Kedilerin Dillerinin Pürüzlü Olmasının ve Sahiplerini Yalamalarının Sebebi

Kedilerin dilleri neden pürüzlüdür? Kediler, sahiplerini neden yalarlar? Sevimli dostlarımız kedilerle ilgil hoşunuza gidecek birkaç bilgi.
Kedilerin Dillerinin Pürüzlü Olmasının ve Sahiplerini Yalamalarının Sebebi

kedilerin dillerinde sert, geriye kavisli ve dikensi yapıda filiform papiller bulunur. bunlar kedilerin kürklerini tımar ettikleri bir tarak görevi görür. ayrıca hayvan kemiklerinden etleri ayırmak için de yardımcı olur.

kediler tek başına avlanan avcılardır ancak diğer yırtıcılar için av olacak kadar da ufaktırlar. diğer yırtıcıların dikkatini çekmemek ve minimum düzeyde koku yaymak için tımarlama çok önemlidir. bu nedenle de pütürlü dil yapıları kediler için hayati önem taşımaktadır.


köpekler ise sürü ile avlanan kurtlardan evrimleşmiştir. sürü halinde dolaştıkları için kokularını yaymamak hayati bir öneme sahip değildir. tımar ihtiyacı olmadığı için dilleri kedilerin pütürlü dillerinin aksine pürüzsüzdür.

kediniz sizi yalıyorsa genellikle sizinle bir bağ kurmak için bunu yapıyordur. kediler kendilerini tımar etmekten hoşnut olsalar da bazen (yavrularını büyüyene kadar) birbirlerini de bu şekilde tımar ederler. bu da aralarında bir bağ kurulmasını sağlar. bu yöntem ayrıca koku paylaşımına da neden olur. koku paylaşımı diğer kedinin ya da bu durumda sizin güvenilir olduğunuzu basit bir koklama işlemi sonrasında anlamalarına yardımcı olur.


kedilerin beyinleri tımarlama işlemi sırasında endorfin salgılar. endorfin, mutluluk hormonu olarak da adlandırılır. bu nedenle tımarlama işlemi sırasında kafaları adeta kıyaktır. kendilerinin ihtiyacı olmadığı durumda sizi tımarlayarak bu mutluluk sarhoşluğunu devam ettirmek isteyebilirler. bu da sizi yalama sebeplerinden biridir.

ancak bu yalama işlemi çok fazla oluyorsa bu kedinizin stresli ve kaygılı olduğu anlamına gelebilir. kediniz sizi ya da kendisini normalden daha yoğun olarak yalamaya başladığında bir veterinere götürerek strese girmesinin nedeni bulunmaya çalışılmalıdır.


kedinizin sizi yalamasını istemiyorsanız bu işlem sırasında onu kendinizden uzaklaştırmak yerine dikkatini başka bir şeye çekmesini sağlamanız daha doğru olacaktır. kedinizi bu şekilde kendinizden uzaklaştırmanız strese girmelerine neden olabilir. bunun yerine sevdiği bir oyuncak ile dikkatini dağıtıp yalamayı bırakmasını sağlamak gerekir.

kedinizin sizi yalaması, sizin de onu yalamanızı istedikleri anlamına gelmez. durduk yere hayvanları yalamaya kalkmayın. kediniz, tarak yardımı ile onları tımarlamanızdan daha memnun kalacaktır.

kaynak / kaynak 2