Kalp Krizi ile Karıştırılabilen Ciddi Bir Sağlık Sorunu: Kırık Kalp Sendromu

Duygusal ve fiziksel stres faktörleri nedeniyle ortaya çıkabilen kırık kalp sendromuna yakından bakalım.
Kalp Krizi ile Karıştırılabilen Ciddi Bir Sağlık Sorunu: Kırık Kalp Sendromu

stres kardiyomiyopatisi veya takotsubo sendromu olarak da bilinen kırık kalp sendromu, bir kişi kalp kasını hızla zayıflatabilen ani akut stres yaşadığında ortaya çıkar.

johns hopkins ileri kalp yetmezliği program direktörü dr. ilan wittstein, kırık kalp sendromu ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında bazı yaygın soruları yanıtladı.

kırık kalp sendromu nedir?

kırık kalp sendromu, stres kardiyomiyopatisi olarak da bilinen hızlı ve geri dönüşlü kalp kası güçsüzlüğüne neden olabilen bir durumdur.

kırık kalp sendromuna ne sebep olur?

iki tür stres – duygusal veya fiziksel – genellikle kırık kalp sendromuna neden olur. ancak bu durumdaki çoğu insan stresli bir olay yaşarken, hastaların %30 kadarında ilk semptomların ortaya çıktığı anda tanımlanabilir bir tetikleyici yoktur.

duygusal stresörler şunları içerir:

- yas
- korkmak
- aşırı öfke
- sürpriz

fiziksel stresörler şunları içerir:

- yüksek ateş
- felç
- nöbet
- nefes almada zorluk (astım krizi veya amfizem gibi)
- önemli kanama
- düşük kan şekeri

kırık kalp sendromunun belirtileri nelerdir?

kırık kalp sendromunun semptomları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere kalp krizi semptomlarına benzeyebilir:

- göğüs ağrısı
- nefes darlığı
- diyaforez (terleme)
- baş dönmesi

bu semptomlar, duygusal veya fiziksel olarak stresli bir olaydan dakikalar sonra veya saatler sonra başlayabilir.

ani stres nasıl kalp kası zayıflığına yol açar?

stresli bir olay yaşadığınızda, vücudunuz stresle başa çıkmaya yardımcı olması gereken adrenalin ve noradrenalin gibi hormonlar ve proteinler üretir.

kalp kası, strese tepki olarak aniden üretilen büyük miktarda adrenalin tarafından boğulabilir. aşırı adrenalin, kalbe kan sağlayan küçük arterlerin daralmasına neden olarak kalbe giden kan akışında geçici bir azalmaya neden olabilir.

diğer bir senaryoysa, adrenalinin doğrudan kalp hücrelerine bağlanarak hücrelere büyük miktarda kalsiyum girmesine neden olmasıdır. bu büyük kalsiyum alımı, kalp hücrelerinin düzgün bir şekilde atmasını önleyebilir. adrenalinin kırık kalp sendromu sırasında kalp üzerindeki etkilerinin geçici ve tamamen geri dönüşümlü olduğu görülmektedir - kalp tipik olarak günler veya haftalar içinde tamamen iyileşir.

kırık kalp sendromu belirtileri hissedersem ne yapmalıyım?

kalp krizi benzeri semptomlar yaşarsanız hemen doktorunuzu arayın.

kırık kalp sendromu tehlikeli midir?

kırık kalp sendromu hayatı tehdit edici olabilir. bazı durumlarda, ciddi kalp kası güçsüzlüğüne neden olabilir ve bunun sonucunda:

- konjestif kalp yetmezliği
- düşük kan basıncı
- şok
- potansiyel olarak yaşamı tehdit eden kalp ritmi anormallikleri yaşanabilir

iyi haber şu ki, hastalar sendroma aşina olan doktorların bakımı altındaysa, bu durum çok hızlı bir şekilde düzeltilebilir. bu durumla kritik derecede hasta olan insanlar bile iyileşme eğilimindedir.

kırık kalp sendromu kalp krizinden nasıl farklıdır?

