Kediler Neden Masaja Benzer Yoğurma Hareketi Yapar?

İnsanların göbeğine veya halı, battaniye gibi nesnelere yoğurma hareketi denen, masaja benzer bir hareket yapar genelde kediler. Neden yaparlar bunu? Bu hareketin evrimsel kökenine inelim biraz.
Kediler Neden Masaja Benzer Yoğurma Hareketi Yapar?

yoğurma, kedilerin her seferinde bir patiyi uzatıp geri çeken ön patileriyle bir nesneye masaj yapmasıdır. hamur yoğurmaya benzerliği nedeniyle bu adı alan masaj eylemi ritmik olarak tekrarlanır. kedinizi yoğururken görmüş ve böyle bir davranışı nasıl geliştirdiğini merak etmiş olabilirsiniz.

peki, kediler neden yoğurur?  bu bize nasıl hissettikleri hakkında bir şey söylüyor mu? sizi acı verici bir şekilde yoğuruyorlarsa yapabileceğiniz bir şey var mı?


yoğurmanın evrimsel nedeni

yavru kediler, annelerinden süt emerken yoğurmaya başlar. yoğurma, oksitosin salınımı yoluyla anne kedinin süt tedarikini uyarmaya yardımcı olan emme ile ilişkilidir ve muhtemelen bu nedenle evrimleşmiştir.

yoğurmanın başka bir evrimsel avantajı daha vardır. yavru kedi ile anne arasında bir tür dokunsal ve feromon iletişimi olarak kullanılabilir. kedilerin yumuşak pati pedlerinde koku bezleri vardır ve yoğurduklarında bu bezler feromon (iletişim kurmak için kullanılan kimyasal mesajlar) salgılar. annelerini yoğurduklarında bağlanma, özdeşleşme, sağlık durumu ve diğer birçok mesajla ilişkili feromonlar salgılarlar.

bunlardan biri "kedi sevici feromon" olarak bilinen feromon, meme bezlerinin etrafındaki yağ bezleri tarafından salgılanır. feromonlar sadece anne ve yavru arasındaki bağ için önemli değildir. kedi yatıştırıcı feromon, yetişkin kedilerde saldırganlığı tedavi etme potansiyeline de sahiptir.


yoğurma yavru kedilere özgü bir davranışsa, yetişkin kediler neden hala bunu yapıyor?

yoğurma, süt tedarikini uyarmak ve yavru kedi ile anne arasındaki kimyasal ve dokunsal mesajları ifade etmek için evrimleşmiş olsa da, neoteny nedeniyle yetişkin kedilerde de yaygın bir davranıştır.

neoteny, bir hayvanın gençlik dönemindeki fiziksel veya davranışsal özelliklerini yetişkinlikte de sürdürmesidir. bu özelliklerin, insanlarla ve evdeki diğer kedi ya da hayvanlarla sosyalleşme ihtiyacı duyan kediler için avantajlı olması muhtemeldir. özellikle, mesajların iletilmesine yardımcı olabileceği için yetişkinlikte de korunabilir.

kediniz kucağınızda masaj yapıyorsa bu onun "biz birbirimize bağlıyız" ya da "sen benim sosyal grubumdasın" deme şeklidir. ya da daha insani bir ifadeyle, "sen benim insanımsın." kedimiz bunu yaptığında onu dikkatle ödüllendirerek de pekiştirebiliriz.

bazı kediler yumuşak veya yünlü battaniyeler üzerinde yoğurmayı severken, aynı zamanda sanki bir meme ucundan emiyormuş gibi malzemeyi emerler. bu, emme refleksini çağrıştırdığı için rahatlatıcı veya yatıştırıcı olabilir.


yoğurma, kedilerimizin nasıl hissettiği hakkında ne söyler?

çoğu durumda, yoğurma muhtemelen kedinizin rahat olduğunu gösterir. bununla birlikte, yoğurma (ve özellikle emme) çok sık, uzun süre meydana geliyorsa, zorlayıcı görünüyorsa veya kedinizin patilerine, bacaklarına veya ağzına zarar vermeye başlıyorsa, kedinizin stresli veya acı içinde olduğunun ve bir veterinere görünmesi gerektiğinin bir işareti olabilir.

yoğurma ve emme takıntılı hale gelebilir, siyam ve birman kedilerinde özel bir sorundur.

bazı kediler hiç yoğurmaz. tıpkı insanlar gibi kediler de bireydir ve kendi yöntemleriyle rahat olduklarını veya size bağlı olduklarını göstermek isterler.

kedinin yoğurması acıtıyor olabilir

yoğurma normal bir davranıştır ve kedinizin sizinle bağ kurmasının önemli bir parçası olabilir. kedinizin pençeleri hoşunuza gitmeyecek kadar çok acıtıyorsa, bacaklarınızı örtebileceğiniz kalın bir battaniye ile önlem alın. onları azarlamaktan veya kucağınızdan atmaktan kaçının. kediniz istediğiniz şekilde yoğurduğunda okşayarak veya bir mama vererek ve ona daha fazla ilgi göstererek ödüllendirin...

kaynak