Kara Kedilerin Uğursuzluk Getirdiği İnancı Nereden Geliyor?

Çocukluğumuzdan bu yana kara kedilerin uğursuzluk getirdiği inancıyla büyüdük. Peki bu durumu hiç sorguladık mı? Gelin, bu olayın tarihsel gelişimine kısaca bir göz atalım.
Kara Kedilerin Uğursuzluk Getirdiği İnancı Nereden Geliyor?
iStock

hristiyanlığın yükseldiği dönemlerde yayılan bir inançtır.

eski mısır'da kara kediler bugünkü inancın aksine kutsal sayılmaktaydı, hatta toplum dişi kara kedilerin tanrıça olduğu kabul ediyordu. bu kedilerin öldürülmesini engellemek için kanunlar bile çıkarılmıştı. 

o dönemlerde medeniyetin yayıldığı diğer bölgelerde de durum farklı değildi, hatta bazı yörelerde insanın önünden kara kedi geçmesinin şans getireceğine bile inanılıyordu.


hristiyanlık yayılmaya ve kendinden önceki kültürlerin sembol olarak kabul ettiği şeylere kötü anlamlar yüklemeye başladığında insanların kara kedilere bakış açısı değişmeye başladı (aslında bu durumu diğer ilahi dinler içinde bir şekilde genelleştirebiliriz). 

hristiyanlığın; inatçılık, özgürlük gibi karakter özelliklerine şeytani anlamalar yüklemesi ve kara kedilerin geceleyin şeytana dönüştüğü gibi inançların klise tarafından avrupaya yayılması insanların bu hayvanlara olan nefretini iyice arttırdı. evinde kedi besleyen binlerce kadın; cadı ya da büyücü olduğu gerekçesiyle kedileriyle birlikte yakılarak öldürüldü.


zamanla bu tip fikirler azalsa da kara kedinin uğursuzluk getirdiği inancı benim bu yazıyı yazdığım dakikaya kadar gelmiş.

kediler tüylerinin özel yapısı nedeniyle vücutta biriken elektriği atmanıza yardım eder. bugün yapılan araştırmalarla da kanıtlanan bu durum eskiler tarafından da bilinirdi. kediler bölgedeki elektriği toplayan varlıklardır. siyah da diğer renkleri tamamen emen bir renk. aynı seyin enerjiler için de geçerli olduğu söylenir. siyah kediler tam da bu yüzden yıllarca negatif enerji paratoneri kabul edildiler. 


orta çağ avrupasında kara büyücülerin kedilerin bu özelliğini kullanarak kötü büyüler yaptığı ileri sürüldü. yani black magick/magie noire ustaları kara kedilere negatif enerjiler yüklüyor ve bu kara kedileri hasta etmek, öldürmek istedikleri insanlarla temas ettiriyorlar bu şekilde kötülük yapıyorlardı. dolayısıyla kara kedi korkusunun insanların büyücünün yolladığı bir kara kedinin hışmına uğramaktan korkmasıyla açıklamak mümkün. tabii bunlar orta çağ avrupasının en kara dönemininin inançları.