Kendi Çocuklarını ve Kocalarını Zehirleyerek Öldüren Seri Katil: Mary Ann Cotton

1832-1873 yılları arasında yaşayan İngiliz seri katil Mary Ann Cotton'un 21 kişiyi öldürdüğü tahmin ediliyor.
Kendi Çocuklarını ve Kocalarını Zehirleyerek Öldüren Seri Katil: Mary Ann Cotton

1832'de doğan, 1873'te asılan ingiliz bir seri katil mary ann cotton. 

yemeklerine arsenik katarak 10'u kendi çocuğu, 3'ü kocası olmak üzere en az 21 kişiyi öldürdüğü tahmin edilmektedir. 4 kere evlenmiş, 3 kocasını arsenikle yavaş yavaş zehirledikten sonra mide hastalıkları ile ölmelerine sebep olmuş ve hayat sigorta paralarını almıştır. üçüncü koca, karısının kendisini sürekli hayat sigortası yapması gerektiği konusunda ikna etmeye çalışması ve çocuklarının mide rahatsızlığı dolayısıyla şüpheli bir şekilde ölmesinden sonra mary ann'i evden atmış ve bir daha gelmemesini söylemiştir.

5. kere evlenmek üzereyken, polisin şüphesi üzerine ölen kocalarının ve çocuklarının otopsileri yapılmış ve hepsinin aynı şekilde öldükleri belirlendikten sonra yakalanmış, 3 gün süren duruşma sonucunda jüri 1 saatte idam kararını vermiştir. asılırken celladın ağırlık hesabını yanlış yapmasından dolayı 3 dakika ipte can çekişmiştir.

mary ann cotton 1873'te öldüğünde, dört kocasını ve bunun yaklaşık üç katı kadar da çocuğu öldürmekten suçlanıyordu. cinayetlerin ve suçunun gerçekliği konusunda hiç kimse tartışmıyordu. ancak bu utanç verici cinayetlerin ardında bir muamma kaldı; cinayetlerin nedeni. 

önce kendi öz çocuklarından dördünü doğar doğmaz ve ilk kocası william mowbray'i arsenikle öldürdü. bu cinayetleri ikinci kocası george ward, üçüncü kocası james robinson ile dört çocuğu ve ardından öz annesini öldürmesi izledi. ama bununla da kalmadı. dördüncü kocasının kardeşi margaret cotton, ardından kocası frederick cotton ve cotton'ın üç çocuğu da art arda diğer bütün kurbanları gibi, arseniğin neden olduğu bilinmez bir mide hastalığından öldü. 

oldukça titiz bir kadın olduğu bilinen mary ann cotton, darağacına götürülmeden önce saçlarını fırçalayarak ensesinde toplamak için ısrar etti.