Kendimizi Yok Etmeye Ne Kadar Yakın Olduğumuzu Gösteren Sembol: Kıyamet Saati

Kıyamet saati nedir? Sürekli güncellenen ve bu sayede yakın tarihimizin bir özetini çıkaran saat çok şey anlatıyor aslında.
Kendimizi Yok Etmeye Ne Kadar Yakın Olduğumuzu Gösteren Sembol: Kıyamet Saati
iStock

kıyamet saati, kendi yarattığımız tehlikeli teknolojilerle dünyamızı yok etmeye ne kadar yakın olduğumuz konusunda kamuoyunu uyaran bir tasarımdır.

bu bir metafor, gezegende hayatta kalmak istiyorsak ele almamız gereken tehlikelerin bir hatırlatıcısıdır.

kıyamet saati 1947 yılında oluşturulduğunda, insanlığa yönelik en büyük tehlike nükleer silahlardan, özellikle de abd ve sovyetler birliği'nin nükleer silahlanma yarışına girme ihtimalinden kaynaklanıyordu. bülten, 2007 yılında ilk kez iklim değişikliğinden kaynaklanabilecek olası felaketleri de değerlendirmeye aldı.

kıyamet saatini kim yarattı?

editör hyman goldsmith, sanatçı martyl langsdorf'tan bülten'in, bülten yerine dergi olarak yayınlanan haziran 1947 baskısının kapağı için bir tasarım yapmasını istedi. martyl, chicago üniversitesi'ndeyken manhattan projesi'nde çalışan bir fizikçi olan alexander langsdorf ile evliydi.

sanatçı ilk başta uranyum sembolünü kullanmayı düşündü. ancak bomba üzerinde çalışan bilim insanlarını dinledikçe, yeni teknolojinin sonuçlarını ve halkı bilgilendirme sorumluluklarını tutkuyla tartıştıkça, onların aciliyet duygusunu hissetti. bu yüzden atom silahlarını kontrol altına almak için fazla zamanımız kalmadığını göstermek için bir saat çizdi.

grafik tasarımcı michael bierut 2007 yılında bu ikonik görseli yeniden tasarladı.

Martyl Langsdorf'un tasarımı.

saatin kaç olduğuna kim karar veriyor?

ilk günlerde elin hareket ettirilip ettirilmeyeceğine bülten editörü eugene rabinowitch karar veriyordu. kendisi de bir bilim insanı olan, iyi derecede rusça bilen ve uluslararası silahsızlanma hareketinin liderlerinden biri olan rabinowitch, dünyanın pek çok yerinde hükümetlerin içindeki ve dışındaki bilim insanları ve uzmanlarla sürekli görüşme halindeydi. bu tartışmalara dayanarak saat ibresinin nereye ayarlanması gerektiğine karar verdi ve düşüncelerini bülten'in sayfalarında açıkladı.

rabinowitch 1973'te öldüğünde, bulletin'in bilim ve güvenlik kurulu sorumluluğu devraldı ve o zamandan beri yılda iki kez toplanarak dünyadaki olayları tartışıyor ve gerektiğinde saati sıfırlıyor.

kurul, nükleer teknoloji ve iklim bilimi konusunda derin bilgi sahibi olan ve genellikle hükümetlere ve uluslararası kuruluşlara uzman tavsiyesinde bulunan bilim adamları ve diğer uzmanlardan oluşmaktadır.

24 ocak 2023'te atom bilimcileri bülteni, kıyamet saatinin gece yarısına 90 saniyeye kaydırıldığını duyurmuştu.

2007'ye kadarki grafik bu şekildeydi.

kıyamet saati'nin yelkovanı 1947'den bu yana 25 kez sıfırlanmış, bu ayarlamalardan 11'i ve neden oldukların listesi aşağıdadır

1. 1953 gece yarısına iki dakika kala:
bunun iyi bir nedeni vardı: abd ve sovyetler birliği'nin nükleer silah denemeleri yaptığı bir dönemdi. 1953'e gelindiğinde saat beş dakika kaybetmiş ve 11:58 olmuştu.

2. 1963 gece yarısına 12 dakika:
on yıl sonra, saat sadece bu beş dakikayı geri kazanmakla kalmamış, iki katına çıkarmıştı. nükleer silahların tehlikeleri konusunda artan çalışmalar ve bilimsel anlayış sayesinde saat 11:48'e gelmişti. aynı yıl abd ve sovyetler birliği nükleer denemeleri sınırlayan kısmi test yasağı anlaşması'nı imzaladı.

