Kawhi Leonard'ın San Antonio Spurs Dönemindeki Tartışmalı Sakatlık Süreci

Şu anda Toronto Raptors'ı şampiyonluğun en büyük adayı yapan NBA oyuncusu Kawhi Leonard'ın önceki takımı Spurs idi hatırlayacağınız üzere. Bu dönem, ilginç bir şekilde kendisinin sakat olup olmadığı şüpheleriyle sona ermiş ve Leonard, Raptors'ın yolunu tutmuştu.
Kawhi Leonard'ın San Antonio Spurs Dönemindeki Tartışmalı Sakatlık Süreci


spurs'e iftira atanların okuması gereken bir yazı

biraz daha açalım; oyunculara aşırı yüklenmemek için dakikalarını tek tek takip eden ilk kulüp olan, bu alışkanlığı lige yayan, zamanında deplasman turnesinde oldukları için yorulmasınlar diye oyuncularını ulusal kanalda yayınlanacak maçta dinlendirdiği için 250 bin dolar para cezası yiyen popovich ve spurs ekibinin kawhi leonard'ı cidden zorla oynatmaya çalıştığını veya spurs'ün yanlış teşhis koyduğunu düşünen kişilerin okuması gereken bir yazı.

ağustos 2017'de kawhi'ın sakatlığı olduğu fark edildikten sonra spurs, tedavi için ipleri kawhi'ın eline bıraktı. konulan tanı sağ kuadriseps tendinopatisiydi (zorlamaya bağlı oluşan dejeneratif ve kronik bir sakatlık, tedavi edilebilir fakat tamamen iyileşemez). kawhi ve kampı ikinci bir fikir almak isteyip çeşitli doktorlarla görüştü ve en sonunda philadelphia doktorları tarafından tedavi edilmeye karar kıldı (markelle fultz'a yanlış teşhis koyan ekip. beklenti birkaç hafta kaçıracağı yönündeydi. phila doktorlarının tanısı tendinopati değil atrofi olduğu yönündeydi (doğru tedavi ile tamamen iyileşebilir)). 


kawhi büyük bir zaman kaybetti ve aralık 2017'de dönebildi

ve dönüş sebebi kawhi'ın kendi doktorlarının ona oynayabilir raporu vermesiydi. spurs onu oynatırken çok korumacı davrandı. maçların hepsini kısıtlı süreler ile oynadı (inanmayanlar geçen sezon oynadığı maçlara bakabilir). fazla zorlamak istemediler. 9 maç oynadıktan sonra spurs, leonard'ın dönüş tarihi belirlemeksizin oynayamayacağını rapor etti. pop'un açıklaması kawhi'ın kendini iyi hissetmediğiydi. bir terslik olduğunda hemfikirdiler.

kawhi takımdan ayrı bir şekilde tedavi olmaya devam etti. popovich ise o süreç içinde muhabirler kawhi hakkında sorular sorduğu zaman hiçbir şey bilmediğini söylüyordu. 

kısa bir süre sonra medya tarafından spurs yönetiminin kawhi'ın amcasının takas planları yaptığı hakkında endişelendiği haberleri yazıldı. kawhi leonard 2016'da eski menajeri olan brian elfus'u kovup amcası dennis robertson'u yerine getirdiğinden beri spurs'ün leonard tarafı ile olan ilişkileri zor konuma girmişti. dennis'in kawhi'ı da kullanarak los angeles'ta kendi ajans şirketini kurmak istediğinden şüpheleniliyordu. bu sorulduğu zaman rc buford sadece kawhi'ı sevdiklerini ve rehabilitasyon konusunda kızgın olmadıklarını dile getirdi.
aynı zamanda uncle dennis de kawhi'ın kampına yakınlığı ile bilinen spurs muhabiri olan jabari young'a kulüp ile aralarının iyi olduğunu, endişelenecek bir şey olmadığını söyledi. jabari paylaştığı yazıda ayrılma konusundaki dedikoduların doğru olmadığını dile getirdi.
kawhi tek başına tedavi olmaya başladı. 

sezon başından beri röportajlarda pop'a ve takım arkadaşlarına kawhi'ın durumu soruluyordu. kimse cevabı bilmiyordu çünkü kawhi kendi tedavisini kontrol ediyor ve bu süreç içinde spurs ile iletişim kurmuyordu. alınan tek bilgi kawhi'ın birkaç maç içinde dönebileceğini söylemesiydi.

kawhi'ın all-star arasından sonra döneceği tahmin ediliyordu...

- all-star arasında new york'ta tedavi olmaya devam etti
- geri dönmedi
- antrenman sonrası pop'a kawhi'ın durumu soruldu. pop kawhi'ın muhtemelen bu sezon dönmeyeceğini söyledi. 

kawhi daha sonra bir antrenmana katıldı ve spurs'te kalma isteği sorulduğu zaman "yes. for sure." demek ile yetindi. 

Spurs, 2014'te Leonard'lı kadrosuyla NBA şampiyonluğunu kazanmış ve Obama'nın huzuruna çıkmıştı.

daha sonra kawhi'ın yeniden döneceği hakkında haberler çıktı, dönmedi

daha sonra meşhur oyuncu toplantısı gerçekleşti. oyuncular bu toplantıyı kawhi'ın durumunu öğrenmek amaçlı yapılan bir konuşma olarak nitelendirdiler. onlar hala leonard'ın takım arkadaşıydı. bu toplantı, farklı kaynaklarca farklı şekilde medyaya sunuldu. danny green medyanın dediklerini yalanlayıp kawhi bunu kötü algılamadı dedi. kawhi'ın kampı ise danny'nin söylediğinin aksine kawhi'ın o toplantıda kendini saldırı altında hissettiğini sızdırdı. kawhi yeniden new york'a gitti. 

