikub adı ile pazarlıyor. sattığı rummikub setlerinin örneklerini internet'te görmek mümkün, okey takımlarının aynısının tıpkısı.

1970'lerden bir Rummikub seti örneği.

rummikub avrupa'da tutuluyor. 1960'lı yıllarda türkiye'den giden işçiler bu oyunla almanya'da karşılaşıyorlar ve oyun, o ilişkilerle türkiye'ye geliyor. bir kaynağa göre okey bu setleri yapan bir firmanın adı imiş, sonra oyun bu isimle anılır olmuş türkiye'de.


sanıyorum okey'de joker taşlarına okey taşı da deniyor ve bazı okey takımlarında bu taşların üzerinde okey yazıyor. okey ile rummikub'un kuralları benziyor ama tam aynı değil, okey'de bazı küçük değişiklikler var. rummikub çok tutulan ve çok satan bir oyun, almanya'da ve hollanda'da ödüller almış, tüm dünyada on milyonlarla oyun takımı satılmış. dünyanın en çok satan beş oyunu arasında gösteriliyor.

Hep Aynı Versiyonu Oynamaktan Sıkılanlar İçin Alternatif Tavla Türleri

"Hangi Oyun Hayatın Kendisine Benziyor?" Sorusunun Güçlü Yanıtlarından: Poker

İskambil Kartlarındaki Karakterler ve Anlamları