Ne Kadar Zamanda Bankadaki Paranızı İkiye Katlayacağınızın Çok Basit Hesabı: 72 Kuralı

Bankaya belirli bir faiz oranı üzerinden para yatırdığınızda her sene anaparayla birlikte faiz geliri de artar. Paranızı ne zaman ikiye katlayacağını hesaplamanın çetrefilli hale geldiği bu karışık durumun üstesinden oldukça basit bir hesapla gelebilirsiniz.
Ne Kadar Zamanda Bankadaki Paranızı İkiye Katlayacağınızın Çok Basit Hesabı: 72 Kuralı
iStock


şimdi örneğin; 100 tl paranız var ve bileşik faiz oranı %10. anapara ne zaman iki katına çıkar sorusu için yapılması gereken şey logaritma kullanılarak bulunur. 

şöyle ki anapara (( yüzdelik faiz oranı +% 100)*x zaman )= anapara + faiz geliri. 

paramız ne zaman iki katına çıkar sorusuna geri dönersek bu işlem şöyle olacak, bizim 100 tl'miz vardı ve faiz oranı %10'du, 100.(1.1)*x zaman = 200 ve burda (1.1)*x zaman = 2. her iki tarafında logaritmasını alırsak x'i yaklaşık 7.3 olarak buluruz.

ancak logaritmik hesaplamanın zor olması örneğin log7'nin değerini bilmediğimizden dolayı bu işlemi yapmak çoğu zaman hesap makinesi olmadan neredeyse imkansızdır.

bu hesaplamaları yapmadan kısa yoldan, yaklaşık olarak anaparanın ne zaman iki katı olacağını bulmanın yolu ise şu şekilde oluyor

72 sayısını faiz oranına bölüyoruz. bu kadar. yani yıllık %10 faizle bir miktar para , 72/10 dan 7.2 yıl sonra iki katına çıkar. bu sorunun gerçek cevabı ise 7.3 yıldır.

yıllık % 12 faizle anapara kaç yıl sonra iki katına çıkar?

logaritma ile yapılan işlemlerden sonra çıkan gerçek sonuç = 6.12 yıl.

72 kuralı na göre kısa yoldan yapılan tahmin ise 72/12=6 yıl.