Kendi Kendini Çarmıha Germe Saplantısı Sonucu Ölen Ayakkabıcı: Mattio Lovat

19. yüzyılda Venedik'te yaşamış olan bir ayakkabıcı Mattio Lovat. Onu, diğer ayakkabıcılardan farklı kılan şey ise kendi kendini çarmıha germe gibi mazoşist bir saplantısının olması.
Kendi Kendini Çarmıha Germe Saplantısı Sonucu Ölen Ayakkabıcı: Mattio Lovat

mattio lovat, 19. yüzyılın başlarında venedik’te yaşamış bir ayakkabıcı. ekşi sözlük’te başlığı açıldığına göre önemli biri olmalı değil mi? evet öyle. bu ayakkabıcımızın mazoşist bir saplantısı var: herkesin gözü önünde çarmıha gerilmek. dahası bunu kendi kendine yapmak istiyor. yani amacı crucifixion değil, self crucifixion.

kerbela’yı anma törenlerinde caferilerin zincirle kendi sırtlarını parçaladıklarını düşünürsek mattio’nun self injuryi dini bir yöntem olarak düşünmesi o kadar da büyük bir sapkınlık değil gibi duruyor aslında. eline ayaklarına çivi çakıp san marco meydanı’na çok yakın olan bir sokakta -ki sokağın bugünkü adı calle crosera, yani çarmıh sokağı- kendini çarmıha germiş.


yoldan geçenler hemen hastaneye yetiştirip kurtarmışlar ama dedim ya adam saplantılı; kısa bir süre sonra bu saçmalığı tekrarlamış. fakat bu sefer daha profesyonel davranıp odasına kurduğu bir düzenekle pencereden kendini sarkıtarak ve yine elini ayağını çivileyerek isa pozlarına bürünmüş. ahali apar topar mattio’yu kan kaybından ölmeden hastaneye yetiştirmiş ve kurtarmış. fakat doktorlar kendisinin yerinin artik akıl hastanesi olduğuna hükmedip san servolo adasindaki tımarhaneye yatırmışlar, lakin yaralarının enfeksiyon kapması nedeniyle birkaç gün içinde ölmüş. mattio’nun ünü de burdan sonra başlıyor zaten. kendisini tedavi eden doktoru cesar ruggieri bu ilginç vakayı kaleme alır ve böylece mattio lovat olayı dilden dile aktarılır. bu arada mattio’nun hastalığına sonradan doktorlar şu teşhisi koyarlar: pellagra

konunun 19.yy avrupa tıp tarihi bağlamında ele alındığı, yakınlarda çıkmış bir maria bohmer kitabını da buraya bırakayım: "the man who crucified himself - readings of a medical case in nineteenth-century europe" https://brill.com/view/title/35719

En Başından Son Ana Kadar: Çarmıha Germe Cezasında Yaşananlar