Kim Milyoner Olmak İster'den Hileyle 1 Milyon Sterlin Kazanan Adam: Charles Ingram

Kim Milyoner Olmak İster programından hile yaparak 1 milyon sterlin kazanan İngiliz Charles Ingram'ın hikayesi.
Kim Milyoner Olmak İster'den Hileyle 1 Milyon Sterlin Kazanan Adam: Charles Ingram

6 ağustos 1963'te ingiltere'nin derbyshire kentinde doğan charles ingram, ingiliz ordusu'nda görev yapan bir binbaşıydı. eylül 2001'de kim milyoner olmak ister isimli yarışmaya katıldı ve 1 milyon sterlinlik büyük ödülü kazandı, ancak yolunda gitmeyen bir şeyler vardı.

ingram 9 eylül 2001'de, aslında aynı programda yarışmacı olarak yarışıp 32.000 sterlin kazanan eşi diana ve kardeşi adrian pollock'un ardından yarışmacı oldu. ingram hazırlanmak için ev yapımı bir "en hızlı parmak" makinesinde günde yaklaşık yirmi dakika pratik yaptı çünkü o günün formatı gereği, ilk olarak sorulan soruya en hızlı yanıt veren kişi yarışmacı olarak seçilecekti. ingram bu aşamada hızlı davranarak seçildi ve yarışmacı koltuğuna oturma hakkı kazandı ancak daha yarışmanın başında iki jokerini erkenden kullandı ve günü 4.000 sterline ek olarak sadece 50/50 jokeriyle bitirebildi. yapım ekibi bu aşamada onun daha fazla ilerlemesini beklemiyordu, ancak kayıtların ikinci gününde 1 milyon sterlinlik ödüle kadar ulaşmayı başardı. yarışma boyunca, yapım ekibi bu durumu akla mantığa sığdıramıyordu çünkü ingram doğru düzgün fikir üretmeden, ani ve keskin riskler alıyordu. onun bu tarzı daha önce hiç görülmemişti. örneğin "2000 yılında born to do it ile ingiltere'de hit olan albüm kime aittir?" sorusuna yarı yarıya (50/50) kullandıktan sonra, uzunca bir süre a şıkkı üzerinde durdu ve daha sonra tahminlerimde %80 oranında yanılıyorum diyerek soruyu gördüğü anda hiç duymadığını söylediği craig david'i seçti ya da 500.000 £ değerindeki "baron haussmann en çok hangi şehri planlamasıyla tanınır?" sorusuna haussmann alman ismi, bu nedenle berlin olduğunu düşünüyorum derken sonradan paris’te karar kıldı.


ingram bu şekilde 1 milyon sterlini kazanınca yapımcılar şüphelendi ve ingram'ın üzerinde arama yaptılar. saçları, kıyafetleri ve ayakkabıları arandı; ancak üzerinde suç teşkil edecek bir şey bulunamadı. programın sunucusu chris tarrant yarışma sona erdikten sonra ingram ailesinin kendi aralarında tartıştıklarına şahit oldu. yapım ekibinin başka bir üyesi de bunu görünce şaşırmıştı, bu yüzden kayıtları incelemeye karar verdiler ve bingo! ingram'ın cevapları yarışma başlamadan önce anlaştığı başka bir yarışmacı olan tecwen whittock'tan ve eşi diana'dan geliyordu, meğerse aralarında öksürük yoluyla bir bağlantı kurmuşlar ve o an hangisi soruyu biliyorsa öksürük yoluyla ingram’ı yönlendiriyormuş. bu kanıta dayanarak, üçü de hile yapmakla suçlandı ve konu daha fazla araştırılması için polise teslim edildi. whittock ve ingram'lar en sonunda "değerli bir teminatın hile yoluyla teminini sağlamakla" suçlandılar.


southwark kraliyet mahkemesinde dört hafta süren bir duruşmanın ardından, ingram, eşi ve whittock 7 nisan 2003 tarihinde çoğunluk kararıyla işledikleri suçlardan mahkum edildiler. ingram'lar ve whittock'un her ikisine de hapis cezası verilmiş, bu ceza iki yıl süreyle ertelenmiştir. ayrıca, her birine 15.000 sterlin para cezası verilmiş ve soruşturma masrafları için 10.000 sterlin ödemelerine hükmedilmiştir, aynı zamanda bu olay ingram’ın binbaşı rütbesinden istifa etmesine yol açmıştır.

kaynak