Karşısındakine Duygusal Bir Şey Beslemediği ve Sevmediği Takdirde Sevişemeyenler: Demiseksüeller

Birçok kişinin sahip olduğu ama tam nitelendiremediği bir durum demiseksüellik. Sevmediği biri ile cinsel anlamda birlikte olamadıklarından zaman zaman aseksüel olduğunu sanma durumu varmış. Fakat sadece sevmeden sevişemiyorlarmış...
Karşısındakine Duygusal Bir Şey Beslemediği ve Sevmediği Takdirde Sevişemeyenler: Demiseksüeller
iStock.com

demiseksüellik, seksüellik ile aseksüelliğin arasındaki bir cinsellik durumudur. demiseksüellerin en belirgin özellikleri hormonları ile hisleri arasındaki güçlü bağdır. bir demiseksüel tipik bir aseksüel gibi tamamen cinselliğe kapalı değildir, ancak ciddi bir duygusal yakınlık kurabildikleri kişileri cinsel olarak arzularlar. bu anlamda cinsellikleri genellikle o bağın kurulabildiği belirli bir partner üzerinden gerçekleşir.

"sevmeden sevişememek" bu saf cinselliğin en yalın tanımlanmasıdır. aşkı (veya bağlılığı) hiç yaşama şansı olmayan bir demiseksüel bu durumundan mütevellit kendisini bir aseksüel sanabilir. ancak birine gönül verdiğinde o hiç tatmadığı duyguları hem ruhsal, hem de fiziksel boyutta keşfedebilir.

iStock.com

normalde kimseye karşı bir cinsel çekim hissetmeyen (aseksüel), bir kişiyle güçlü duygusal bağlar oluşturunca bir cinsel çekim hissetme imkanı doğan insan. romantik çekim duyduğu kişilerle yakın ilişki yaşamamış aseksüellerin bir kısmı aslında demiseksüel olabiliyor yani. yarı-cinsel diye bir türkçesi yok henüz herhalde.

edit: demiseksüeller ve gray asexuallar

 hakkında açıklayıcı bir soru-cevap silsilesi: http://www.asexualityarchive.com/…the-ace-umbrella/

bu kişilere aynı zamanda demiromantik denilmektedir. "gri romantik" veya "gri aseksüel" olarak tanımlanabilir.

şöyle düşünülebilir;

normalde aseksüel olan ve kimseye karşı cinsel çekim hissetmeyen bir kişinin, güçlü ve yoğun duygusal bir bağlantı yaşadığında romantik veya cinsel çekim hissetmesidir.

iStock.com

bazı aseksüel insanlar, partneri mutlu etmek için cinsel etkinlikte bulunmaktadır. ayrımı o yüzden iyi yapmak lazım.