Kaliteden Ödün Vermeyen En İyi Amazon Prime Video Dizileri

En iyi Prime Video dizileri nelerdir? Şu tam kapanma günlerinde izleyecek bir şey bulamıyorsanız, uygun fiyatla ülkemizde erişime açılan Prime Video'nun dizilerine bir göz atmanız yerinde olabilir.
Kaliteden Ödün Vermeyen En İyi Amazon Prime Video Dizileri

tales from the loop

esasında bir bilim kurgu, gizem dizisi. zaman yolculuğu, paralel evren, beden değiştirme, zamanı durdurma gibi hemen hemen tüm bilimkurgu klişelerine değiniyor. ancak olayların dram kısmını ön plana çıkararak da farklı bir yol izliyor. müthiş zekice bir senaryosu yok ama melankolik görselliği ve masalsı anlatımı benzersiz. bölümlerin her biri birer kısa film gibi. evrenin gizemlerinin anahtarını barındırdığı düşünülen bir yer altı tesisinin bulunduğu kasabadaki karakterlerimizin birbirinden bağımsız gibi görünen hikayeleri bir şekilde kesişiyor. bir bölümde figüran gibi görünen karakter diğer bölümün başrolü olabiliyor. çok sevdiğim görsel tasarımcı simon stålenhag'ın çizimlerinden oluşan dünyası, görüntüleri ve harika müzikleri ile sizi kapıp götürebilecek masallar bütünü.

tom clancy's jack ryan

tom clancy'nin meşhur kurgusal karakteri, cia analisti jack ryan'ın maceraları. henüz ilk sezonu izleyebildim. ikinci sezonu "o kadar da iyi değil" yorumu alıyor ama ilk sezonu cidden çok başarılı. kurgu, çekimler ve oyunculuklar sinema filmi kalitesinde. özellikle 24 izleyerek büyümüş nesildenseniz benim gibi, çok yakın bir tat alacağınızı garanti edebilirim.

undone

yine bilim kurgu gibi görünüp aslında drama yönü çok daha ağır basan bir dizi. ölümün kıyısından döndüğü bir trafik kazası sonrası zamanla bir bağının olduğunu keşfeden kızımız babasının ölümündeki sırları ortaya çıkarmaya çalışır. animasyon ve motion capture karışımı gibi duran tarzı da (kesin bir ismi vardır bu tekniğin) yönetmenin zihninde oluşan görselleri özgürce karşımıza çıkarmasına yardım etmiş.

patriot

mutlaka, bak ama mutlaka izleyin. izlediğim en iyi kara mizah örneği diyebilirim. bir istihbarat ajanının iran'dan gelecek nükleer saldırıyı önlemek için, iran'lı bir firmayla çalışan boru firmasında işe girmesiyle başlayan hikayeyi anlatmaya kalksam dizinin hakkını veremem. her biri kendine özgü karakterleri, mizahı, draması... muazzam bir dizi. tek kötü yanı 2 sezonun ardından son verilmiş olması.

the boys

eh duymayan kalmış mıdır bilmem ama karakter isimleri farklı olsa da esasında gerçek dünyada, yani iyi ve kötü kavramlarının birbirine geçtiği kapitalist dünyada justice league nasıl olurduyu anlatan bir dizi. yine kara mizah soslu, bildiğimiz süper kahraman işlerinden oldukça farklı. özellikle homelander rolüyle harika bir iş çıkaran antony starr, superman'ın esasında nasıl da ürkütücü bir karakter olabileceğini çok iyi göstermiş.

good omens

aslında tanıyanlara diziyi satmak için david tennant şeytan, michael sheen de melek rolünde desem yeterli olur. bana sadece bu bilgi yetti diziye atlamak için. cehennemin yeryüzündeki temsilcisi crowley ve cennetin yeryüzündeki temsilcisi aziraphale kıyamet yaklaşırken "ulan biz burada iyiyiz, kıyamet gelip dünya yok olsa biz naparız ki" diyerek kıyameti ötelemek için anlaşma yaparlar. cennet ve cehennemi oyalarken kaçınılmaz son yaklaştıkça işler iyice sarpa sarar. neil gaimann'ın kalemi, ingiliz mizahı ve muazzam oyunculuklar. tek kötü yanı tek sezonluk bir dizi olması.

