Kim Olduğu Bilinmeyen ve Yıllardır Yakalanamayan Ünlü Seri Katil: Zodiac Killer

1960'ların sonu ve 1970'lerin başında ABD'nin Kaliforniya eyaletinde birçok cinayet işleyen seri katil Zodiac Killer, aradan geçen onca yıla rağmen hala yakalanamadı.
Kim Olduğu Bilinmeyen ve Yıllardır Yakalanamayan Ünlü Seri Katil: Zodiac Killer

hakkında kitaplar yazılan, belgeseller, filmler çekilen bir seri katil zodiac killer (zodiac katili). son derece sıradan bir seri katil olmasına rağmen yıllardır yakalanamaması ve aradan geçen zaman nedeniyle çok büyük ihtimalle asla yakalamayacak olması nedeniyle bu kadar ilgi çekip, en bilinen seri katillerden biri haline geldi. ikinci bir karındeşen jack vakası kısaca.


ancak karındeşen jack'in kimliği belli olsa bile hem kurbanlarını benzer profilde seçmesi, hem de öldürme şekli açısından şimdiki kadar ilgi çekebilme olasılığı varken zodiac'ta bu ihtimal sıfıra yakındır. eğer kimliği o yıllarda belli olsaydı sadece adı seri katiller arasında geçerdi; ne kitabı yazılır, ne de filmi çekilirdi.

cinayetlerini 20 aralık 1968-11 ekim 1969 tarihlerinde abd'nin kaliforniya eyaletinde işleyen zodiac'ın resmi olarak doğrulanmış 5 kurbanı var. 2 kişi de zodiac killer'ın elinden sağ olarak kurtulmayı başarmış. gazetelere gönderdiği şifreli mektuplar sayesinde adını duyurdu. bu mektuplarda imza olarak kullandığı işaret ise şuydu:


2007 yapımı zodiac filminde de anlatıldığı üzere, san francico polis departmanı'ndan david toschi, gazeteci paul avery ve daha sonra kitabını yazıp bu filme ilham kaynağı da olan robert graysmith gibi isimler zodiac'ın kim olduğunu bulabilmek için hayatlarını adasalar da zodiac'ın kim olduğu hala muamma.

en önemli şüpheli arthur leigh allen. diğer önemli şüpheliyse rick marshall. son yıllarda öne çıkan bir diğer şüpheli ise gary francis poste

2002 yılında mektuptaki pullarda yer alan tükürükteki dna örneğiyle allen'ın dna örneği karşılaştırıldı ama kesin bir sonuca ulaşılamadı.

Gary Francis Poste

2007 yılında dennis kaufman isimli biri jack tarrance isimli üvey babasıyla yaptığı röportajda üvey babasının zodiac olduğunu açıkladığını ve herşeyi itiraf ettiği söylüyor ve bu röportajı yayınlıyor ama 2010 yılında fbi zodiac'ın jack terrence olmadığını açıklıyor.

2009 yılında 80 yaşındaki robert tarbox isimli avukat 1972 yılında zodiac'ın kendisinden hukuki destek istemek için yanına geldiğini, ismini açıklamayacağını ancak en önemli şüpheli olan arthur leigh allen olmadığını açıklıyor.

arada ilgi çekmek için babasının zodiac olduğunu söyleyenler çıkmış, farklı farklı isimler çıkmış ama bunların doğrulanabilmesi zor. ama baştada dediğim gibi, zodiac'ın bu kadar meşhur olmasında bu doğrulanamayan söylentilerin rolü büyük.