Kanye West'in 2000'li Yıllara Damga Vuran Albümlerinden Sadece Biri: Graduation

11 Eylül 2007'de yayınlanan ve içinden bir sürü hit şarkı çıkaran albümü, yıl dönümü yaklaşırken bir analım istedik.
Kanye West'in 2000'li Yıllara Damga Vuran Albümlerinden Sadece Biri: Graduation

graduation, kanye west'in aklı başında bir insan evladı olarak yaptığı son albüm

aynı zamanda favori albümüm diyebilirim. evet teknik açıdan daha iyileri var ama gerek bana verdiği ilham, hissettirdiği şeyler açısından bunu söylüyorum.

öncelikle kanye bu albümü yaptığında artık işlerin eskisi gibi olmayacağı belliydi. artık daha fazla göz önünde bulunmak, daha fazla spot ışığı istiyordu. albümün sesörgüsü commercial piyasa için daha uygundu ve ilk iki albümünün soundu ile pek alakası yoktu. lirikal olarak da çok farklıydı, olayı sosyal problemlerden çok kendi kişisel mevzularına çekti.


album 50 cent'in curtis albümü ile aynı gün çıktı ve bu aralarında görünmez bir savaşa neden oldu. o dönem tabii ki 50'yi tuttum ve zaman o dönem 50'yi destekleyen herkesi haklı çıkardı. o zamanlar olmasa da bugün bunun gururunu yaşıyoruz. neyse biz 50'yi tutuyorduk ama bir sorun vardı o da; 50'de o dönem bu savaşı kazanacak motivasyonun m'si bile yoktu çünkü ilk albüm ile kendisini fazlasıyla kanıtlamıştı, gene her zaman olduğu gibi çenesini tutamadı "eğer kanye benden fazla satarsa müziği bırakırım" dedi. reis 2 sene dışında hiç yapmadın ki bırakasın? sonuçta kanye'nin albüm daha çok sattı ve bu commercial anlamda gangsta rap'in üzerine toprak attı.

albüme dönünce tam 5 tane büyük hit çıkardı. stronger, good life, flashing lights, homecoming ve can't tell me nothing.

ama bana kişisel favorilerimi sorarsanız; homecoming, good morning, drunk and hot girls, can't tell me nothing, i wonder ve tabii ki stronger derim. ben hayatım da stronger kadar beni etkileyen bir beat duymadım. zamanla steroid beyinli geri zekalıların gym şarkısına evrilmesine de üzülüyorum. büyük ihtimalle en çok emek verdiği iş odur. küçük bir ihtimal belki power'da olabilir ama sanmıyorum. 

uzun lafın kısası bu albüm onu farklı bir kategoriye soktu ve artık işler asla eskisi gibi olmayacaktı. gerek kanye için gerekse hip-hop için.

albümdeki hangi şarkı hangi sample ile yapılmıştı?

1- good morning (intro)
2- champion / sample = steely dankid - charlemagne
3- stronger / sample = daftk punk - harder, better, faster, stronger
4- i wonder
5- good life feat. t-pain / sample = michael jackson - p.y.t. (pretty young thing)
6- can't tell me nothing / sample = young jeezy - i got money
7- barry bonds feat. lil wayne
8- drunk & hot girls feat. mos def / sample = can - sing swan song
9- flashing lights feat. dwele
10- everything i am
11- the glory / sample = laura nyro - save the country
12- homecoming feat. chris martin
13- big brother