Kanada'da On Binlerce Kişinin İçtiği İnsan Ayak Parmağı İçeren Kokteyl

Evet, yanlış duymadınız. Kanada'daki bir otelde 1970'li yıllardan beri içinde insan ayak parmağı olan bir kokteyl servis ediliyor.
Kanada'da On Binlerce Kişinin İçtiği İnsan Ayak Parmağı İçeren Kokteyl

kanada'nın yukon bölgesindeki dawson şehrinde gerçek bir insan ayak parmağı içeren kokteyl içilebiliyor. ayıptır söylemesi, yukon, kanada'ya tatile gittiğimde öğrendiğim bir şey oldu bu. dawson'ı ziyaret edemedim ama önemli bir gelenek olduğu için yukon'da çok fazla insandan duydum.

kokteylin adı sour toe cocktail ve türkçeye ekşi ayak parmağı kokteyli olarak mot a mot çevirdim. kokteyl, dawson'daki the downtown hotel'de 1970'lerden beri servis ediliyormuş.


başlama hikayesi de şöyle: 1920'li yıllarda iki kanun kaçağı kardeş, louie ve otto linken, kar fırtınasına yakalanıyor ve louie'nin ayak baş parmağı soğuktan donuyor ve kangren oluyor. bunun üzerine parmağı ampüte edilince de parmağını kaldıkları kulübedeki viski şişesine koyuyor.

1970'li yıllarda kabindeki ayak parmağı dick stevenson tarafından bulunuyor ve otelde servis edilmeye başlanıyor. ilk önce bira kupasında şampanya ile servis edilen kokteylde insanlar parmağa temas edemedikleri için kokteylin konsepti değiştiriliyor: shot bardağında shot olarak servis edilmeye başlanıyor. (asıl sebep daha kısa sürede daha fazla insan tarafından içilmesini sağlamak, bu sayede daha fazla para kazanmak bence.) şu wikipedia makalesinde 2023 itibarı ile 100.000'den fazla kişinin bunu içtiği belirtiliyor.


içkinin belirli kuralları var: içerken dudağınız mutlaka ayak parmağına değmeli. ayak parmağını yutmak yasak: yutarsanız 2500 dolar (kanada doları mı, emin değilim) cezası var. şu 2013 tarihli haberde cezanın o zamanlar 500 dolar olduğunu görüyoruz.

aşağıdaki şu 9 yıllık videoda da şimdiye kadar 3 ayak parmağının insanlar tarafından yutulduğu belirtiliyor. elbette yutulduktan sonra parmak kullanılamaz hale geliyor:


peki kokteyller için ayak parmakları nereden tedarik ediliyor? bağışlarla. insanlar ya vasiyetleri aracılığıyla ya da ampüte edildikten sonra bağışlıyor.

bunu deneyenler arasında şimdiye kadar kimse ölmemiş.

elbette barmen terry lee faktörü var, yaşlı kurt da kendi ayak parmağını bağışlayacakmış. ama daha da önemlisi, kendisi deli paralar kazanmış.