Kediler İçin En İdeal Yiyecekler

Kedisini sadece kuru mamayla sınırlandırmak istemeyen kedi sahipleri için seçenekler çok da az sayılmazmış.
Kediler İçin En İdeal Yiyecekler
iStock


veterinerle konuşmalarımdan, tavsiyelerden ve deneyimlediklerimden yaptığım çıkarımla kedilere verilebilecek ideal mamalar:

- sabit besin olarak karışık kuru mama

- haftada bir iki kaymaksız yoğurt, eğer normalden daha az su içiyorsa o günlerde sütlendirilmiş su ya da sulandırılmış süt (yarım yağlı)

- arada bir: yağı süzülmüş hafifçe sulandırılmış ton balığı hatta ton balığı artı ekmek karışımı, ama iyice karıştırmak lazım yoksa ekmekleri bırakabilir zeki kedicik. ya da aynı şekilde yağsız haşlanmış tavuk eti, suyu ve ekmek karışımı, kıyak yapasınız geldiyse sırf tavuk ama her öğün yapmamak lazım, arada bir tek öğün. veya tavukları az daha büyük parçalar halinde verin, tabii evde gezdirip bir yere atıp yakalayıp peşinden koşarak güya avlamasına da izin verecekseniz. ben bunu bazen yapıyorum hem enerjisini atıyor, hem de avcılık hislerini tatmin edip mutlu oluyor. 

- iyice pişmiş yumurta da küçük parçalar haline getirilerek verilebilir arada bir, büyük verseniz de yer ama evde gezdirirse temizlemesi çok zor olur. ben yumurtayı da elimden yedirmeyi seviyorum daha doğrusu sanırım kedim öyle seviyor, tabağında yemez ama ben yerken elimden yer, samimiyetimiz pekişir.

- tatlının zararlı olduğunu biliyorum ama senede bir iki olmak koşuluyla parmak ucuyla soğuk olmayan sütlü dondurmadan tattırılabilir sanırım. bakın tattırmak diyorum dondurma yedirmek değil. şöyle düşünün siz yediniz ve tabağın dibinde ermiş kaldı, parmak ucunuzu değdirin kediniz de parmağınızı yalasın. ama sakın abartmayın. kendisine kızım oğlum diye hitap ediyor olabilirsiniz ama o bir kedi, aklınızda olsun.

- bir de kendi tercihleri var ki bu sizin yediğiniz tüm şeyler oluyor. siz yemek yerken omzunuza çıkıp ağızlarını açabilirler bu özenen hayvancıklar, yemeğinizi kendi ağzınıza götürün. ama ızgara köfte varsa mesela minicik bir iki parça da ona verip kıyak geçebilirsiniz ama 6 tane köfte vermeyen hayvana, zaten küçücük bir şey. bu tip durumlarda tabağına götürmeniz en mantıklısıdır, aksi takdirde sürekli bacağınıza yapışır, masaya zıplayabilir hatta dediğim gibi omzunuza çıkabilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir