Kimlik Fotokopiniz Yabancı Birinin Eline Geçerse Başınıza Neler Gelebilir?

''benim sesim ne renk'' nickli yazarımızın evine bir gün hırsız giriyor ve evrakların arasından kendisine ait eski bir kimlik fotokopisini de diğer çaldıklarıyla beraber yanında götürüyor. Sonrasında ise işte bu olaylar gelişiyor.
Kimlik Fotokopiniz Yabancı Birinin Eline Geçerse Başınıza Neler Gelebilir?
iStock.com

bildiğiniz üzere her yerde kimlik fotokopisi ile işlem yapan kurum yada kuruluş çok fazla var. en basitinden hat alırken, bankada dilekçe verirken, abonelik işlemlerinde veya senetle alışveriş yaparken vb.. bu şekilde kimlik fotokopisi ile ne gibi işlemler yaptığımız malumunuzdur.

asıl burada bahsetmek istediğim olay, 2-3 ay önce başıma gelmiş ve hala devam eden dolandırıcılık silsilesi.

yaklaşık 2 buçuk ay önce evime hırsız girdi. çelik kapı kitli olmasına rağmen kilidin göbeğini kırarak gündüz vakti eve 1'i kadın 2'si erkek 3 kişi (güvenlik kameralarından gördüğümüz kadarı ile) 15 dakikada istanbul pendik'deki evimi soydular. yaklaşık 7-8 bin liralık maddi değeri olan altın, takı, arabamın yedek anahtarını vs. çalıp, elini kolunu sallaya sallaya çıkıp gittiler.

evin soyulduğunu öğrenince prosedürleri yerine getirdik, eve girmeden polisi aradık. 15-20 dakika sonra polis ile beraber eve girdik sonra yaklaşık 3 saat olay yeri incelemeyi bekledik, sonrasında onlarda parmak izi bulamayıp gerisin geri döndüler, falan filan.

işte olayın patladığı yer bundan sonra. bu bizim çiğ süt emmiş hırsızlar aldıkları ile yetinmeyip birde kıyıda köşede benim 5 sene evvel üniversite yıllarımdan kalma kimlik fotokopisinide (eski evraklar arasından bulmuş) cebe atmış. (fotokopideki kimliğim üzerine 3 defa kimliğimi yeniletmiştim, güncel kimlik değil belirtmek isterim.)

tabi biz fotokopinin çalındığının farkında değiliz. ta ki 1 hafta sonra beni finansbankdan müşteri hizmetleri arayana kadar. arayan çalışan cihaz kredisini onaylayıp onaylamadığımı sordu, bende dalgamı geçiyorsunuz ne kredisi ben öyle bir başvuru yapmadım dedim, bana bir numara söyledi, bu numara size ait değil mi diye sordu, yok dedim kesinlikle bana ait değil işlemi onaylamıyorum dedim. nereden başvuru yapıldığına dair soru sorduğumda da bu bilgileri sizinle paylaşamam tarzında bir cevap aldım. dalga geçer gibi birde benden benim adıma işlem yapan kişileri saklamaya çalıştı.

telefonu kapattıktan sonra hemen e-devlete girip adıma herhangi bir hat alınıp alınmadığına baktım. ve bingo. gün içerisinde adıma vodafonedan hat çıkartılmış. hemen vodafone müşteri hizmetlerini aradım bilgi aldım, meğer hat ile birlikte telefon kampanyasından yararlanılmış, 1 adet samsung s6 alınmış. dedim bu işlem bana ait değil hattı kapatın şikayetçi olacağım diye, ne dese beğenirsiniz, mail atmam gerekliymiş. buyur buradan yak. tuttum 3 tane mail attım. ertesi güne kadar dönmediler ama sağ olsunlar 2-3 aydır süren ve hala sonuçlanmayan incelemelerini başlattılar.

bunları öğrendikten sonra karakola gidip ek ifade verdim. böyle böyle bir olay oldu. evden fotokopiyide çalmışlar, yapılan işlemler şunlar, kesinlikle hiç bir alakam yoktur. vodafone bayisinden kamera görüntülerini alın diye bilgi verdim.

ardından bu çiğ süt emmiş hırsızların fotokopi ile neler yapabileceğini düşündüm, bankalardan kredi başvurusu diğer operatörlerden hat ve telefon falan filan.

ertesi gün bddk yı aradım ve başıma gelenleri anlattım. adıma tüm bankalardan tedbir koydurmak istedim. kimlik bilgilerimi çalarak muhtemelen sahte kimlik basıp işlem yapmaya çalışıldığını söyledim. aldığım cevap ise şöyleydi. öyle bir önlemimiz yoktur, tüm bankalara konu ile alakalı faks çekmeniz gerekmektedir. bankalar kendi tedbirlerini kendileri alırsa alır. sonrasında birde baktım ki 51 tane banka var türkiye'de. pes etmedim, her birine ayrı ayrı faks çektim. ardından tüm operatörlere faks çektim. sonrasında gidip vergi dairesine dilekçe verdim. yetmezmiş gibi bankalara tek tek gidip adıma herhangi bir işlem olup olmadığını sordurdum. öğrendiğim kadarı ile ing bankdan da bir kredi başvurusu olmuş fakat kimlik eski diye onaylanmamış. bu şekilde banka banka gezerken bir bankacı bana reklamları şu aralar dönen kredi notunu öğrenebileceğim malum siteden bahsetti. üyelik alırsam adıma herhangi bir kredi, kredi kartı yada kkb sorgulama yapılmış ise görebileceğimi söyledi. hemen 132 tl bayılıp üyelik aldım ve bingo.