manu'ya kawhi'ın dönüş tarihi soruldu. manu bilmediğini söyledi. bir muhabir kawhi'a tavsiyede bulundun mu dediğinde ise manu "sakat olmana rağmen takım ile birlikte olmalısın" dediğini söyledi. 

tony parker'a da kawhi hakkında sorular soruldu. tony'nin cevabı, ona ihtiyaçları olduğu fakat kawhi'ın sağlık durumunu anladığıydı. tony'ye verdiği tavsiye sorulduğunda tony "onun ne yaşadığını biliyordum, sakatlıklarımız benzerdi hatta benimki 100 kat daha kötüydü. kulüp doktorlarına güvenmesi gerektiğini söyledim." açıklamasını yaptı. tony burada kawhi'ı suçlamadığını söylese de gerçeği tam olarak bilemeyeceğiz sanırım...

tony açık sözlü bir insan olsa da yapılanın yanlış olduğu söylenilebilir fakat bir de olaya diğer taraftan bakın. tony de kawhi da quad sakatlığı yaşadılar. tony 35 yaşında quad'ını koparmasına rağmen aynı doktorlar tarafından tedavi edilip 7 ayda sapasağlam bir şekilde döndü. kawhi'ın yaşadığı şey ise sadece dejeneratif bir zedelenmeydi. ben o açıklamayı tony'nin kawhi'ı taşlamaktan çok haksız yere güvenilirliği sorgulanan spurs sağlık ekibine arka çıkmak amacıyla yaptığını düşünüyorum. 

kawhi'ın kampından bu açıklamadan hoşnut olmadıkları sızdırıldı. fakat yine ne zaman döneceği tartışılıyordu. 

playofflar başladı ve kawhi hala ortada yoktu. popovich'e yine kawhi'ın durumu sorulduğunda "bunu kawhi'ın kampına sormalısınız." dedi. bu iletişim sorunundan hoşnut olmadığı açıktı.
kawhi maçları bench'ten izlemeye de gelmedi. haberler takımın artık kawhi'ın onları oyaladığı konusunda hemfikir olduğunu söylüyordu.

Gregg Popovich

spurs ilk turda elendi ve draft vakti geldi

spurs draft gecesi clippers'ın tobias harris ve 2 adet 2018 ilk tur pick'ini reddetti. rc buford kawhi'ı sevdiklerini ve asıl amacın onu kulüpte tutup kendisini ve ailesini mutlu etmek olduğunu söyledi. sızan haberlere göre (muhtemelen kawhi'ın kampı tarafından sızdırılan) kawhi sadece los angeles takımlarıyla sözleşme yenileyeceğini söylüyordu. steve kyler kulübe yakın biri ile konuştuğunu ve kulübün kawhi'ın supermax kontratı imzalayacağını düşündüğünü rapor etti. woj ise haberinde kulübün kawhi'a supermax (maksimum kontrat) önermesi için ilişkilerin onarılması ve bağlılığın yeniden kanıtlanması gerektiğini yazdı. 

kawhi açık bir şekilde medya üzerinden takasını istedi ve los angeles'ın tercihi olduğunu belirtti. pop, los angeles'a gitti ve kawhi ile buluştu. haberlere göre kısa süren bir görüşmeydi.
kawhi'ın kampı yeniden sadece los angeles takımları ile sözleşme yenileyeceklerini, takas gerçekleşmezse oynamayacaklarını belirttiler. 

mike wright yaptığı podcastinde kawhi'ın new york'ta saklandığını ve dennis'in geçinmesi zor bir insan olduğunu doğruladı. ve nola'da all-star esnasında yaşanan krizi, kawhi'ın kampının tedavinin iplerini ellerine alıp çin gezisinden (2017 yazı) sonra kulüp ile yaşadığı soğukluğu da anlattı. 

toronto ile görüşmeler başladı, bu sırada kawhi'ın ekibi lakers'a gitmek için eğer takas gerçekleşirse kawhi'ın oynamayacağını söylediler. 


takas gerçekleşti

kawhi leonard'ın koca bir sezon oynamaması ve yaz döneminde ısrarla los angeles baskısı yapması sonucu spurs, alabileceğinden çok daha düşük bir teklif ile kawhi leonard'ı demar derozan, jakob poeltl ve ilk 20 korumalı 2019 1. picki karşılığında yanına danny green'i de vererek takasladı. hatta bu takas olduğu için kulüp şanslı bile sayılırdı çünkü toronto raptors üst üste gelen başarısızlıklar sonucunda kadroyu dağıtmadan önce son bir kez kumar oynamak istedi. yoksa buna yakın bir teklif alamayabilirdi bile spurs.

kawhi leonard kulübe yaptığı baskıya rağmen toronto'da oynamaya karar verdi. fakat load management uygulaması sebebiyle 20'ye yakın maç kaçırdı. ve çıkan haberlere göre play-off'larda haftalardır kuadriseps kaynaklı diz ağrısı ile oynuyor. spurs sağlık ekibinin tanısı gibi, kariyeri tehlikeye atan bir durum değil, ağrı çekiyor fakat oynayabiliyor. bu, spurs sağlık ekibini temize çıkarmaya fazlası ile yeter diye düşünüyorum.

kaynaklar 

https://nba.nbcsports.com/…_twitter_impression=true

https://twitter.com/…roh/status/1014969734528471040

https://www.espn.com/…_/id/23366667/inside-tension-

https://podcasts.apple.com/…6595124?i=1000416527259

Boston Celtics, Yıllardır Süren Yapılanmayı Neden Başarıyla Sonuçlandıramadı?

Magic Johnson'ın İstifasıyla Final Yapan LA Lakers Karışıklığında Ortaya Çıkan Dedikodular