Katar, Dünya Kupası'ndan Sonra Elinde Kalan Stadyumları Ne Yapacak?

Arjantin kazandı, Dünya Kupası bitti... Peki Katar'ın futbolla yatıp kalkan bir ülke olmadığını bildiğimize göre turnuva uğruna yaptırdığı stadlara ne olacak?
Katar, Dünya Kupası'ndan Sonra Elinde Kalan Stadyumları Ne Yapacak?

galller-ingiltere maçı için katar'a gitme şansım oldu. ufak da olsa gözlemlerim oldu katar'la ilgili.

1. katar dünya kupasına niye talip oldu?

futbol veya dünya kupası adamların umrunda değil. dünya kupasını alma amaçları tamamiyle ülke reklamını yapmaktı. başardılar mı? kesinlikle evet. katar yüzölçüm olarak konya'nın üçte biri kadar büyüklükte, 1970'li yıllarda bağımsızlığı “verilmiş” bir ülke. bu kadar küçük bir ülke ama dünyanın en zengin doğalgaz rezervlerine sahip bir ülke. nüfusları 3.5 milyon civarında ama gerçek katar'lı 350 bin kadar. böyle bir ülkeyi şu anda tüm dünya biliyor. dünya kupası amacına ulaştı mı? evet!

2. soru; zararını nasıl karşılayacak?

yüzde 37'sinin asgari ücretli çalışan bir ülkenin vatandaşının böyle bir dertle dertlenmesi çok ilginç, yanlış anlaşılmasın tabi ki de katar'dan bahsetmiyorum. başlığı açan yazar özelinde ülkemizden bahsediyorum. beğenmediğin katar'lılar zaten çalışmıyor, diğer ülkelerden kendi nüfuslarının neredeyse 8-9 kat insan getirmişler, kendi işlerini gördürmek için. dünyanın en zengin doğalgaz rezervlerine sahip olan katar için 10 milyar dolar çerez parası. ayrıca o para zarar değil ülke reklamını düşününce onlar için kazanç.

3. stadlar ne olacak?

bazılarını zaten portatif gibi yapmışlar, konteynırlardan falan. turnuva bitince bozup diğer ülkelere göndereceklermiş. bozmasalar öyle kalsa ne olur ki? halı maçı için bile kullanır adamlar, öyle zenginler yani. ama rahatlarına o kadar düşkünler ki götlerini kaldırıp halı sahaya bile gideceklerine inanmıyorum.

Bir örnek

adını katar’ın telefon kodu ve 974 geri dönüştürülmüş konteynırdan alan (bkz: stadium 974), turnava sonrası sökülüp tunus’a hediye edilecek dünya kupası statlarından birisi bu şekilde değerlendirilmiş olacak.

katar'da 5.5 sene yaşamış ve çalışmış birisi olarak bu soruya cevap vereyim

katar'ın fifa'ya ve kendi ülke içine stadları pazarlama şekli şu: stadlar komple bölünüp parçalanıp, tekrar birleştirilebilir nitelikte. bu yüzden portatif ve dönüştürülebilir. fifa organizasyonu bittiğinde, bu stadları parçalayıp, afrika'daki evsiz, fakir insanlara ev yapacağız. bir kısmını da bir sonraki fifa ev sahibinin ülkesine yollayacağız. ha dediklerini yaparlar mı, yaparlarsa ne kadarını gerçekten ihtiyacı olan insanlara yollarlar, o kısmın detaylarına hakim değilim. yalan söyleyip söylemediklerini de bilemiyorum.