bunu görünce şok oldum, adıma bu işlemleri yapan şahıs yada şahısların her yere verdiği telefon numarası ile benim adıma 7,5 tl karşılığında sorgulama yapılmış ve kredi notum öğrenilmiş. ardından diğer tüm dolandırıcılık işlemlerine başlanmış. yani adamlar boşa kulaç atmamışlar. önce kullanacakları kimlik bilgilerinin kredi notu nasılmış onu öğreniyorlar, kolay işlem yapılabilecek bir profile sahipse her tarafa saldırıyorlar.

malum siteden gördüğüm kadarı ile simportdan, aveadan, vodafonedan ve bir kaç yerden sorgulama yapılmış. tek tek aradım ve neler alındığını öğrendim. çiğ süt emmişler bakırköy airport avmde samsung bayisinden 2 tane s6 edge telefon almış, üstüne onlarıda sigortalatıp senete adıma imza atıp elini kolunu sallaya sallaya çıkmış.

bunlar adıma yapılmış işlemlerin bir kaçı. bütün öğrendiğim bilgileri detayları ile savcılığa ifademde verdim. 2-3 ay oldu hala bekliyorum, bekliyorum ki bu çete yakalansın. adamların kamera görüntüleri var, 7,5 tl karşılığı yaptıkları malum sitede sorgulama sırasında girilen kredi kartı bilgileri var (muhtemelen bu kredi kartıda çalıntı) tedirginlikle yarın başıma daha ne çorap örecekler diye bekliyorum.

son olarak şunu belirtmek istiyorum bu olaylar herkesin başına gelebilir. belki ben ilk değilim ama sonda değilim. kimlik fotokopisini etrafa verirken eski yada güncel farketmez, dikkatli olun. çöpe kimlik fotokopilerini atmayın, özellikle kimlik fotokopisi alarak işlem yapanlar lütfen bu kopyaların yanlış ellere geçmemesi için özen gösterin.

edit: kimileri yorum olarak viral falan diye döktürmüş, ben burada mağdur oldum ahanda benim başıma bu gelmiş diyorum, kardeş dikkat et seninde başına gelmesin diyorum, yazmış olmak için yazıyor. diyecek laf yok...

ikinci olarak bu işlemleri sahte bir kimlik ile yapmış olması. özellikle samsung bayisinde işlemi geçekleştiren çalışanın söylediği şey şu; bana kimlik verildi ondan fotokopiyi kendim çektim. yani bilgileriniz ile sahte kimlik basmak sanıldığı kadar zor değil. bu sahtekarlar da bunun farkında olduğu için sahte kimliği fark edebilecek bankalardan banka çalışanlarından uzak duruyor, telefonla, atmden veya başka bir şekilde başvuruyu yapmış. onun dışında senetle alışveriş yapılan yerlerde ki çalışanlar senin benim gibi adamlar yani sahte kimlik ile gerçeğini ayırt edeceği meçhul kişiler.

siz siz olun e-devletten adınıza hat var mı, veya bankalardan sorgulama yaptırın adınıza kredi, kredi kartı bilginiz haricinde var mı diye.

benim para bayılıp üyelik almamdaki tek sebep bundan sonra herhangi bir sorgulama yapıldığı zaman sms ve mail ile bana bilgi gelmesi. bu şekilde adamları yakalatabileceğimi düşündüm. umut fakirin ekmeği tabi. dolandırıcıları yakalatmak sana mı düştü diyenlerede şöyle söyleyeyim, bir kerede olsun mağdur olarak savcının karşısına geçip ifade verin anlarsınız halimi.

edit 2: arkadaşlar yapılan işlemler zaten güncel kimlik kopyası ile yapılmış değil. yani yıllar önce kullandığım kimliğin kopyası. seri numarası farklı artık herhangi bir yükümlülüğü yok yani kağıt parçası. bu adamların işine yarayan şeyler üzerindeki bilgileri...

edit 3: kkb sorgulama yapılan sitenin adını vermek istemiyorum. art niyetli davrandığımı düşünüp ciddiye almayanlar olabilir.

debe edit: ilgilenip yeşillendiren konu ile alakalı olarak fikir alışverişinde bulunan arkadaşlara çok teşekkür ederim. özellikle bir avukat arkadaşın yazdığına göre benim ile benzer bir durumda olan bir müvekkili varmış. yani yarın öbür gün sizinde aynı şekilde başınıza gelebilecek bir durum bu. lütfen dikkatli olun, temkinli olun. tedbiri elden bırakmayın. bu entrye inanmak istemeyen arkadaşlarda var, benim için sıkıntı değil kimseyi de inandırmak zorunda değilim, ben buradan en azından tedbir amaçlı yapmam gereken bir kaç şey daha öğrendim. bu benim elimi güçlendirecek, biraz olsun içimi rahatlatacaktır. tekrar teşekkürler.