Koç ve Sabancı Gruplarının Aynı Anda Hisse Satışı Yapması Ne Anlama Geliyor?

Türkiye'nin en önemli iki holdingi Koç ve Sabancı, Borsa İstanbul'un rekor kırdığı günün akşamında hisse satışı açıklaması yaptı. İki aile toplamda 600 milyon dolarlık hisse satışı yaparken bu gelişme kamuoyunda farklı şekillerde yorumlandı. İşte bu hisse satışlarının Ekşi Sözlük yansımaları.
Koç ve Sabancı Gruplarının Aynı Anda Hisse Satışı Yapması Ne Anlama Geliyor?
iStock.com


2 seçenek var;

1- ekonomi ve borsa bozulacak, belki de ülkede çok daha kötü şeyler olacak elimizde nakit olsun.

2- biraz keriz silkeleyelim. borsa tavan yaptı. üst fiyattan satalım, dip fiyattan toplarız.

(bkz: bilemiyorum altan)

büyük ihtimalle gönüllü yapılan bir satış değildir, miktar az ama derler ya "yoklukta gideri var". birileri "gönlünden ne koparsa ver" demiştir, onlar da satmak zorunda kalmıştır.

tedirgin etmiştir.

eşşeği sağlam kazığa bağlamak lazım önümüzdeki günlerde.

kokusu çıkar.

kaçırılan nokta satışın yapılmış olması, yani adamlar yüzde 40 artmış bir borsada blok satış yapmışlar, alıcı bulmuşlar. bu negatif olarak yorumlanamaz, aksine pozitif bir gelişmedir.

alan adamlar 600milyon doları heba etmek için almadı heralde bu hisseleri? ucuz olduğunu düşündükleri için aldılar. eğer satmak isteyipte alıcı çıkmasa idi işte o zaman sorun var denirdi.

2 büyük ailenin aynı anda satması insanı kıllandırıyor gerçekten, şöyle düşünelim amerika da hem apple hem de microsoft böyle bir satış yapsa yer yerinden oynar.

belli ki bu satışı bu aileler daha önceden konuşmuş ve aynı anda sattılar, ya alıcı bunlara aynı gün sattırdı ya da bunlar alıcıya aynı gün aldırdı(ki alıcıya aynı gün aldırdıysalar o zaman korkmak gerekiyor).

yazacaklarımın hiçbirisi yatırım tavsiyesi değildir. 

arkadaşlar bu makul bir stratejidir. kriz bekliyorsanız varlıkların bir kısmını yüksekten okutursunuz ki kriz anında varlık satışları artacağı için bu satışları ucuzdan kapatmaya fırsatınız olsun. yani bir nevi likide dönme yöntemidir. kriz ortamları zengin olmak için bulunmaz fırsattır. koç ailesinin paraya ihtiyacı yok. ilerleyen dönemde oluşacak krizde aile bu parayla varlıklarını arttıracaktır.

nedense içimden bir ses 1 temmuz'da kötü bir şeyler olacak diyor.

belki koç ve sabancı da içimdeki sesi duymuş ve önlem almıştır.

şaka bir yana ülkenin lokomotifi sayılabilecek iki önemli holdingin aynı anda böyle bir işlem yapması kafa karıştırıcı olan olaydır.

tabi tüm bu satışlara rağmen piyasa "şimdilik" olumsuz etkilenmediyse, bu konuda ayrıca irdelenmelidir bence. çünkü piyasadaki tedirginlik bir ekonominin domino etkisiyle yıkılmasına kadar gidecek bir süreci başlatabilir. bu noktada piyasalarda içten içe bir tedirginlik olmasına rağmen, belli bir kesimin ülke ekonomisine olan güveninin sağlam olduğunu düşünüyorum.

Kaynak: NTV