Kelebekler, Tırtılken Yaşadıkları Anıları Hatırlıyor mu?

Tırtılların kelebeğe dönüşmesi doğanın en enteresan olaylarından biri. Peki bu dönüşüm sonrasında kelebekler, tırtılken yaşadığı anıları hatırlıyor olabilirler mi? Yoksa direkt bembeyaz bir sayfa şeklinde mi başlıyorlar yeni hayatlarına?
Kelebekler, Tırtılken Yaşadıkları Anıları Hatırlıyor mu?

kozalı krizalit ile tırtıldan kelebeğe geçiş hayvanlar aleminin en büyük gizemlerinden biri olmaya devam etmektedir. metamorfoz, vücut parçalarının koza içerisinde sıvılaşıp yeniden düzenlenmesi ile gerçekleşir. ancak tırtılken yaşanan anıların bu sıvılaşma sonrası kelebek olunca hatırlanıp hatırlanmadığı yapılan son çalışmaya kadar bilinmemekteydi.

bilim insanları, etil asetat kokusunu hafif bir elektrik çarpması ile ilişkilendirecek şekilde tırtılları eğitirler. (etil asetatı koklat, elektrik şoku ver.) [şartlı refleks, pavlov'un köpekleri]


larvalar yetişkin kelebeklere döndüğünde kelebeklerin de etil asetat kokusundan kaçındıklarını görürler ve bu, kelebeklerin tırtılken yaşadıkları anıları hatırladıklarını düşünmelerine sebep olur.

(belki de tırtılken yaşadıkları anıları hatırlamamışlardır da kelebek olarak kokuyu rahatsız edici bulmuşlardır. kelebek bu, google translate ile ne dediğini anlayamıyoruz maalesef. bırakalım da bilim insanları biraz daha çalışsınlar bu konu üzerinde.)

kaynak: science focus