3. 1968 gece yarısına yedi dakika:
her ne kadar sovyetler birliği ile ilgili olarak işler iyiye gidiyor olsa da, 1968 yılına gelindiğinde fransa ve çin nükleer cephaneliklerini geliştirmiş, abd ise vietnam savaşı'na karışmıştı. bu olaylar nedeniyle saat beş dakika kaybetti ve 11:53'e geldik.

4. 1972 gece yarısına on iki dakika:
1968 ve 1972 yılları arasında abd senatosu nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasını kabul etti ve sovyetler birliği stratejik silahların sınırlandırılması anlaşması ile anti-balistik füze anlaşmasını imzaladı. bu üç antlaşma saatin beş dakika geri gitmesine eşitti ve bizi 11:48'e geri götürdü.

5. 1974 gece yarısına dokuz dakika:
abd ve sovyet anlaşmalarının başarıları, 1974 yılında kendi nükleer cihazını test eden hindistan tarafından dengelenmiştir. saat üç dakika daha kaybetti ve 11:51'e sıfırlandı.

6. 1984 gece yarısına üç dakika kala:
1980'lerin başında, abd ve sscb nükleer müzakereler sırasında olduğu kadar uzlaşmacı değildi ve görüşmeler durma noktasına gelmişti. silahlanma yarışı kontrolden çıkmaya başlamış, teröristler daha aktif hale gelmiş ve sovyetlerin afganistan'ı işgali abd ile sscb arasındaki bölünmeyi keskinleştirmişti. bu faktörler altı dakikalık bir kayba yol açarak bizi gece yarısına 1953'ten bu yana hiç olmadığımız kadar yaklaştırdı.

7. 1991 gece yarısına 17 dakika:
sonra işler yoluna girmeye başladı. 1991 yılına gelindiğinde daha fazla anlaşma imzalanmış, berlin duvarı yıkılmış, sovyetler birliği dağılmış ve demir perde düşmüştü. saatler 14 dakika ilerleyerek 11:43'e geldi ve gece yarısından şimdiye kadarki en uzak noktaya ulaştık.

8. 1998 gece yarısına dokuz dakika:
ne yazık ki iyi günler uzun sürmedi. 1998'de hindistan ve pakistan nükleer silah denemeleri yaptı ve dünyanın dört bir yanındaki ülkeler askeri harcamalarını artırdı. saat sekiz dakika kaybetti ve 11:51'de 10 dakikalık süreye geri döndük.

9. 2002 gece yarısına yedi dakika:
2002'ye kadar hiçbir ilerleme kaydedemedik, hatta biraz kaybettik. abd, muhtemelen 11 eylül'e bir tepki olarak silah kontrol anlaşmalarını reddetti ve daha önce imzalanan anti-balistik füze anlaşması'ndan çekildiğini açıkladı. bu eylemler iki dakika kaybına neden oldu; saat 11:53'ü gösteriyordu.

10. 2015 gece yarısına üç dakika:
kuzey kore'nin nükleer denemeleri ve iran'ın nükleer faaliyetlerinin belirsizliği nedeniyle 2007 yılında saat iki dakika daha kaybetti. abd ve rusya'nın nükleer silah programlarını modernize etmeye başlaması ve önceki nükleer yıkım endişelerine iklim değişikliği tehdidinin de eklenmesi nedeniyle 2015 yılında iki dakika daha kaybedildi.

11. 2017 gece yarısına iki dakika 30 saniye
2017'deki 30 saniyelik azalma, grubun saati ilk kez bir dakikadan daha az ileri almasına işaret ediyordu. o zamanki başkan donald trump'ın "açıklamaları ve eylemlerinden" derin rahatsızlık duyduklarını ancak henüz yönetiminin başında olduğunu kabul ettiklerini belirttiler. "abd'nin nükleer cephaneliğini genişletme konusunda düşüncesizce yorumlar yaptı" diye yazdılar. "istihbarat sonuçları da dahil olmak üzere uluslararası güvenlikle ilgili uzman tavsiyelerini göz ardı etme ya da tamamen reddetme yönünde rahatsız edici bir eğilim gösterdi."

kaynak: 1 / 2

2023 Kıyamet Saati Açıklaması