Kendisine İtalyan Şef Süsü Vererek Yıllarca Gastonomi Dünyasını Dolandıran Adam: Cengiz Düşünceli

Mutfak becerisi napoliten pizza ve tiramisu ile sınırlıyken kendisini ünlü bir İtalyan şef olarak yerli gastronomi dünyamıza tanıtmayı beceren Türk tekstilci Cengiz Düşünceli'nin kısa hikayesi.
Kendisine İtalyan Şef Süsü Vererek Yıllarca Gastonomi Dünyasını Dolandıran Adam: Cengiz Düşünceli

gastronomi alanından yaran bir olay anlatayım

hikayemizin kahramanı tekne kazası geçirerek iki ay yoğun bakımda kalan batmış bir tekstilci. bu adam çok güzel napoli pizza ve tiramisu yapabiliyor. kahramanımız bir sabah kalkıyor ve yeni bir hayata başlama kararı alıyor. saçlarını geriye tarıyor ve kemik gözlük takıyor. adını geovani polloina olarak değiştiriyor. türkçeyi sonradan öğrenmiş izlenimini vermek için genizden gelen bir sesle ağır ağır konuşuyor ve soranlara, “babam türk, annem italyan. ingiltere'de büyüdüğüm için italyancam da biraz azdır” diyor.

böyle görünürken


böyle oluyor... italyan şefimiz hazır


kendini bu şekilde tanıtarak güzel ülkemde özel davetler, ziyafetler, atölye çalışmaları düzenliyor. yabancı şef hayranlığı olan sosyete adamın üzerine atlıyor. şöhreti arttıkça artıyor.. sevimli kişiliğinin de etkisiyle etkinlikleri dolup taşıyor.. urla'da enginar festivali mi var, belediye afişler bastırıp gelişini müjdeliyor. adam ülkenin önde gelen gurmelerin toplandığı chaine des rotisseurs derneği'ne ziyafet bile düzenliyor. o gurmelerden bir kişi de çıkıp bu nedir demiyor. ülkenin yarısını gezip şarap turları düzenliyor.. üniversitelere gidip söyleşi gerçekleştiriyor ve olmayan geçmişi ile ilgili gazetelere röportaj veriyor. bir gün alaçatı, ertesi gün bodrum.. hayatını yaşıyor.

etkinlik duyurularında biyografisini şöyle yazdırıyor

"şef geovani italya'da başlayan öğrenimini tamamlamak için ingiltere'ye gittir. aşçılık mesleği ile üniversite yıllarında tanıştı, bir yandan okurken, diğer yandan da bir italyan restoranında çalıştı. ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra da çalışmaya devam etti ve bu restoranda şef oldu. ingiltere'de çalıştığı 30 yıl içinde çeşitli restoranlara menü danışmanlığı yaptı, restoran ve mutfak şefliklerinde bulundu. üç defa yerel ve bölgesel şeflik ödülleri aldı. 4 yıl önce istanbul'da danışmanlık yapmaya başladı."

meraklıları için şefimizin yer aldığı etkinliklerin bir kısmını paylaşıyorum


mutfakta esen italyan rüzgarı


hürriyet gazetesi durur mu?

bodrum sosyetesini düdüklerken


mersin üniversitesi gastronomi bölümü söyleşisi

şefimizin anadolu'nun yarısını gezerek yaptığı şarap turu


urla enginar festivalinde ünlü şeflerle birlikte


izmir'e italyan dokunuşu