Kendi Filmini Çekmek İsteyenler İçin Her Aşamada Yardımcı Olacak Programlar

Bir uzun metraj filmde değil ama kısa film benzeri küçük projelerin senaryo, kurgu ve CGI gibi aşamalarında size yardımcı olacak program önerilerini şuraya bırakıyoruz. Belki ileride uzun metraj filme başlamanıza da vesile olurlar, kim bilir?
Kendi Filmini Çekmek İsteyenler İçin Her Aşamada Yardımcı Olacak Programlar

olur da müğteşem fikirlerinizi film haline getirip milyon milyar dolarlar kazanmak, yeni spielberg, tarkovsky, lynch, emmerich falan olmak isterseniz, bu süreçte size faydalı olabilecek birkaç ücretsiz ve açık kaynak kodlu programı vereyim de oscar konuşmasında bana da teşekkür edersiniz heheh.

senaryo

sonuçta uluslararası sektör standartlarına uygun formatta senaryo yazmalısınız ki al pacino senaryonuzu okurken zorlanmasın. bu durumda pahalı senaryo programlarına muadil kit scenarist imdadınıza yetişir. benim de süper bir fikrim var, fakir olmasına rağmen kuzguncukta oturan başına buyruk asi kız, zengin holding sahibi yağuşukluyu kendine aşık eder ve olaylar gelişir. nasıl fikir?

https://kitscenarist.ru/en/download.html

storyboard

blocking ve framing'i önceden belirlemek hem set sürenizi azaltır hem de dünya starı oyuncularınızın işini kolaylaştırır, set ekibinin de işine yarar diyeceğim de set ekibine ızdırap çektirmek memleket geleneğidir, o yüzden onları boşverin. storyboard için storyboarder kullanıp sanatınızı konuşturun.

https://github.com/…onderunit/storyboarder/releases
https://wonderunit.com/storyboarder/

kurgu

görüntüleri kurgulamak eskiden çok zordu, film bobinlerini kesip biçip yapıştırmak, master'a zarar vermemek falan. neyse ki günümüzde dijital kurgu imdada yetişti. openshot ve shotcut kullanın, kurum kurum kurgulayın başyapıtınızı.

https://www.openshot.org/download/
https://www.shotcut.org/download/

görsel efekt

filminize önceden hazırladığınız ejderhayı eklemek istersiniz, patlama çatlama lazım olur, galaktik imparatorun filosunu kompozite etmeniz gerekir, dünyayı işgal eden dünyalılar yapmanız gerekir falan, natron imdadınıza yetişir.

https://natrongithub.github.io/

ses efekti

ses efektleri yapmazsanız filminiz eksik kalır, vapur sesiymiş, viraj dönen araba sesiymiş, hamile olduğunu holding sahibi yağuşukluya açıklayan fakir ama basına buyruk kız sesiymiş, bunları yapıp ses kanallarını düzenlemek için audacity kullanın.

https://www.audacityteam.org/download/

cgi

jenerik yazıları olsun, sahicisini patlatmaya bütçeniz yetmeyeceği için 3d'sini yapacağınız zengin oğlan arabası olsun her türlü cgi işi için blender kullanın. tabii blender ile birlikte cgi yapma yeteneğini indiremiyorsunuz, onu ayrıca bulmanız gerekiyor.

https://www.blender.org/download/

tabii bunların hepsi kısa film, animasyon, hikaye tabanlı oyun yapmak için kullanabileceğinizi söylememe gerek yok sanırım.

eee işin çoğunu çözdünüz, geriye milyonlarca dolarlık bütçeyi ve dünyaca ünlü oyuncuları bulmak gibi ufak detaylar kaldı, onları da siz hallediverin artık ehe ehe.