Kokpit Camından Fırlayan Pilotun Mucize Kurtuluşuna Neden Olan Uçuş

10 Haziran 1990'da İngiltere'nin Birmingham şehrinden İspanya'nın Malaga şehri için kalkan British Airways'in 5390 uçuş sayılı uçağının havadayken kokpit camı patladı ve sonrasında inanılmaz şeyler yaşandı.
Kokpit Camından Fırlayan Pilotun Mucize Kurtuluşuna Neden Olan Uçuş

10 haziran 1990 tarihinde gerçekleştirilen ve bac 1-11 tipi uçağın ön camının patlaması sonucu ikinci pilotun southampton havaalanına zorunlu iniş yapmak zorunda kaldığı uçuştur british airways'in 5390 sayılı uçuşu.


ikinci kaptan indirmiş çünkü birinci kaptan, patlayan ön camdan dışarı fırlamış. sadece ayakları içeride kalan pilotu, kabin ekibi ayaklarından yakalamış fakat içeri çekememiş. pilotun vücudu lövyeye baskı yaptığı için uçak hızla irtifa kaybetmeye başlamışsa da ikinci pilot ve kabin ekibinin üstün çabaları sonucu uçak kontrol altına alınıp southampton havaalanı'na zorunlu iniş gerçekleştirilmiş.


işin en ilginç kısmı ise, binlerce feet yukarıda ve -17 derecede uçağın dışında yaralı olarak 40 dakika kadar uçmuş olan kaptan pilot hayatta kalmış.

wikipedia

peki cam neden patladı?

camı değiştiren mühendis, garanti olsun diye yeni vidalar kullanmayı akıl etmiş ama el kitabında önerilenlere bakmak yerine çıkardıklarının aynısını bulmaya çalışmış; ki onlar da zaten doğru vidalar değilmiş sanırım. o esnada konuyu paylaştığı amirinin bilgilendirmesini de dikkate almamış, yetmemiş bula bula eskisinden de daha dar olan vidaları bulmuş, aynı olduğunu sanmış. 

sorgusunda da 'ben mühendisim, ne yapacağımı bilirim' minvalinde ifade vermiş.

Düşmekte Olan Uçağı Nehre İndirerek Amerika Kahramanı Olan Pilot: Chesley Sullenberger

Yardımcı Pilotun, Kendisiyle Beraber Herkesi Ölüme Sürüklediği 2015 Germanwings Uçak Kazası