jean claude van johnson

jean claude van damme'ın kendisini canlandırdığı komedi serisi. artık iyice yaşlanmış, tekme atmakta şıpadak açmakta zorlanan ve boktan dvd filmlerinde oynayan van damme, aynı zamanda van johnson kod adı ile de gizli görevlere çıkar. bir taraftan alabildiğince gerçekçi, diğer taraftan alabildiğince absürt bir hikaye yani. hele ki eski van damme hayranlarındansanız zaten ıskalamazsınız bunu ama değilseniz bile bir şans verin. bu herife oyunculuk konusunda hep çok haksızlık yapıldığını düşünürdüm, jcvd'den sonra bu dizideki performansıyla da iyice emin oldum. bu da maalesef 6 bölümlük tek sezonun ardından devam ettirilmedi. bir oturuşta bitirilecek bir dizi.

truth seekers

nick frost ve simon pegg'in yeni işi. gerçi simon pegg biraz konuk oyuncu tadında takılıyor dizide ama neyse. cornetto üçlemesinden dolayı yüksek olan beklentimi karşılamadı ama ingiliz mizahını seviyorsanız gayet eğlenerek izleyeceğiniz bir ilk sezonu var. birleşik krallık'ın en sevimli adamı nick frost'u doya doya izliyoruz en azından. yalnız uyarayım, komedi diyorum ama korku yönü de zaman zaman zıplatabiliyor.

modern love

ana teması "aşk" olan 8 kısa film. bayağı tanıdık oyuncularla karşılaşacaksınız. açıkçası aşk teması beni ürkütse de once, begin again filmlerini çok sevdiğim john carney işi olması sebebi ile bir şans verdim ve hiç de pişman etmedi sağolsun.

hanna

aynı adlı filmin dizi uyarlaması. ormanda, medeniyetten uzak bir şekilde babası tarafından büyütülen, eğitilen ergen kızımızın üzerine cia tüm kaynakları ile birlikte gelirken, hem fiziksel hem de zihinsel olarak çoktan allahu ekber seviyesine ulaşmış hanna ve babasının onlarla olan mücadelesini izliyoruz. ikinci sezonu genel itibarı ile maalesef hayal kırıklığı olsa da ilk sezonun verdiği heyecan üst düzeydi.

fleabag

mutlaka ismini duyduğunuzu düşündüğüm bir diğer dizi. ödül manyağı yapıldı çıktığı sene. konusunu anlatmak zor. modern londra'da ayaklarının üzerinde durmaya çalışan "asi kadın" fleabag'in tuhaf ailesi ile tuhaf ilişkisini merkeze oturtuyor diyelim. phoebe waller-bridge'in 4. duvarı da yıkan mizah tarzı sizi yakalarsa tv tarihinin en iyi komedi dizilerinden birini izlemiş olduğunuzu hissedeceksiniz.

upload

şahane bir çerezlik. tam anlamıyla kafa yormadan iyi vakit geçirme dizisi. teknoloji artık insan zihninin ölümden sonra bir nevi cennette yaşamasına olanak sağlamaktadır. ancak bu cenneti kontrol eden bir şirket vardır ve haliyle cennette bile dünyadaki banka hesabınız konuşur. "izleyeceğim şey yormasın beni, azıcık eğleneyim yeter" diyorsanız ilk seçeneğiniz bu olabilir.

sneaky pete

işinde çok iyi bir dolandırıcının hapishaneden çıkınca, peşindeki gangster liderinden kaçmak için hücre arkadaşının kimliğine girerek onu çocukluktan beri görmemiş ailesinin yanına yerleşmesi ile başlıyor dizi. henüz ilk sezonunu izledim ama su gibi geçti. akıcılığı muazzam. üstelik yapımcı koltuğundaki bryan cranston da aynı zamanda dizinin kötü adamı. daha ne olsun?

izlediğim onca diziye rağmen the expanse, the man in the high castle, the marvelous mrs. maisel, bosch, goliath, too old to die young, gibi diziler de listemde sırada bekliyor. üstelik bunlar sadece prime original diziler. bunların dışında izlemeyenler ya da yeniden izlemek isteyenler için married with children, seinfeld, justified, battlestar galactica, community, mr robot, monk, mad man, house, the office, the x-files, 24, parks and recreation gibi klasikler de prime bünyesinde. e daha n'olsun?