Kamp Ateşi Yakabilmek İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken Şeyler

Kamp ateşi nasıl yakılır? Ateş nasıl yanar? Kamp kurduğunuz bölgede ateş yakabilmek için bilmeniz gerekenler.
Kamp Ateşi Yakabilmek İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken Şeyler
iStock

doğada ateş yakmak her kampçı için sancılı (yanınız da kolay yanıcı bir materyal yoksa kağıt-çıra gibi ve bu sizin zaman kaybınıza neden olur) bir süreçtir.

üst bilgi: kontrol edemediğiniz her güç gibi ateş de tehlikelidir, onun için ateş yakacağınız alanı iyi seçmelisin. ağaçlara, kolay tutuşabilecek diğer orman materyallerine yakın olmadığından en olunuz (çevresi ve ateşin üstü) bir önemli kriterde ateşi direkt şekilde yere yakmayın; toprak üstü materyaller hızlı bir şekilde yanarken, toprağın altındaki humus ve kökler yavaş yanar. bu durumda farkında olmadan bir ağacın ölümüne sebebiyet verebilirsiniz. bu durumdan kaçınmak için hazırlayacağınız ateş alını çevresine ve zeminine taşlar döşeyin, zemin taşları üzerini toprakla örtün ve ateşinizi daha sonra yakın.

ateşi oluştururken her zaman şu sıraya dikkat edin

1. kav (tutuşturmayı sağlayacak en küçük parçalar örnek kuru bir ot veya çalı topağı)

2. küçük yakacaklar (bunlar ince ve kuru dallardır)

3. asıl yanacaklar (bir kol kalınlığındaki dallar)

4. daha büyü yanacaklar (büyük kütük parçaları)

diyelim ki kampa gittiniz, bir çakmak ve bir bıçağınız var

yaz gibi kuru ve sıcak mevsimdeyseniz işiniz çok kolay çünkü etrafta çok miktarda kav oluşturabilecek kuru otlar ve çalılar mevcuttur. fakat ıslak veya karlı bir yerde kamp yapacaksanız işler biraz değişebilir. eğlenceden çok eziyet haline dönüşebilir. şimdi size kendi tecrübelerimden bahsedeceğim ki gittiğiniz her kamp eğlenceli olsun. kar varsa direk kar üzerine ateş yakmayınız toprağı görene kadar kazın ve zemine kalın odunları koyun ve onun üzerine yakın eğer çok nemli (ıslak) bir yerdeyseniz zemini taş yerine büyük odun parçaları ve kumla oluşturun yoksa zemindeki taşlar patlayabilir. neyse bunları öğrendikten sonra ateşimize geçelim.

önceliğimiz etrafımızda kolay tutuşabilecek yani kav oluşturabilecek malzemeleri bilmek

kısaca anlatacağım.

1. huş ağacı ve çam ağacı gibi kuru gövdeli ağaçlar. bu ağaçlardan kav oluşturabilirsiniz, huş kavı gibi.

Huş ağaçları
Çam ağacı
Huş kavı

2. kuru bazı mantarlar. kav mantarı gibi:


3. kuru yosunlar hemen hemen her ağacın ve kayanın üstünde bulunur. liken gibi:


4.
bunları bulamadıysanız kuru bir daldan bıçak sayesinde talaş üretebilirsiniz.


kav kısmını geçtikten sonra gelelim asıl yakacak ve ateşi büyüteceklere

burada en önemli şey şu: her taraf ıslak ve donmuş olduğunda yerden bir şey toplamayın. her zaman ağaç üzerinden ya da devrilmiş ağaçların üzerindeki kuru dalları toplayınız. "ama kuru dallar yüksekte..." onun için yanınızda her daim 15-20 metrelik bir halat bulunsun ki ağaca çıkmada dalları halat yardımıyla kırabilirsiniz.

eğer bir çam ormanındaysanız kuru kozalaklar küçük bir alevi büyütmenizde işe yarayabilir (dikkat kozalakların kuru olmasına dikkat edin, yoksa patlayarak kilometrelerce uzağa uçabilir ve bir yangın başlatabilir).

topladığınız odunları hiçbir zaman yere koymayınız çünkü yerden nemi çekip ıslanırlar veya donabilirler. onun için iki büyük kütük parçasının üstüne dizin ve üzerini kapata biliyorsanız kapatın.

küçük bir bilgi daha topladığınız bazı odunlar nemli veya donmuş ise ateşin etrafına şu şekilde dizerseniz; hem odunlarınız hızla kurur, hem de bir yansıtıcı görevi oluşturarak daha iyi ısınmanızı sağlar.


Dönünce Sizi Aylarca TBT'siz Bırakmayacak Muhteşem Tatil Yerleri

Türkiye'de Çadır Kurulabilecek Kamp Mekanları Rehberi