Kişilere Cinsiyetlerinden Bağımsız Şekilde Cinsel ve Romantik Bir Çekim Duymak: Panseksüellik

Panseksüellik nedir? Panseksüelizm nedir? Sıklıkla biseksüellik ile karıştırılan ve günümüzde yükselen bir trend haline gelen durumu inceliyoruz.
Kişilere Cinsiyetlerinden Bağımsız Şekilde Cinsel ve Romantik Bir Çekim Duymak: Panseksüellik
iStock

Nedir bu?

insanları cinsiyetlerine ve cinsel yönelimlerine göre ayırmadan cinsel anlamda çekici buluyorsanız panseksüelsiniz.

ayrıca gidip de her biriyle seks yapıyor olmanız gerekmez. nasıl karşıcinsel ya da eşcinsel bir birey ilgi duyduğu insan grubuyla seks yapmış olsa da olmasa da heteroseksüel/karşıcinsel ya da homoseksüel/eşcinsel olarak adlandırılıyorsa, panseksüel de öyledir.

ingilizcesi pansexual'dır. yaygın kanının aksine her önüne gelenle yatan kişi anlamına gelmez. ilgi alanı dahilindeki insanlardan her önüne gelenle yatma durumu herhangi bir cinsel yönelimde olabilir.

panseksüeller en sevilmeyen queer alt gruplarından biridir. neden mi? dışardan kendini tanımayan, ne istediğini bilmeyen ya da aç gözlü gibi bir izlenim verir. oysaki panseksüeller diğer cinsel yönelimlerde olduğu gibi "aman bi panseksüel olayım" diye atlamazlar. başınıza gelen bir şeydir, seçtiğiniz bir şey değil...

panseksüellik, biseksüelliğin alt gruplarından olup çok ince çizgilerle ayrılmıştır

biseksüel kişi hem erkek hem bayanla ilişkiye girebilmekte ama cinsel olarak arzuladığı kadın veya erkek isteği dönemseldir. kısacası biseksüel olan kişi aynı oranda hem kadınla hem de erkekle beraber olamaz, bir taraf her zaman daha baskındır. beraberlikten kastım aynı anda hem kadın ve erkek arzulanmaz.

panseksüel'i bu noktada ayıran özellik arzuladığı kimliğin kadın veya erkek olarak bakmamaktadır. hoşlandığı veya arzuladığı insan ile kadın veya erkek olarak bakmadan ilişkisi olabilen kişilerdir. burda önemli olan insanın kadın veya erkek olarak ayrılmaması, sadece onla cinsel beraber yaşama istegidir.

ülkemizde heteroseksüelliğin bile tam olarak bilinmemesi, homoseksüellik ve biseksüelliğin daha anlaşılmaması dolayısıyla panseksüellik kolay kolay bilinebilecek özellik değildir. insan hakları gibi kitap üzerinde yazılı kalmaya bir süre mahkumdur.

Sonuç

panseksüellik, basitçe sevmek veya sevişmek için cinsiyet ve cinsel yönelim kalıplarını önemsememek diyebiliriz.

fakat bu demek olmuyor ki panseksüellerin sınırı yoktur, sekste her şey onlar için mübahtır. her pan herkesele sevişmez. örneğin bir erkeği sevip ona cinsel istek duymamak da gayet mümkündür.