Kirk Douglas'ın Oynayıp Kubrick'in Yönettiği Spartacus'e Dair Pek Bilinmeyen Detaylar

1960 tarihli filme dair muhtemelen duymamış olduğunuz yapım notları.

- filme normalde anthony mann yönetmen olarak başlıyor fakat daha sonra anlaşılamayınca yerine kubrick getiriliyor. anthony mann sadece taş ocağı sahnelerini çekmiş.

- ayrıca kirk douglas'ı role getiren yine anthony mann, kubrick başa geçince kirk douglas gitsin diye çok uğraşmış ama olmamış.

- stanley kubrick sette doğaçlama yapan oyunculardan nefret edermiş. tek istisnası spartacus'e gider yapan köle teyzeymiş. teyzeye "bak sakin sakin oyna" denmesine rağmen ilk seferde kadın gaza gelmiş ve bağırmaya başlamış. kirk douglas kadından korkmuş ve geri çekilmiş. sahne o kadar doğal olmuş ki kubrick sahneyi filme koymaya karar vermiş.

- oscar adaylığı sırasında batiatus'u oynayan peter ustinov ile gracchus'u oynayan charles laughton arasında ikilem yaşamış yapımcı. bir akşam üstü yapımcı edward lewis senarist dalton trumbo 'ya "sence kimi aday göstermeliyim?" diye sormuş. dalton trumbo'da "film o kadar güzel ki istersen bir atı göster yine de kazanacak" demiş.

- filmin ilk sekansında "istiridye ve sümüklüböcek" sahnesi direkt olarak crassus'un eşcinselliğine gömdermeli bir sahne var. normalde bu sahnenin sonunda crassus ve kölesi antinious öpüşüyormuş. filmin bu kısmı sansürden geçemediği için çıkartılmış.

- senarist dalton trumbo çok şakacı bir adammış bu şakacılık peter ustinov'un muzipliği ile birleşince bir çok kere kirk douglas'a şaka yapmışlar. senarist arada fake senaryo metinleri getirip ustinov ile karşılıklı oynatıyormuş douglas'ı. bunların en meşhuru, kirk douglas'ın oynadığı spartacus karakterinin kadın kılığına bürünerek kaçtığı bir sahneymiş. kirk douglas gibi "adamlığın, erkekliğin" kitabını yazmış bir adamın bu sahneye bile ses çıkarmadan oynaması, ikisini de çok etkilemiş.

- film 1959 senesinde çekilmiş ama senarist trumbo'nun sosyalistlikle suçlanması üzerine 1 sene devlet tarafından sebepsizce sansürde bekletilmiş.

- filmde tam tamına 10,500 kişi oynamış. bir ara los angeles'da sokağa çıkıp "filmde oynamak ister misiniz?" filan diye millete salça oluyorlarmış. film çekilirken diğer filmler resmen figüransız kalmış.

- varinia rolü için normalde audrey hepburn ile anlaşılmış fakat kendisi o sırada resmen tükenmişlik sendromu geçirdiği için 20.000 ceza ödeyip filmden ayrılmış.

Kubrick sette.

daha da ilginçleri...

- kirk douglas kalabalık cast içerisinde yakaladığını öpüyormuş. başrol jean simmons'da bunlardan biriymiş. meşhur yüzme sahnesinde kirk douglas "ben kimseye bu kadının memesini göstertmem aga" diye triplere girince 13 tane figüranın üstsüz görüntüsü alınmış ama birleştirilme becerilememiş. film çekimi bittikten sonra meme ucu koruyucu, yönetmen ve 2 kameraman ve bir mikrofon ve kirk douglas'tan oluşan çok ama çok ufak bir ekip sahneyi yeniden çekmiş.

- film 1960'dan 1963'e kadar her sene abd'de en çok izlenen film olmuş.

- 100 amerikan kültürel miras listesinde bulunan filmin asla kaybolmaması için 20 dijital, 20 de fiziksel kopyası varmış.

- en bombası: stanley kubrick'e teklif gittiğinde kubrick spartacus'un kim olduğunu bilmiyormuş. teklifi kabul ettikten sonra senaryo eline 10 gün içerisinde ulaşmış ve bu döneme kadar spartacus'u napolyon döneminde geçen bir aşk filmi sanmış.