Kilosu 10 Bin Doları Bulan Safran Neden Dünyanın En Pahalı Baharatı?

İlginç ama gerçek; bir kilo gerçek safranın fiyatı 10 bin doları bulabiliyor. Neden pahalı bu baharat bu kadar?
Kilosu 10 Bin Doları Bulan Safran Neden Dünyanın En Pahalı Baharatı?

safran, sonbahar aylarında en güzel mor tonlarından birine sahip çiçeklerini açan bir bitki.  kelimenin kökeni ise arapçadaki "sarı renk" anlamına gelen asfardan gelir. 

safran, özellikle gıda boyası ve tat verici olarak kullanılır. genellikle fransa, ispanya, iran ve italya'da yetiştirilir. anavatanı güneybatı asya olup, yetiştiriciliğine ilk olarak yunanistan toprakları üzerinde başlanmıştır. türkiye'deki üretim yeri ise safranbolu'dur. 

kendisinden elde edilen baharat, dünyanın ağırlığına göre en pahalı baharatıdır. kilogram fiyatı 10 bin doları bulabilmektedir.

safran, altın değerinde bir baharat. 1 kilosu için 100-130 bin civarı safran çiçeği gerekiyormuş. bu nedenle dünyanın en pahalı baharatı olarak geçiyor. 

çok güzel mor bir çiçek kendisi ama baharat o çiçeğin ortasındaki sarı renkli dişi organlardan elde ediliyor. yani ortadaki o sarıların hepsi bile işe yaramıyor, erkekler çöpe. türkiye'de çok sayıda safran türü olmasına rağmen baharat yapmaya yarayan türü çok az.

uygun fiyata bulunursa sevinmemek lazım, çünkü fiyatı uygunsa size aspir veya aynisefa, o da olmadı zerdeçal kakalamışlardır. orijinalliği en kolay boyama gücünden anlaşılabiliyormuş. yarım çay kaşığı kadar safran, bir litre suyu sarı-kavuniçi renge boyayabiliyormuş. diğerleri içinse bu mümkün değilmiş.

gaziantepliler safrana haspir derler ve yoğurtlu yemeklerin üzerine karabiberle birlikte zeytinyağında ısıttıktan sonra dökerler. birecik, urfa ise pilavda kullanır. ispanya'da, suriye'de, iran'da, azerbeycan'da pilav ve balıklarda kullanıldığı bilinir. paella'nın vazgeçilmez elemanıdır safran.

bildiğimiz diken görünümünde bir bitkinin sadece sabahları açan bir çiçeğidir. eğer gün ağarmak üzereyken bu çiçek toplanmazsa dökülür, uçar, gider. dikenlerden dolayı toplaması gerçekten zor bir çiçek. doğa bu çiçeği kimse görmesin ve toplamasın diye bütün engelleri koymuş gibidir. herkes uyurken açar ve toplayanın ellerini adeta ısırır.


annem ihtiyacı kadarını yetiştiriyor. fiyatını öğrendikten sonra bütün alana dikmeyi ve köşeyi dönmeyi önerdim ama çok zormuş, uğraşılacak gibi değil. ayrıca çok ve düzenli su isteyen bir bitki.