çoğu kalp krizi, kalbi besleyen koroner arterlerde oluşan tıkanıklıklar ve kan pıhtıları nedeniyle meydana gelir. bu pıhtılar kalbe giden kan akışını yeterince uzun süre keserse, kalp kası hücreleri ölür ve kalbe yara dokusu ve geri dönüşü olmayan hasar bırakır.

kırık kalp sendromu yaşayan kişilerde sıklıkla normal koroner arterler bulunur ve sıklıkla ciddi tıkanıklıklar veya pıhtılar olmaz. kırık kalp sendromu yaşayan kişilerin kalp hücreleri adrenalin ve diğer stres hormonları tarafından sersemletilir. neyse ki, bu çoğu durumda, genellikle haftalar veya sadece birkaç gün içinde çok hızlı bir şekilde iyileşir. çoğu hastada skar dokusu veya hasar yoktur.

her gün büyük bir stres altındayım. kırık kalp sendromuyla dolaşıp da bundan haberim yok olabilir mi?

kırık kalp sendromu, aniden ortaya çıkan ve hızla düzelen bir durum gibi görünmektedir. ciddi stres altındayken sıklıkla göğüs ağrısı veya nefes darlığı semptomları yaşayan biriyseniz, doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. semptomlarınız kronikse, kırık kalp sendromunuz olma ihtimali düşüktür.

kimler kırık kalp sendromuna yakalanma riski altındadır?

orta yaşlı bir kadınsanız, kırık kalp sendromuna yakalanma riskiniz daha yüksek olabilir. 55 yaşından sonra hastalığa yakalanma riski beş kat artar. sendrom genç kadınlarda, erkeklerde ve hatta çocuklarda bildirilmiş olsa da, hastaların büyük çoğunluğu menopoz sonrası kadınlardır. bunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kadınlık hormonu östrojenin kalbi adrenalinin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olduğu için kadınların yaşlandıkça ve östrojen seviyeleri düştükçe ani stresin etkilerine karşı özellikle savunmasız hale geldiğine inanılmaktadır. bu durumu geliştirmek için diğer risk faktörleri arasında anksiyete, depresyon veya nörolojik hastalık öyküsü bulunur.

bir kişi birden çok kez kırık kalp sendromu yaşayacak mı?

araştırmalar, kırık kalp sendromu yaşayan bir kişinin büyük olasılıkla daha fazla vaka yaşamayacağını gösteriyor. hastaların çoğu ikinci bir vaka yaşamaz - sadece %5'inde tekrarlayan bir vaka vardır.

kırık kalp sendromum olduysa, uzun vadeli prognozum nedir?

kısa ve uzun vadeli prognoz, ilk etapta sendroma neden olan stresör tipine bağlıdır. duygusal tetikleyiciler nedeniyle kırık kalp sendromu gelişen hastalar, beş yıllık iyi bir prognoza sahiptir. fiziksel stresörleri olan hastalar, felç gibi nörolojik olaylar nedeniyle daha kötü bir prognoza sahiptir. kalp kası kalıcı olarak hasar görmediği için kırık kalp sendromlu hastaların çoğu sağlıklı bir yaşam sürmeye devam eder.

bana kırık kalp sendromu teşhisi konulursa hangi tedaviyi almalıyım?

bu sendroma aşina olan ve kalp kasınızın ne zaman tamamen iyileştiğini size söyleyebilecek bir kardiyolog ile görüşmeniz önemlidir. başlangıçta kardiyolog, kalp kası zayıflığı için standart ilaçlarla sizi tedavi etmek isteyebilir, ancak bu, kalp atış hızınız ve kan basıncınız dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

doktorunuz kardiyak rehabilitasyonu içeren bir egzersiz programı önerebilir. mümkünse stresli durumlardan kaçınmak her zaman tavsiye edilir ve biofeedback, meditasyon, yoga, fiziksel rehabilitasyon ve egzersiz gibi stresi azaltmaya yönelik müdahaleler bu sendroma sahip bazı hastalara çok yardımcı olabilir.

kaynakhopkinsmedicine.org